Co možná nevíte o levanduli

Co možná nevíte o levanduli

Rostliny, vydáno 10. 12. 2013

Levandule, ta krásná skromná rostlina z oblasti Středomoří a francouzské Provence se již dávno stala klasickým a neodmyslitelným obyvatelem venkovských zahrad. Těší nás svou okouzlující vůní, nádherným vzhledem a pomáhá nám svými léčebnými schopnostmi. Existuje však velké množství méně známých skutečností, které jsou s jejím výskytem, růstem a sběrem spojené. Podívejme se tedy na ně.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Příroda opatřila levanduli dlouhými úzkými listy a přírodními oleji zcela záměrně, a to proto, aby rostlině poskytly přirozenou ochranu a umožnily jí tak přežít v sluncem zalitých oblastech při poledním úpalu. Pro dobytek učinila levanduli nepoživatelnou nebo alespoň nechutnou.
 
Existuje snad 40 druhů levandulí, které obsahují různé množství a také různou kvalitu přírodních olejů. Dříve si obchodníci dávali velmi záležet na tom, aby našli ten správný druh k výrobě dokonalých směsí. Dnes se levandule pěstuje jako obchodní komodita takřka po celém světě od australského ostrova Tasmánie, přes Francii, Chorvatsko až po Nakafuran v severním Japonsku. 

Levandule se používala v lékařství již od 7. století, kdy tuto skromnou a velmi užitečnou bylinu používali při léčbě nemocných Egypťané, Řekové, Římané i Arabové. Pěstovala se obvykle v blízkosti prádelen a využívala se i k provonění podlah, kdy se jako drcená směs uplatnila při hubení hmyzu. Později se prokázal i její účinek proti blechám a vším. Jako léčivá bylina byla levandule využívána při křečích, mdlobách, obrně, vodnatelnosti a některých chronických onemocněních. Chemický olej získávaný z levandule a nazývaný nardový olej byl považován odjakživa za velice silný a vždy bylo doporučováno jeho používání s maximální opatrností.

Opatrnost je však na místě i v jiném směru. Levandule je totiž rostlina samozápalná. Přestože ji většina z nás má spojenou s mdlou těžkou vůní, některé její středomořské odrůdy jsou doslova přeplněné těkavými oleji, a to v takové míře, že jejich spontánní uvolňování za letních veder často způsobí zapálení rostlin rostoucích v jejich okolí. Takové požáry jsou zvláště známé z Austrálie, kdy levandule často způsobí zapálení sousedních porostů blahovičníku. Semena levandule pak mají schopnost vyklíčit pouze v popelu nasyceném kouřem takového požářiště.
Nejčastěji se levandule využívá samozřejmě k výrobě parfémů. V roce 1709, kdy Ital G. M. Farina přidal výtažek z levandule do parfému a ten pak nazval podle svého rodného města Cologne, vznikla vlastně poprvé Eau de Cologne. Ta se dostala na trh později jako nejslavnější značka doplněná číslem popisným 4711 původního obchodu.

Co se pěstování levandule týče, je známo, že nejkvalitnější levandule lékařská (Lavandula  angustifolia) se vyskytujete, když je pěstována v nadmořských výškách mezi 800 – 1300 m. Levandule širokolistá (Lavandula latifolia), se pěstuje v oblastech s nižší nadmořskou výškou a její olej už nepatří k tak kvalitním. Křížením vznikl hybrid těchto dvou druhů, levandule prostřední (Lavandula intermedia) pěstovaná v nížinách a mající méně kvalitní olej.    
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: jardinsdemmarocalles.com, bertstoop.nl, perryhillnurseries.co.uk, prideofplaceplants.com, theherbgardener.blogspot.com, dmkert.hu, burncoose.co.uk, ashridgetrees.co.uk, ures.hr, weheartit.com, everything-lavender.com, nastol.com.ua, goodfon.ru, pinterest.com, thenotice.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 05. 2017 Reagovat
digitalcoin coinwarz: new cryptocurrency release 2017 bytecoin bitcointalk battery digitalcoin coinwarz http://onj.me/bytenews54424

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha