Fiala šedivá neboli levkoje – přehlídka úžasných barev

Fiala šedivá neboli levkoje – přehlídka úžasných barev

Rostliny, vydáno 14. 04. 2014

Energie ukrytá v barvách, i tak by se daly nezvat květy levkoje. Jejich veselé, zářící, nádherné barvy jsou plné úžasné schopnosti pozitivně ovlivňovat naše smysly. Jejich krása by tedy neměla zůstávat k obdivování pouze na záhonech v zahradách, ale měli bychom si ji v kyticích přenést i do našich domovů.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Dříve se barvám nevěnovala taková pozornost, jako je tomu nyní. Velmi důležité jsou však nejen barvy, ale i jejich správné kombinování. Nejen použité květiny, ale i jejich barvy silně působí na lidi obecně, vyjadřují jejich charakter a náladu. Lidé, kteří prožívají těžké období v životě anebo jsou jen zkrátka po zimě více unaveni, potřebují doplnit energii, a ta je právě skytá v barvách a v květech i vůních. Naučme se ji vnímat a přijímat.

Fiala šedivá neboli levkoje je jedním z druhů květin, které nám svou energii rády a ochotně předají. Levkojí známe málo druhů, ale i tak to stačí, jejich krása je nevídaná, i když druhově na nich příroda trošku šetřila. Matthiola tricuspidata, matthiola incana, annua, bicornis jsou dostupné druhy levkojí u nás. Všechny patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae).

Bílá, žlutá, růžová, fialová, lila, oranžová, hnědá okrová, se všemi těmito barvami je možné se u levkojí setkat. U nás je nejrozšířenějším druhem dříve poměrně hojně pěstovaným Mathiola incarna. Pěstují se její plnokvěté odrůdy. Tato rostlina běžně dosahuje od 25 cm až do 70cm, a to podle specifik odrůdy. Její listy jsou protáhlé šedoplstnaté a odtud název fiala šedivá. Hrozny jejích květů jsou neobyčejně husté. Nízké odrůdy jsou vhodné na výsadbu do záhonů a vysoké se pěstují k řezu do váz. Na záhoně je třeba poskytnout jim živnou půdu a místo na slunci. Pěstovat se dají i v nádobách, například na terasách, budou ale potřebovat přihnojení. Nehnojte rostliny nikdy do suché zeminy, nejdříve ji zavlažte a až poté připravte hnojivo, jinak byste mohli popálit rostlinám kořínky. 

Nenechejte si ujít možnost vyzdobit si fialami také interiér. I tehdy, pokud byste si je nemohli sami vypěstovat, v sezóně si je můžete zakoupit běžně v květinářství, ať již jako řezané do vázy anebo hrnkové. Jejich úžasné barvy vám budou dlouho dělat radost.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, marmiteetsecateur.blogspot.fr, etsy.com, 2bp.blogspot.com, thompson-morgan.com, lavieenrosegardens.com, flowerpictures.net, osbornseed.com, livingathome.de, keimzeit-saatgut.de, aidacarbone.com, newplantsandflowers.com, green-world.net, thelovelyplants.com, loghouseplants.com, panoramio.com, miyosi.co.jp, podestabaldocchi.com, benary.com, planteinfo.no, infocasasigradina.ro, powellgardens.blogspot.com, flori-expert.ro


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha