Datlovník kanárský si můžete vypěstovat sami

Datlovník kanárský si můžete vypěstovat sami

Rostliny, vydáno 05. 01. 2016

Jestli vám po Vánocích zbylo doma několik datlí, můžete si z jejich pecek vypěstovat rostliny palmiček. Není to nijak náročné, protože datlovníky se množí snadno a jejich pěstování zvládne i zahradník-amatér.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Začněte s datlovníkem kanárským

Ze všech druhů datlovníků je nejméně náročný právě Phoenix canariensis – datlovník kanárský. Ve své domovině dorůstá až do výšky 6 metrů, ale toho se v podmínkách obýváku bát nemusíte. U nás prodávané rostliny mívají zpravidla okolo 40 cm na výšku. Mladá rostlina bývá nízká a roste kompaktně. Ovšem při nedostatku světla se jeho listy vytahují a ztenčují. Po mnoha letech úspěšného pěstování vám může zabrat obývák. 

Datlovníku velmi mu prospívá letnění. K přezimování do interiéru se přemisťuje, jakmile noční teploty klesnou na 2–3 °C. Pěstované v našich zeměpisných šířkách nekvetou, ve své domovině však ano. Vytvářejí četné květy v úžlabních latách, které nijak nevoní. Plody takto vypěstované jsou malé a nejedlé.

Zasaď třeba palmu

Vlastní datlovou palmu můžete zkusit vypěstovat jak ze semen datlovníku přivezených z dovolené, tak ze semen, které vyloupnete z datle koupené na vánoční mlsání. Vložte je do kypré zeminy smíchané z dílu písku a dílu rašeliny. Po výsevu by měla být nádoba uložena v místě, kde teplota neklesá pod 20 °C. Zeminu udržujte neustále vlhkou, avšak ne přemokřenou. Jednotlivá semena mohou vyklíčit v nestejných časových intervalech – od 6 týdnů až do 3 měsíců. Někteří pěstitelé doporučují pecky před výsevem namočit na 2 dny anebo dokonce jemně napilovat.

Jakmile rostlinky vzejdou, je dobré je rozsadit do jednotlivých květináčů, aby již rostly samostatně. Nezbavujeme je však přitom zbytků semen. Mladé rostliny by měly být zastíněné, starší už mohou růst i na plném slunci.

Během několika dalších měsíců rostliny opět přesadíme, tím jim zajistíme možnost vyrůstat do výšky. Větší rostliny pak přibližně 1x za 3 roky přesazujeme, nejlépe na jaře.

Velkým datlovníkům je dobré zakrátit kořeny, což omezí jejich růst. Starší rostliny občas vytvářejí odnože, které lze opatrně oddělit a vysadit samostatně.

Na pěstování jsou vhodné vyšší kónické květináče. Známkou toho, že rostliny už vyžadují přesazení, je prorůstání jejich kořenů skrz otvor ve dnu květináče. Druhou možností je, že kořeny začnou rostlinu vytlačovat z květináče.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha