Drmek obecný – léčivá rostlina užitečná hlavně pro ženy

Drmek obecný – léčivá rostlina užitečná hlavně pro ženy

Rostliny, vydáno 29. 06. 2018

Vitex agnus-castus čili drmek obecný patří do čeledi hluchavkovitých. Vytváří rozvětvené keře a je poměrně náročný na slunce, světlo i zálivku. Pochází z teplejších oblastí Evropy. Již staří Římané jej využívali pro jeho speciální léčebné účinky.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Jedná se o opadavý keř se složenými listy, které jsou na dolní straně bíle plstnaté. Bledě růžové, častěji však modrofialové květy jsou uspořádány v koncových květenstvích, která vykvétají od srpna až do října. 

Léčebné účinky 

Ne náhodou se tato rostlina přezdívala jako mnišský pepř. Mniši žijící v celibátu kořenili svá jídle mletými semeny drmku, aby mohli snáze dodržovat celibát a potlačovat tak své pohlavní pudy. Účinky drmku by se daly svým působením přirovnat k přírodním ženským hormonům. U žen pomáhají zvládat bolestivou menstruaci, upravují menstruační cyklus a jeho nepravidelnosti. Drmek zabírá při menopauze nebo ženské neplodnosti. Léčí akné a podporuje ovulaci. Užívá se jako tinktura po kapkách nebo ve formě čaje.

Účinnou částí rostliny je plod

Plodem drmku obecného jsou peckovice, mají antibakteriální a antimykotické účinky. Bobule jsou aromatické, sbírají se v říjnu a rozemleté se přidávají k provonění pochutin. Čaj z drmku obecného připravíte spařením vřelou vodou v konvici. Na jednu konvici dejte 3 čajové lžičky sušeného plodu drmku. Pijte 2x denně. Chuťově není příliš lákavý, navíc mírně pálí na jazyku a v ústech, takže jej můžete vylepšit lžičkou medu. 

Existují i další druhy drmků:  

  • drmek okrouhlolistý (Vitex rotundifolia) 
  • drmek čínský 
  • Vitex pinnata 
  • V. parviflora, 
  • V. trifolia 
  • V. glabrata 
  • V. negundo 
  • V. doniana 
  • V. altissima 
  • V. divaricata 

Drmek  okrouhlolistý patří k zajímavým okrasným rostlinám, které vyniknou jako efektní solitéry. 

Některé tropické druhy drmků, například Vitex cymosa, V. grandiflora, V. triflora, V. cienkowskii, se využívají pro přípravu nápojů, konkrétně jejich jedlé peckovice. Je možné je konzumovat i v čerstvém stavu.   

Pěstování drmku obecného 

V našich podmínkách se drmek obecný pěstuje jako přenosná nádobová rostlina kvůli své citlivosti na mráz. Počítejte ale s velkou nádobou, neboť drmek může dorůst až do velikosti 6 metrů. V oblibě má humózní propustnou půdu, plné slunce a dostatečnou vlhkost. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha