Choisie: Voňavá kráska z Mexika

Choisie: Voňavá kráska z Mexika

Rostliny, vydáno 07. 11. 2017

Choisye ternata (česky choisie) je keř původem z Mexika. Vyznačuje se větším vzrůstem a bohatým, příjemně vonícím květenstvím. Vzhledem k tomu, že se nejedná o plně mrazuvzdornou rostlinu, pěstuje se u nás jako kbelíková čili přenosná rostlina. Lidově je choisie označována jako mexický pomerančovník. Její květy jsou nejen překrásné, ale i voňavé, což přispívá stejně tak jako světle zelené lesklé listy k její atraktivitě.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Rostlina pochází z Mexika. Intenzivně, avšak zároveň příjemně vonící květy jsou bílé a v průměru 3 cm velké. Na rostlině se objeví obvykle v květnu nebo červnu v chomáčích na koncích výhonů. Listy tohoto keře jsou dlanité tří až pětičetné s velikostí okolo 5 cm. Mají svěže zelenou barvu a dekorativní vzhled.

Keře se velmi dobře větví, ale vzhledem k tomu, že jsou mrazuvzdorné pouze do –5 °C, pěstují se v našem zeměpisném pásmu pouze jako přenosné rostliny. Plody této rostliny zdaleka nedosahují velikosti pomerančů, jak by se podle lidového označení rostliny mohlo zdát. Naopak, jsou naprosto miniaturní a nevýznamné.

Pěstební podmínky

Choisie mají v oblibě kyselou půdu a světlé stanoviště, nikoli však jižně orientované. Neměly by být umisťovány do stínu, neboť tam špatně větví. Jsou-li keře pěstovány správným způsobem, vytvoří časem rostlinu robustní stavby. Po květu obvykle pod květenstvím vznikají postranní výhonky.

Jakmile rostlina nebo výhony příliš přerostou, je doporučováno provést zpětný řez. Ten se provádí až do starého dřeva.

Ve vinařských oblastech je možné pěstovat za předpokladu určité zimní ochrany choisie celoročně venku. Hlavně je třeba chránit rostlinám vrcholové výhonky, neboť zatížené mokrým sněhem se hodně lámou. 

Přezimování hrnkových rostlin

Pěstujeme-li choisie jako nádobové rostliny, počítáme s tím, že snesou spíše chlad, ale musí mít dostatek světla. Jestliže je přezimujeme v teplých prostorách, budou pravděpodobně vyžadovat zpětný řez. Rostliny běžně odolávají mrazu do – 5 °C. Jedná se o kosmopolitní rostlinu, kterou najdeme v různých koutech světa.

Možný výskyt chorob a škůdců

Zhlediska zdraví jsou choisie spolehlivými rostlinami, u nichž se napadení škůdci téměř nevyskytuje, snad vyjma občasného výskytu mšic. Z důvodu nedostatku železa a přebytku vápníku se mohou na jaře u rostlin objevovat nažloutlé listy s příznaky chlorózy. Proto nezapomínáme na pěstování v kyselé zemině a na ošetření vhodným přípravkem proti chloróze.

Setkat se můžeme i s kříženci Choisya ternata x CH. arizonica ‚Aztec Pearl‘. Mají velmi podobné květy, ale na rozdíl od původního druhu mnohem užší listy. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha