Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě

Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě

Rostliny, vydáno 20. 12. 2011

Někdy je též nazývaný ibišek americký. Jedná se o ibišek venkovní, dřevnatou bylinu kvetoucí od léta do pozdního podzimu až do silnějších mrazů. Určitě zaujme každého pěstitele obrovskou velikostí svých nádherných květů. Vyzkoušíte ho i vy a vypěstujete si na zahradě svůj vlastní exemplář?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

U ibišku rozlišujeme několik typů podle výšky rostlin. Zakrslé dosahují výšky kvetoucích stvolů 40-60cm, v teplejších oblastech až 80 cm. Přičemž velikost květů bývá 15-20cm a to v základních barvách: bílá s okem, růžová a karmínově červená.
Střední velikosti dosahují rostliny zpravidla kolem 1 m a průměr květů mezi 20 – 23 cm v různorodějších barevných variacích.
Vysoké odrůdy jsou velmi bujně rostoucí. Běžně dosahují výšky od 120 – 150 cm., pokud jsou pěstovány v květinových nádobách jako solitéry. Jestliže jsou pěstovány ve volné přírodě, mohou dorůst až do výšky 170 – 180 cm. Květy u této odrůdy dosahují v průměru až 29 cm! Takovéto rostliny jsou chloubou každé zahrady. Potěší nás svými obřími květy v pestré paletě barev: od bílé s červeným okem, přes mnoho odstínů růžové až po tmavě červeno – hnědou.

Jestliže se rozhodneme pro pěstování těchto nádherných ibišků v nádobách, je to velmi snadno realizovatelné. Jejich pěstování v nádobách je velmi úspěšné, na zimu je můžeme přemístit do zimních zahrad, jelikož jsou náchylnější k vymrznutí. Přes zimu jim však nedopřáváme teploty vyšší než 10°C. Pokud bychom jim poskytly vyšší teplotu, došlo by k uhnívání jejich kořenů a následně celé rostliny. V nádobách pěstované rostliny jsou obvykle mohutnější až o jednu třetinu, mívají větší květy a při narychlení kvetou už od půlky června.
Mezi nejotužilejší odrůdy patří Scarlet, odrůda, která je již přes 10 let pěstovaná v našich podmínkách. Přežila několik zim velmi nepříznivé podmínky a sazenice, u nás dostupné na trhu, jsou výhradně z vegetativního množení.

Humózní půda s dostatkem závlahy, to je to, co tyto ibišky potřebují ze všeho nejvíc. Pokud jim dopřejeme velmi slunné stanoviště a pravidelné hnojení kapalnými hnojivy. Odmění se nám bohatým kvetením. Na podzim po prvních mrazech sestříhneme lodyhy rostlin na výšku 10 – 20 cm. Rostliny běžně přezimují v půdě a na jaře vyraší z oček na dužnatých kořenech. Každoročně vyraší více stvolů. Například pětiletá rostlina může mít 30 – 40 kvetoucích stvolů, u nichž není výjimkou až 20 naráz kvetoucích květů.

Na zimu dopřejeme takto ořezaným ibiškům silnější ochranu před holomrazy. Pro tento případ se osvědčila 20 cm silná vrstva suchého listí, na kterou přiložíme ještě jehličí. Taktéž lze použít ve 3 až 4 vrstvách stínící 70% zelenou textilii. Ačkoli jsou rostliny plně mrazuvzdorné, holomrazy pod -25°C bez přikrytí by rostliny mohly zcela zahubit.
Začátkem dubna anebo po přejití mrazů můžeme ibišky odkrýt a následně přihnojit. V květnu pak začínají stvoly rašit a koncem července vykvétat.


Nyní již zbývá pouze popřát vám mnoho příjemných zážitků při pěstování a ještě více obdivných pohledů kolegů zahrádkářů, kteří jistě budou chtít tyto krásné ibišky také pěstovat.

Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

19. 09. 2016 Reagovat
Emilie: Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-a-kdy-strihat-venkovni-ibisky jsem se dočetla, že je možné ibišek pěstovat v nádobách. Máte s tím někdo zkušenost? Jak velká by tato nádoba měla být???
21. 07. 2015 Reagovat
radka: Tento nádherný ibišek jsme koupili vloni, krásně rozkvetlý několika květy (20cm velké) a nechali na terase pouze v květináči. Po horkém slunném víkendu jsme našli ibišek vysušený a uvadlý. Zasadili do záhonu, ale do konce léta se již nevzpamatoval. V září jsem mu stvoly uřízla téměř nad zemí a trochu jsem na něj zapomněla. Na jaře, cca v květnu se začalo ze země "něco" objevovat a nyní je to opět krásná rostlina s velkými květy. Krásně přezimoval, je to super rostlina. Letos na zimu se o něj určitě postarám!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha