Dvouletky milují slunce

Dvouletky milují slunce

Rostliny, vydáno 14. 08. 2012

Dvouletky dostaly svůj souhrnný název podle toho, že je v prvním roce vysejete a následně vysadíte, ale pokvetou až druhým rokem. Mnohé z nich jsou ve své domovině trvalkami, avšak podmínky u nás jim zdaleka nevyhovují tak, aby se u nás také staly trvalkami. Pokud se to však přece jen podaří, mívají v dalších letech jen podřadnější květy. Avšak i jako dvouletky patří tyto květiny k pěstitelsky významným rostlinám.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Pěstují se převážně na slunných místech, snesou však i polostín. Zavděčíte se jim kvalitní spíše humózní půdou. Mezi půdy pro ně nevhodné řadíme suché anebo čerstvě hnojené chlévským hnojem. Opatrní musíme být i s jejich výsadbou do přemokřených půd anebo půd přehnojených dusíkem, snadno pak vyhnijí a vymrzají.

Významnou roli dvouletky sehrávají na zahradě v době, kdy dokvétají cibuloviny, ale ještě nezačaly kvést letničky. Dvouletky zahrnují jak skupiny nízkých, tak polovysokých i vysokých rostlin a navíc jsou velmi vhodné i k řezu. Řadíme mezi ně karafiáty, zvonky, macešky, náprstníky, slezové růže, sedmikrásky, pomněnky, zimní fialy, chýr.

Dvouletky se množí převážně semeny. Výsev je třeba provést v červnu až červenci do pařeniště, truhlíku případně do dobře připraveného záhonu. Výsev nesmí zaschnout, je tedy velmi důležité dbát na jejich pravidelnou zálivku. Zvláště macešky trpí při vysokých teplotách a vysychání půdy při klíčení. Proto je dobré jejich výsevy po zalití stínit. Po vyklíčení semínek je potřeba zastínění sejmout. Avšak v případě slunného počasí je opětovné zastínění nutností. Může se tedy stát, že vysoké letní teploty v některých letech jsou příčinou neúspěšného pěstování dvouletek.Aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků, musíme skleníky po vzejití rostlinek dostatečně větrat. Husté výsevy přepichujeme.  Na konečné stanoviště poputují rostliny na podzim nebo na jaře. Proti mrazu chráníme dvouletky nastýlkou z chvojí. Na jaře ji včas odstraníme, abychom zabránili vyhnití rostlin. Následně je přihrneme a okopeme. Velmi oblíbenou dvouletkou k řezu je hvozdík bradatý neboli dianthus. Jeho kvetení začíná koncem května a přetrvává v průběhu června a července. Hvozdíky velmi efektní svou záplavou menších květů různých barev avšak velmi hustých květenství. Jsou velmi vhodné k řezu, neboť ve váze vydrží opravdu dlouho.Z dvouletek nelze rozhodně zapomenout na macešky, patří k nejpěstovanějším. Používají se na obruby a do pestrých záhonů, tam skvěle vypadají v kombinaci s tulipány. Hlavně drobnokvěté macešky se dnes s velkou oblibou vysazují do truhlíků a do závěsných nádob. Nejrůznější velkokvěté hybridy mají obrovskou škálu barev a také jejich kombinací a některé druhy mají dokonce i obří květy.Také pomněnka platí za oblíbenou dvouletku. Kvete od dubna do konce května. Pěstuje se dnes běžně v barvě nejen světle modré, ale i bílé a růžové. Používá se s velkým úspěchem k výsadbě záhonových obrub. Také se často vysemeňuje. Snáší polostín. Půdu mají pomněnky rády humózní, vlhkou a bohatou na vápno.

Ve výčtu dvouletek bychom mohli ještě dlouho pokračovat, je tudíž jisté, že jsou to květiny na našich zahradách velmi oblíbené a často pěstované. 


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: parkswholesaleplants.com, galleryget.com, asergeev.com, rhs.org.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha