Empetrum – šicha – vhodný doplněk vřesoviště a navíc s jedlými plody

Empetrum – šicha – vhodný doplněk vřesoviště a navíc s jedlými plody

Rostliny, vydáno 10. 01. 2018

Stálezelené poléhavé vřesovištní keříky jsou u nás málo známé, ačkoli se vyskytují i v našem zeměpisném pásmu. Tvarově působí velmi zajímavě, a to i jejich plody, které mají 2x vyšší obsah vitaminu C, než je tomu u borůvek. Rostliny dávají přednost kyselým půdám, takže jsou to ideální společníci do zahradních vřesovišť. Na našem území se s nimi můžeme setkat v přírodě v oblasti Jeseníků, Krkonoš a hlavně na Šumavě.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...

Využití jedlých plodů

Empetrum čili šicha patřila dříve do skupiny Empetraceae neboli šichovitých rostlin, ovšem toto zařazení bylo přehodnoceno a vzhledem k morfologii listů byly rostliny zařazeny nově mezi rostliny čeledi vřesovcovitých.

Nejčastěji se vyskytují v mírném až subarktickém pásmu severní polokoule a rovněž v Jižní Americe. Plody těchto rostlin jsou kulovité peckovice tak trochu podobné borůvkám. Jsou sice jedlé, ale nepříliš chutné. Nicméně v mnoha zemích na sever od nás se často sbírají a zpracovávají. Přidávají se do marmelád, zavařenin anebo do koláčů společně s dalším bobulovitým ovocem nebo se z nich vyrábějí šťávy. Rostou běžně ve Švédsku, Finsku a Norsku. Plody obsahují tvrdší semínka.

Zakomponování do zahrady

Poléhavé až vystoupavé keříky šichy často tvoří doslova kobercový pokryv půdy. Daří se jim v půdách bohatých na rašelinu a neobsahujících vápník. Jsou to rostliny ideální pro výsadbu pod jehličnany, kde vytváří kobercovitou plochu.

V zahradách je můžeme vysazovat také do skalek a vřesovišť, kde vytvoří zajímavý kontrast k ostatním rostlinám, a to zvláště kvůli velké odlišnosti drobných lístků a velkému množství plodů v podzimním období. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostliny vyloženě mokřadní, neměly by ani na zahradě trpět nedostatkem vláhy.

Odlišné druhy nestejných výšek

Celkem existuje přibližně 5–17 druhů těchto rostlin rostoucích v mírném pásmu.

Empetrum nigrum (šicha obojaká čili obouplohlavná) má poněkud větší rostliny. Jsou spíše vzpřímené a dosahují výšky mezi 20–40 cm. Její květy jsou oboupohlavné, mají mírně zelenkavě narůžovělý či načervenalý nádech. Plody mají černou barvu. Tento druh se nejčastěji přirozeně vyskytuje ve Skotsku, na Islandu, v Kanadě a na Sibiři.

Šicha obecná je keřík o něco nižší, vyrůstající do výšky od 15 do 30 cm, ovšem bohatě se rozrůstající na šířku, a to až do 120 cm. Podlouhlé čárkovité listy mají ve svém úžlabí jednopohlavné květy zajímavé zelenavě růžové až zelenavě červené barvy. Plody dosahují velikosti hrachu. S tímto druhem se můžeme setkat v horských oblastech střední, jižní a západní Evropy, dále v severní Asii a Americe. Pozor, u nás se jedná o zákonem chráněný druh.

Odrůda ‚Bernstein‘ zaujme svými tmavě červenými plody, zatímco odrůda ‚Leucocarpum‘ nabídne plody bělavé. S červenými plody se setkáme u odrůdy ‚Lucia‘, která je zajímavá i netradičním vybarvováním listů v průběhu roku. Při rašení má olistění barvu krémovou, ta pak přechází v létě do nažloutlé barvy a s přicházející zimou se listoví zbarví do červena.

Druhy vyskytující se v ČR

V ČR se vyskytují druhy Empetrum atropurpureum (šicha tmavočervená), Empetrum eamesii (šicha eamnesova), dále E. nigrum (šicha obecná nebo také černá), E. rubrum (šicha červená) a konečně E. hermaphroditum (šicha obojaká).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shuttterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha