Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Rostliny, vydáno 30. 03. 2011

Plaménky (Clematis) patří mezi oblíbené popínavé rostliny, obzvláště díky pestrobarevnému květenství a poměrně nenáročnému pěstování. Plaménky mohou zdobit jak zábradlí balkónů, tak i balustrády či treláže. Pojďte se podívat blíže "na zoubek" těmto jarním popínavkám.

Rostlina dne

Brambořík

Brambořík

Brambořík je dnes jednou z nejznámějších hrnkových rostlin pěstovaných v zimním období. Různé odrůdy se od sebe liší...

Plaménky jsou specifické nejen svým bohatým listovím, ale především také svými nádhernými květy. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých kultivarů, dosahujících v průměru někdy až 25 cm. Okvětní lístky této rostliny mohou mít poměrně mnoho barevných odstínů. Plaménky můžeme najít karmínové, fialové, smetanové, ale i růžové, či bílé. Zpětný řez plaménku se řídí podle doby kvetení:

Kvetení - duben/květen
Po odkvětu se odstraňují mrtvé a slabé výhony. Pokud je plamének příliš rozrostlý, lze jej v tuto dobu prostříhat. Rostlina pak vytvoří nové výhony, ze kterých pokvete zase příští rok. Clematis, kvetoucí v tomto období nepotřebuje hluboký řez. 


Kvetení - konec května/červen

Koncem podzimu se výhony zkrátí o 20cm, mrtvé a slabé výrůstky odstřihněte, případně trošku upravte husté výhony. 


Kvetení -  červenec

Čerstvé výhony se koncem podzimu hodně seřezávají, asi 20cm nad zemí. Pokud chceme, aby plaménky dosahovaly i vyššího květenství, část výhonu seřízneme na 50-80cm.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Choroba, ohrožující květ!
Květenství velkokvětých kultivarů mladých rostlin ohrožuje především houbovitá choroba, která se nazývá vadnutí plaménků. Nemoc napadá zprvu především nejmenší lístky a následně se šíří po celé ploše okvětního listu, čímž způsobí jeho zhnědnutí.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Jak proti nemoci bojovat?
Objevíte-li tuto chorobu i na vaší rostlině, důkladně ostříhejte napadené okvětní plátky a výhonky. Následně postříkejte celou půdu kolem rostliny speciálními přípravky, obsahujícími karbendazim či polysulfid vápenatý. Jako prevence působí i pravidelné kypření půdy kolem rostliny. Pozornost věnujte i složení půdy, která má být zásaditá, a proto do ní nepřidávejte rašelinu.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Péče o  Clematis a jeho pěstování
K obvyklé letní péči patří každodenní dostatečná zálivka a pravidelné hnojení. Plaménkům se daří spíše v jemném přítmí a polostínu, nežli na rozpáleném slunci. V případě, že jste se rozhodli pro pěstování Clematisu v květináčích, je lépe "sáhnout" po menších odrůdách s drobnějším květenstvím. Pakliže budete chtít rostlině trochu dopřát, v kbelíku smíchejte substrát s hrstí mletého vápence, to je tak akorát. A co přezimování? Pokud můžete plaménkům nabídnout k přezimování místo, kde nemrzne, bude vám rostlinka jistě velmi vděčná. Pokud se nakonec rozhodnete plamének přesadit do vaší okrasné zahrady, sázejte jej vždy o 10 cm hlouběji, než byl v květináči. V případě, že budete chtít, aby se vám později vinul plamének kolem plotu, vysaďte popínavku zhruba 50 cm od oplocení - nemusíte se bát, rostlinka si svou cestu k vašemu plotu najde.


Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Text: Lucie Sýkorová
Foto: greenthumbmomma.com, mlewallpapers.com,wiseacre-gardens.com,fotowettbewerb.hispeed.ch,fotowettbewerb.hispeed.ch,acsu.buffalo.edu, amateurgardening.com, perryhillnurseries.co.uk, h-little-sealed-packages.blogspot.com, hardy-plant.org.uk, primrosecottagenursery.co.uk, hortensisblog.blogspot.com, vegplotting.blogspot.com, gardening.about.com, hertfordshire-garden-design.co.uk, stevesnedeker.com, pershore.ac.uk, flutterbypatch.blogspot.com, gardeninginfozone.com, hardy-plant.org.uk, aberdeengardening.co.uk, aberdeengardening.co.uk, pcmg-texas.org, swinny.net, dudswell.net, bgreen-brivhoo.blogspot.comthegardendiary.com, thegardendiary.com, indulgy.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 07. 2016 Reagovat
Ivana : Dobrý den, objevila jsem na plaménku listy se stopami napadení a nevím si rady s jejím určením. Svěže zelená barva listu je narušena světlými flíčky a na rubu listu jsem objevila několik černých teček do průměru 1 mm. Ňezdá se mi, že by se jednalo o houbovou chorobu. Předem děkuji za odpověď.
22. 12. 2011 Reagovat
josef: Jak se starat o Plaménky naleznete http://www.clematis-dufek.cz/jak_pestovat_clematis.html
18. 06. 2011 Reagovat
sanymuj@seznam.cz: Plaménky se nám na zahradě daří až na jednu bílou odrudu,která je pravděpodobně na špatném místě. Mohu ji ještě teď přesadat 6/2011 když nemá náznak na kvetení a zatím se ji začínají rozvíjet stonky? Jinak modrý plamének je tak krásný,že ho obdivují i kolemjdoucí. Děkuji za odpověď Zdena

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha