Eustoma grandiflorum neboli jícnovka

Eustoma grandiflorum neboli jícnovka

Rostliny, vydáno 07. 03. 2012

Poslední dobou se těší stále větší oblibě křehká kráska pocházející z Texasu. Najdete ji i v Coloradu nebo Nebrasce. Pěstují se již její nejrůznější kultivary, využívá se do řezaných kytic, objevuje se i ve svatebních kyticích, kde působí velmi zajímavým dojmem.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

U nás se tyto květiny objevují na pultech prodejen obvykle dodávané z Holandska, jež je, jak známo, květinovou velmocí. Z barevných kultivarů se k nám odtud dováží fialová Eustoma „DarkBlue Fuji“ nebo bílá „Pure White Fuji“ a také i růžová „Rose Fuji“.

Možná jste se setkali i se zakrslými kultivary, které jsou vhodné pro pěstování v květináčích. Díky látkám omezujícím vzrůst se podařilo vypěstovat právě tyto odrůdy.

V našich podmínkách je eustoma schopna vydržet pouze jednu sezonu. Je citlivá jak na převlhčení a na vysušení. Kořenový bal je však potřeba udržovat stále vlhký. Vyžaduje umístění na světle, ale ne na přímém slunci.

Pěstuje se jako jednoletá rostlina určená především k řezu. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené lístky, které silně voní po hrachových luskách. Rostlina vytváří nádherné křehce působící květy v různých barevných odstínech. Květní stvol nese vždy několik květů v různém stádiu vývoje. Poupata i rozvinuté květy na jednom stvolu tak umocňují celkový dojem z každé kytice, kde byla jícnovka čili eustoma použita.

Barevné spektrum této rostliny umožňuje aranžovat buď samostatnou eustomu v jedné či více barvách anebo můžeme pro aranžmá využít například kombinaci s alstromeriemi nebo liliemi. Jako doplňková zeleň jsou vhodné listy aspidistry nebo ruskusu.

Na vypichovaná aranžmá se eustoma příliš nehodí, její stonky totiž nepatří k těm nejpevnějším. Jestliže již máte řezanou v kytici ve váze, vyměňujte jí vodu alespoň každý druhý den.

Bílé kultivary eustomy se velmi často používají do svatebních kytic. Tam vynikne jejich nádhera stejně tak vedle rudých růží jako v kombinaci se zelenými karafiáty nebo bílými liliemi.

Ať už zvolíte tuto křehkou květinu do jakéhokoli aranžmá, pořídíte ji jako dárek anebo vás doprovodí ve váš svatební den, jistě budete jejím výběrem nadšeni.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: lepidoptera.butterflyhouse.com.au, flowerpics.org, extension.unh.edu, susannespicker.blogspot.com, alternativearrangementsbearwood.com, sandrasflowerstudio.blogspot.com, flowersfromthehill.co.uk.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha