Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Rostliny, vydáno 30. 03. 2011

Plaménky (Clematis) patří mezi oblíbené popínavé rostliny, obzvláště díky pestrobarevnému květenství a poměrně nenáročnému pěstování. Plaménky mohou zdobit jak zábradlí balkónů, tak i balustrády či treláže. Pojďte se podívat blíže "na zoubek" těmto jarním popínavkám.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Plaménky jsou specifické nejen svým bohatým listovím, ale především také svými nádhernými květy. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých kultivarů, dosahujících v průměru někdy až 25 cm. Okvětní lístky této rostliny mohou mít poměrně mnoho barevných odstínů. Plaménky můžeme najít karmínové, fialové, smetanové, ale i růžové, či bílé. Zpětný řez plaménku se řídí podle doby kvetení:

Kvetení - duben/květen
Po odkvětu se odstraňují mrtvé a slabé výhony. Pokud je plamének příliš rozrostlý, lze jej v tuto dobu prostříhat. Rostlina pak vytvoří nové výhony, ze kterých pokvete zase příští rok. Clematis, kvetoucí v tomto období nepotřebuje hluboký řez. 


Kvetení - konec května/červen

Koncem podzimu se výhony zkrátí o 20cm, mrtvé a slabé výrůstky odstřihněte, případně trošku upravte husté výhony. 


Kvetení -  červenec

Čerstvé výhony se koncem podzimu hodně seřezávají, asi 20cm nad zemí. Pokud chceme, aby plaménky dosahovaly i vyššího květenství, část výhonu seřízneme na 50-80cm.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Choroba, ohrožující květ!
Květenství velkokvětých kultivarů mladých rostlin ohrožuje především houbovitá choroba, která se nazývá vadnutí plaménků. Nemoc napadá zprvu především nejmenší lístky a následně se šíří po celé ploše okvětního listu, čímž způsobí jeho zhnědnutí.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Jak proti nemoci bojovat?
Objevíte-li tuto chorobu i na vaší rostlině, důkladně ostříhejte napadené okvětní plátky a výhonky. Následně postříkejte celou půdu kolem rostliny speciálními přípravky, obsahujícími karbendazim či polysulfid vápenatý. Jako prevence působí i pravidelné kypření půdy kolem rostliny. Pozornost věnujte i složení půdy, která má být zásaditá, a proto do ní nepřidávejte rašelinu.

Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Péče o  Clematis a jeho pěstování
K obvyklé letní péči patří každodenní dostatečná zálivka a pravidelné hnojení. Plaménkům se daří spíše v jemném přítmí a polostínu, nežli na rozpáleném slunci. V případě, že jste se rozhodli pro pěstování Clematisu v květináčích, je lépe "sáhnout" po menších odrůdách s drobnějším květenstvím. Pakliže budete chtít rostlině trochu dopřát, v kbelíku smíchejte substrát s hrstí mletého vápence, to je tak akorát. A co přezimování? Pokud můžete plaménkům nabídnout k přezimování místo, kde nemrzne, bude vám rostlinka jistě velmi vděčná. Pokud se nakonec rozhodnete plamének přesadit do vaší okrasné zahrady, sázejte jej vždy o 10 cm hlouběji, než byl v květináči. V případě, že budete chtít, aby se vám později vinul plamének kolem plotu, vysaďte popínavku zhruba 50 cm od oplocení - nemusíte se bát, rostlinka si svou cestu k vašemu plotu najde.


Clematis jako nezbytná součást jarní zahrady

Text: Lucie Sýkorová
Foto: greenthumbmomma.com, mlewallpapers.com,wiseacre-gardens.com,fotowettbewerb.hispeed.ch,fotowettbewerb.hispeed.ch,acsu.buffalo.edu, amateurgardening.com, perryhillnurseries.co.uk, h-little-sealed-packages.blogspot.com, hardy-plant.org.uk, primrosecottagenursery.co.uk, hortensisblog.blogspot.com, vegplotting.blogspot.com, gardening.about.com, hertfordshire-garden-design.co.uk, stevesnedeker.com, pershore.ac.uk, flutterbypatch.blogspot.com, gardeninginfozone.com, hardy-plant.org.uk, aberdeengardening.co.uk, aberdeengardening.co.uk, pcmg-texas.org, swinny.net, dudswell.net, bgreen-brivhoo.blogspot.comthegardendiary.com, thegardendiary.com, indulgy.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 07. 2016 Reagovat
Ivana : Dobrý den, objevila jsem na plaménku listy se stopami napadení a nevím si rady s jejím určením. Svěže zelená barva listu je narušena světlými flíčky a na rubu listu jsem objevila několik černých teček do průměru 1 mm. Ňezdá se mi, že by se jednalo o houbovou chorobu. Předem děkuji za odpověď.
22. 12. 2011 Reagovat
josef: Jak se starat o Plaménky naleznete http://www.clematis-dufek.cz/jak_pestovat_clematis.html
18. 06. 2011 Reagovat
sanymuj@seznam.cz: Plaménky se nám na zahradě daří až na jednu bílou odrudu,která je pravděpodobně na špatném místě. Mohu ji ještě teď přesadat 6/2011 když nemá náznak na kvetení a zatím se ji začínají rozvíjet stonky? Jinak modrý plamének je tak krásný,že ho obdivují i kolemjdoucí. Děkuji za odpověď Zdena

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha