Dvouletky milují slunce

Dvouletky milují slunce

Rostliny, vydáno 14. 08. 2012

Dvouletky dostaly svůj souhrnný název podle toho, že je v prvním roce vysejete a následně vysadíte, ale pokvetou až druhým rokem. Mnohé z nich jsou ve své domovině trvalkami, avšak podmínky u nás jim zdaleka nevyhovují tak, aby se u nás také staly trvalkami. Pokud se to však přece jen podaří, mívají v dalších letech jen podřadnější květy. Avšak i jako dvouletky patří tyto květiny k pěstitelsky významným rostlinám.

Rostlina dne

Čimišník

Čimišník

Zcela nenáročný vzpřímený keř. Obvykle kvete žlutě. Jen Caragana jubata červenavě bílými květy. Jeho domovinou je Asie a...

Pěstují se převážně na slunných místech, snesou však i polostín. Zavděčíte se jim kvalitní spíše humózní půdou. Mezi půdy pro ně nevhodné řadíme suché anebo čerstvě hnojené chlévským hnojem. Opatrní musíme být i s jejich výsadbou do přemokřených půd anebo půd přehnojených dusíkem, snadno pak vyhnijí a vymrzají.

Významnou roli dvouletky sehrávají na zahradě v době, kdy dokvétají cibuloviny, ale ještě nezačaly kvést letničky. Dvouletky zahrnují jak skupiny nízkých, tak polovysokých i vysokých rostlin a navíc jsou velmi vhodné i k řezu. Řadíme mezi ně karafiáty, zvonky, macešky, náprstníky, slezové růže, sedmikrásky, pomněnky, zimní fialy, chýr.

Dvouletky se množí převážně semeny. Výsev je třeba provést v červnu až červenci do pařeniště, truhlíku případně do dobře připraveného záhonu. Výsev nesmí zaschnout, je tedy velmi důležité dbát na jejich pravidelnou zálivku. Zvláště macešky trpí při vysokých teplotách a vysychání půdy při klíčení. Proto je dobré jejich výsevy po zalití stínit. Po vyklíčení semínek je potřeba zastínění sejmout. Avšak v případě slunného počasí je opětovné zastínění nutností. Může se tedy stát, že vysoké letní teploty v některých letech jsou příčinou neúspěšného pěstování dvouletek.Aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků, musíme skleníky po vzejití rostlinek dostatečně větrat. Husté výsevy přepichujeme.  Na konečné stanoviště poputují rostliny na podzim nebo na jaře. Proti mrazu chráníme dvouletky nastýlkou z chvojí. Na jaře ji včas odstraníme, abychom zabránili vyhnití rostlin. Následně je přihrneme a okopeme. Velmi oblíbenou dvouletkou k řezu je hvozdík bradatý neboli dianthus. Jeho kvetení začíná koncem května a přetrvává v průběhu června a července. Hvozdíky velmi efektní svou záplavou menších květů různých barev avšak velmi hustých květenství. Jsou velmi vhodné k řezu, neboť ve váze vydrží opravdu dlouho.Z dvouletek nelze rozhodně zapomenout na macešky, patří k nejpěstovanějším. Používají se na obruby a do pestrých záhonů, tam skvěle vypadají v kombinaci s tulipány. Hlavně drobnokvěté macešky se dnes s velkou oblibou vysazují do truhlíků a do závěsných nádob. Nejrůznější velkokvěté hybridy mají obrovskou škálu barev a také jejich kombinací a některé druhy mají dokonce i obří květy.Také pomněnka platí za oblíbenou dvouletku. Kvete od dubna do konce května. Pěstuje se dnes běžně v barvě nejen světle modré, ale i bílé a růžové. Používá se s velkým úspěchem k výsadbě záhonových obrub. Také se často vysemeňuje. Snáší polostín. Půdu mají pomněnky rády humózní, vlhkou a bohatou na vápno.

Ve výčtu dvouletek bychom mohli ještě dlouho pokračovat, je tudíž jisté, že jsou to květiny na našich zahradách velmi oblíbené a často pěstované. 


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: parkswholesaleplants.com, galleryget.com, asergeev.com, rhs.org.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha