Fiala šedivá neboli levkoje – přehlídka úžasných barev

Fiala šedivá neboli levkoje – přehlídka úžasných barev

Rostliny, vydáno 14. 04. 2014

Energie ukrytá v barvách, i tak by se daly nezvat květy levkoje. Jejich veselé, zářící, nádherné barvy jsou plné úžasné schopnosti pozitivně ovlivňovat naše smysly. Jejich krása by tedy neměla zůstávat k obdivování pouze na záhonech v zahradách, ale měli bychom si ji v kyticích přenést i do našich domovů.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Dříve se barvám nevěnovala taková pozornost, jako je tomu nyní. Velmi důležité jsou však nejen barvy, ale i jejich správné kombinování. Nejen použité květiny, ale i jejich barvy silně působí na lidi obecně, vyjadřují jejich charakter a náladu. Lidé, kteří prožívají těžké období v životě anebo jsou jen zkrátka po zimě více unaveni, potřebují doplnit energii, a ta je právě skytá v barvách a v květech i vůních. Naučme se ji vnímat a přijímat.

Fiala šedivá neboli levkoje je jedním z druhů květin, které nám svou energii rády a ochotně předají. Levkojí známe málo druhů, ale i tak to stačí, jejich krása je nevídaná, i když druhově na nich příroda trošku šetřila. Matthiola tricuspidata, matthiola incana, annua, bicornis jsou dostupné druhy levkojí u nás. Všechny patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae).

Bílá, žlutá, růžová, fialová, lila, oranžová, hnědá okrová, se všemi těmito barvami je možné se u levkojí setkat. U nás je nejrozšířenějším druhem dříve poměrně hojně pěstovaným Mathiola incarna. Pěstují se její plnokvěté odrůdy. Tato rostlina běžně dosahuje od 25 cm až do 70cm, a to podle specifik odrůdy. Její listy jsou protáhlé šedoplstnaté a odtud název fiala šedivá. Hrozny jejích květů jsou neobyčejně husté. Nízké odrůdy jsou vhodné na výsadbu do záhonů a vysoké se pěstují k řezu do váz. Na záhoně je třeba poskytnout jim živnou půdu a místo na slunci. Pěstovat se dají i v nádobách, například na terasách, budou ale potřebovat přihnojení. Nehnojte rostliny nikdy do suché zeminy, nejdříve ji zavlažte a až poté připravte hnojivo, jinak byste mohli popálit rostlinám kořínky. 

Nenechejte si ujít možnost vyzdobit si fialami také interiér. I tehdy, pokud byste si je nemohli sami vypěstovat, v sezóně si je můžete zakoupit běžně v květinářství, ať již jako řezané do vázy anebo hrnkové. Jejich úžasné barvy vám budou dlouho dělat radost.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, marmiteetsecateur.blogspot.fr, etsy.com, 2bp.blogspot.com, thompson-morgan.com, lavieenrosegardens.com, flowerpictures.net, osbornseed.com, livingathome.de, keimzeit-saatgut.de, aidacarbone.com, newplantsandflowers.com, green-world.net, thelovelyplants.com, loghouseplants.com, panoramio.com, miyosi.co.jp, podestabaldocchi.com, benary.com, planteinfo.no, infocasasigradina.ro, powellgardens.blogspot.com, flori-expert.ro


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha