Hořec, modrá ozdoba  vaší skalky

Hořec, modrá ozdoba vaší skalky

Rostliny, vydáno 22. 04. 2011

Po odkvětu nízkých jarních cibulovin bývá skalka posmutnělá. To je okamžik, kdy ji nádherně rozsvítí sytě modré květy hořců. Nejznámější jsou právě jarní druhy, zdobit zahrádku ale mohou i další až do podzimu.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

V přírodě najdeme přes tři sta druhů hořců na všech kontinentech kromě Afriky, šlechtěním se nabídka pro zahrady rozšířila na téměř devět set. Nejoblíbenější jsou stále ty s jasně modrými kalichy květů, ale můžete mít i bílé, žluté, nafialovělé či narůžovělé se zelným žilkováním.

Na loukách i mezi kameny
Našich osm domácích hořců jsou většinou druhy v přírodě ohrožené a přísně chráněné. Většina z nich – hořec panonský (Gentiana panonica), hořec tolitový (Gentiana asclepiadea), hořec tečkovaný (Gentiana punctata), hořec křížatý (Gentiana cruciata), hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe) jsou druhy z horských luk. Na loukách rostl i nejznámější hořec bezlodyžný (Genciana acaulis), který u nás vyhynul a nyní se v Bílých Karpatech dělají pokusy s jeho novým vysazením. Horský druh je hořec jarní (Gentiana verna), tomu se daří i na skalách, ale jen tam, kde se může uchytit v dostatku vlhké půdy.

Hořec, modrá ozdoba vaší skalky

Od jara do podzimu
Chcete se těšit z modrých kalíšků po celou sezónu? Není nic snazšího – stačí vysadit různé druhy. Hořec jarní kvete drobnými kvítky skutečně brzy, od dubna do května. Abyste se mohli z jeho květů těšit, potřebuje kyselejší půdu a stálou vlhkost. Ve skalce s tím může být trochu problém, nezapomeňte mu tedy přidat již před zimou a na jaře znovu trochu rašeliny. Vlhkou půdu můžete zajistit i tak, že kolem něj vysadíte nízké polštářky trav, které udrží v zemi vodu. Hořec bezlodyžný je také jarní druh, jeho květní kalichy jsou ovšem nápadné, velké a temně modré. I on se bude dobře vyjímat ve skalce, a i když má také rád dobře propustnou a vlhkou půdu, je méně choulostivý, takže přežije dokonce i v jílovitých oblastech. Hořec sedmiklaný (Gentiana septemfida lagodechiana) pochází z Číny. Tvoří až 30 cm dlouhé poléhavé výhony a na jejich horních částech se v červenci a srpnu objevují zářivě modré květy. Není náročný na pěstování, líbí se mu slunce i polostín, jen potřebuje opět nevysýchavou půdu s dostatkem výživy. V létě pokvete také asijský Gentiana kaufmanniana.

Hořec, modrá ozdoba vaší skalky

O něco později v srpnu přichází na řadu hořec drsný (Gentiana scraba), rovněž původem z Asie. Vzpřímené rostlinky asi 20 cm vysoké nesou veliké kalichy s blankytně modrými okraji a narůžovělým vnitřkem. Nejlépe vykvetou v těžší a kyselejší půdě. V září pak vykvete původem čínský hořec ozdobný (Gentiana sino-ornata), nízká bohatě se rozrůstající rostlinka s jemně modrými kvítky, připomínajícími luční zvonky. Vydrží kvést až do prvních mrazů, stejně jako Gentiana lawrencei var. Farreri s květy bělavě modrými. Zaměřili jsme se na modré hořce určené do skalek, ale zahradu vám na záhonech ozdobí i vysoké druhy, například hořec tolitový s trsy květů na až 50 cm vysokých lodyhách nebo širokolistý hořec tečkovaný, kvetoucí velkými žlutými kalichy jakoby přes cedník pokropenými hnědavými tečkami.

Hořec, modrá ozdoba vaší skalky

Kořen pro zdraví
Zatímco nadzemní části hořců lahodí našemu zraku, kořeny některých druhů se odedávna používají pro přípravu tinktur, kapek nebo čajových směsí. Nejvíc se využívá kořen hořce žlutého (Gentiana lutea), vysoké byliny s malými žlutými kvítky kruhovitě rozkvétajícími v květenstvích kolem lodyhy. Léčebné účinky mají hořčiny obsažené v kořenu ve velkém množství. Přípravky s hořcem se tak podávají pro podporu činnosti žlučníku, jater a slinivky,  při žaludečních a střevních potížích, při rekonvalescenci pro podporu chuti k jídlu.

Hořec, modrá ozdoba vaší skalky

Tajemství hořkých likérů
Výrazná hořká chuť fernetů, či různých „bylinných hořkých“ je dána právě příměsí kořene hořce žlutého. Pro výrobu likérů se upravuje fermentací, během níž získá charakteristickou červenohnědou barvu a plně se rozvine vůně silic.


Text: Gabriela Koulová
Foto: bettyfordalpinegardens.org, H. Zell-Creative Commons, blog.libero.it, lookfordiagnosis.com, visoflora.com, botany.csdl.tamu.edu, botanicalgarden.ubc.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 05. 2017 Reagovat
seo plugin: Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo plugin http://www.SEORankingLinks.xyz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha