Důvody, proč bychom měli na zahradě pěstovat medonosné rostliny

Důvody, proč bychom měli na zahradě pěstovat medonosné rostliny

Rostliny, vydáno 09. 08. 2018

Krytosemenné rostliny jsou opylovány převážně hmyzem. K nejpočetnějším opylovatelům těchto rostlin patří včely. Včely v květech nacházejí potravu – pyl a nektar. A právě takové rostliny, jež včelám poskytují nektar a pyl, jsou považovány za včelařské rostliny. Z nektaru přeneseného včelami v medném volátku do úlu vzniká složitým biochemickým procesem med. A medem se včely živí.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Za med vděčíme pilným včelám létavkám 

Nebýt pilných pracovitých včel nepochutnali bychom si na medu ani my. Pokud jste se zamýšleli nad tím, proč je med tak zdravý a velmi hodnotný, odpověď najdete právě v tom, jaké rostliny patří k těm medonosným. Velké množství těchto rostlin patří mezi léčivé byliny. V naší oblasti roste na 5 tisíc druhů rostlin a mnohé z nich vyhledávají včely dělnice zvané létavky, aby sesbíraly z jejich květů nektar a pyl, ten pak uhnětly v hrudky (pylové rousky) a přenesly jej do úlu. Tam je ukládají do buněk plástů. Pyl, jenž je včelami sesbírán, je jejich bílkovinou a vitaminovou potravou. 

Vzhledem k tomu, že jsou včelstva nejpočetnější od jara do podzimu, kdy jich v jednou úlu žije něco mezi 40 až 60 tisíci, je to velmi důležitá skupina opylovačů. Polovinu z tohoto množství totiž tvoří včely dělnice, které zůstávají věrné stejnému zdroji snůšky po dlouhou dobu. Pro opylování rostlin to má obrovský význam. 

Medonosné stromy a keře

Všeobecně dobře známé jako medonosné rostliny jsou například slunečnice, levandule nebo vlčí máky. Mezi medonosnými rostlinami najdeme také mnoho druhů dřevin. Patří k nim například modřín, lípa, líska, akát, liliovník tulipánokvětý, trnky nebo jírovec, javor či hloh. 

Z keřů lze doporučit čilimníky, svídy, perovskii lebedolistou, lískovníček, brslen, bez, ořechokřídlec klandonský, šípkové růže, arálie, lýkovce, pámelníky, zimolezy, komule, kustovnice, dříny nebo jochovce olšolisté s krásnými a zároveň voňavými květy.  

Levandulové pole nebo květinová louka 

I když bychom nejraději sklízeli aromatické a léčivé byliny všechny, měli bychom myslet při sklizni i na včely, čmeláky a motýly a ponechat jim část rostlin pro jejich radost a sklizeň. I pěstitelé levandulových polí ve Francii to tak dělají a ponechávají část úrody opylovačům. 

Dopřát můžeme sobě i opylovačům na své zahradě půvabnou květinovou louku. Než ji však vysejeme, měli bychom náležitě připravit půdu a vylehčit ji. Ideální je půda chudá na živiny, jen tak nebudou trávy převládat nad okouzlujícím lučním kvítím. 

Nejvýznamnější nektarodárné rostliny velkých společenstev

Hlavní snůšku představují ty rostliny, které vyrůstají ve velkých společenstvech, kvetou hromadně a navíc v době, kdy jsou včelstva na vrcholu svého vývoje. Rostliny, které poskytují takové velké množství nektaru, jsou u nás řepka, vojtěška, slunečnice, jetel, akát a maliník. Medy, které z jejich nektaru vznikají, jsou takzvané medy druhové, které jsou velmi ceněné. 

Je důležité, aby vaše zahrada kvetla od jara do podzimu. Díky tomu bude neustále lákat užitečný hmyz, který vám na oplátku zajistí bohatou úrodu vaší zeleniny, ovoce a dopřeje vám nevídané zážitky při sledování pracovitých včel i okouzlujících motýlů. Stejně tak bohatou úrodu medu si tak zajistí majitelé včelstev, pokud budou mít k dispozici pro své včely dostatek včelí pastvy. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha