Fotogenická a ušlechtilá hortenzie

Fotogenická a ušlechtilá hortenzie

Rostliny, vydáno 26. 07. 2010

V zámeckých zahradách mívaly své místo vysoké a rozložité keře hortenzie. Nádherná vznosná a vděčná květina, která variuje svůj barevný odstín podle typu stanoviště, zdobí i dnes zahrady honosných vil i letních chat. Její půvab a barevná krása povznese i obyčejnou zahradu na zahradu luxusní.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

​Hortenzie má svůj domov v Číně a Japonsku. U nás se objevila v 19. století a ihned se stala oblíbenou květinou luxusních zahrad i lázeňských a městských parků. Vyhraďte krásné hortenzii viditelné místo i na své zahradě. Podle toho, jaká je na daném místě zemina, tak se zabarví květy: v kyselejší půdě budou více do modra, v alkalické převládnou červené tóny.  Hortenzie má ráda hodně světla, ale ne zničující letní úpal. Platí, že čím více slunce, tím více musíte hortenzii zalévat. Zapomenete-li, může rychle uschnout.

Květina háklivá na druh vody

Hortenzie
je tak trochu kouzelná květina - zkuste ji zalévat normální tvrdou pitnou vodou a brzy se její květy změní z modré na růžovou. A tak pokud chcete mít i nadále záhon hortenzií v sladce růžové barvě, musíte jim dopřát zálivku měkkou dešťovou vodou. Půda kolem kořenů přitom musí být stále vlhká. Od září pak zálivku zredukujte.
​Aby hortenzie dobře prospívala

Hortenzie
jsou citlivé na vymrzání, proto se vyhněte studenému stanovišti a keře zasaďte na chráněné místo v zahradě. Třeba k jihozápadnímu roku domu, na jižní trávník a podobně. Přes zimu dobře chraňte přihrnutou zeminou a ještě slaměnou rohoží nebo chvojím. Hortenzie je velmi vděčná a dlouhověká rostlina - pokvete i 15-20 let. Aby keře hortenzie byly košaté, tvarujte je každoročním seříznutím. Hortenzie v různých barvách (bílé, růžové, fialové, modré) prodávají mnohá zahradnictví, jako například hruska-skolky.cz nebo zahradnictviskochovice.cz.
Fotogenická a ušlechtilá hortenzie

TIP:
Existuje také pnoucí neboli řapíkatá hortenzie, která upřednostňuje stín až polostín. Potřebuje silnou oporu: bude se pnout až do výšky 6-15 metrů. Kromě plochých květů má i efektní listy, zbarvující se na podzim do žluta. Hortenzii pnoucí prodává firma vanovi.cz. nebo ekozahradnictvi.cz.

O jiných nápadných keřích našich zahrad si přečtěte v článku Motýlí keř miluje slunce.

Alena Jansová
Foto: macgyverservisces.net, forestwander.com, zahrada.artmama.sk, extention


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 01. 2012 Reagovat
lida: Mám 2 hortenzie koupené jako modré, ale postupem času jsou z nich divně zelenobílé, pokud je chci mit modré tak je musím pilně zalévat "modrým" hnojivem na hortensie, kdyby šli jak píšete v kyselé půdě do růžové barvy(v Liberci je kyselá půda) byla bych moc spokojená, ale ta výsledná bílozelená se mi moc nelíbí. Třetí je růžová od vždy, ale ta zase moc nekvete, myslím, že je zase v až moc velkém stínu.
05. 08. 2010 Reagovat
: rada bych mela na zahradce Hortenzii. Mame ale vic slunicka nez stinu . Nevim , jestli by se ji vedlo na celodenim slunci .Poradi mi nekdo ? Dekuji E.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha