Dřevité třezalky - nejen žluté, ale i červené či fialové. Pozvěte je do zahrady

Dřevité třezalky - nejen žluté, ale i červené či fialové. Pozvěte je do zahrady

Rostliny, vydáno 03. 05. 2016

Obvykle se většině z nás při představě třezalky vybaví luční bylina s drobnými žlutými kvítky, která není příliš zajímavá. Co se jí nedostává na vzhledu, dohání ale svými vlastnostmi. Má léčivé schopnosti a také mnoho dalších způsobu využití. V našich zahradách často pěstujeme její sestry, které mají navíc nejen krásné a velké květy, ale i okouzlující plody.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Na rumištích, stráních, pasekách, okrajích lesů, ale i železničních náspů se setkáváme s třezalkami lučními. Ty se využívají hlavně v lidovém léčitelství jako antidepresivum a pak jsou známé jako zdroj přírodního barviva. V zahradách se však k pěstování pro okrasné účely využívají třezalky tvořící velké keře, ať už nízkého, nebo vyššího růstu.

Třezalky k ozelenění větších ploch

Cestu do našich okrasných zahrad si našly dřevité třezalky hlavně díky nápadným květům a později krásně zbarveným tobolkám plodů. Ovšem dřevité třezalky se nevyskytují jen v okrasných zahradách, ale také bývají vysazovány jako veřejná zeleň v parcích, u parkovišť anebo na ukázkových plochách v zahradnictvích. A možná právě tak nejlépe vyniknou ve větších celcích, kde okouzlí snad každého právě svými nádhernými žlutými květy s dlouhými tyčinkovitými jehličkami uprostřed. Vypadají nádherně, a tak určitě stojí za to zvážit jejich výsadbu i ve vaší zahradě. 

Nejznámější druh je třezalka kalíškatá

Hypericum calycinum – třezalka kalíškatá je druh, který vytváří nižší porosty přibližně o výšce okolo 15 cm. Ovšem její květy jsou v poměru s výškou rostliny doslova obrovské – v průměru dosahují 5 cm. Kvetou uprostřed léta a jsou velmi nápadné až okouzlující.

Rostlinám se nejvíce daří v kypré půdě, v níž mohou vytvářet krátké odnože, které činí výsadbu kompaktnější. Tento způsob rozrůstání třezalku kalíškatou předurčuje k využití jako půdopokryvnou rostlinu. Bujný růst jejího kořenového systému v odpovídajících podmínkách vytvoří velmi brzy pevný hustý koberec z rostlin. Tento způsob růstu se osvědčil jako prostředek proti erozi půdy, a tak se často třezalka kalíškatá vysazuje do svažitých pozemků.

Další atraktivní druhy třezalek

Odrůda Hypericum ‚Hidcote‘ představuje další odrůdu atraktivních třezalek. Její květy jsou velmi podobné druhu Hypericum calycinum, ale tvar jejích keřů je naprosto odlišný. Tento druh má přímo rostoucí vzpřímené stonky dorůstající v příhodných podmínkách třeba i do výšky 1 metru.

Podobné květy a o něco kompaktnější keřovitý růst může nabídnout odrůda Hypericum x dummeri ‚Peter Dummer‘. Květy mají pouze o něco více oranžové tyčinky. O druhu Hypericum ‚Olivia‘ je známa zajímavost, že při dozrávání prvních plodů rozkvétá ještě druhá generace květů.

Podmínky pro pěstování třezalek

Vzhledem k tomu, že pěstování třezalek není příliš náročné, je škoda, že je v našich zahradách využíváme tak málo. Navíc v posledních letech vzniklo křížením velké množství druhů, takže je možné vybírat mezi bíle, žlutě, oranžově i červeně kvetoucími druhy. Některé zvlášť zajímavé odrůdy kvetou dokonce zeleně nebo fialově.

I když nás rostliny v zahradnictví často příliš neosloví, protože vypadají nenápadně až obyčejně, jakmile je vysadíme do volné půdy, rostliny pookřejí a brzy vytvoří působivé silné trsy.

Co se náročnosti na půdu a výsadbu týče, mají rády všechny druhy stejné nebo alespoň velmi podobné podmínky. Je to hlavně kyprá mírně vlhká půda, umístění na slunci až v polostínu. Po zakořenění už vydrží i dlouhodobější sucho. Půda však musí být dobře propustná, pokud by se totiž zadržovala voda okolo kořenových krčků, rostliny by mohly začít zahnívat. Řez je třeba na trvalkách provádět časně z jara. Jelikož třezalky vykvétají na letošních výhonech, je třeba staré výhony odstraňovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha