Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy

Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy

Rostliny, vydáno 26. 03. 2014

Je mnoho takových rostlin, které s sebou přinášejí okouzlující barvy, svěžest, krásu, vůni a dekorativní hodnotu. Výrazně méně jich je však mezi zástupci popínavých rostlin. Jednou z takovýchto okouzlujících a jemně kvetoucích rostlin je hrachor, ať již ve své vytrvalé, nebo jednoleté formě.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Hrachor širokolistý (Lathyrus latifolius) je příbuzný oblíbené letničky hrachoru vonného (Lathyrus odoratus). Oba patří k vikvovitým (Viciaceae). Mají vstřícné špičaté listy s úponky. Po celé léto je zdobí trsy cyklámenově růžových květů a následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Jedna z odrůd hrachoru širokolistého je odrůda ‘WhitePearl‘, která má květy doslova sněhobílé. Na rozdíl od jednoletých druhů hrachorů, ty vytrvalé bohužel nevoní. Jednoleté hrachory se nedoporučuje pěstovat po sobě na stejném místě.
 
Je důležité vědět, že pokud chcete tuto rostlinu pěstovat na své zahradě, ať už u plotu, treláže, nebo kdekoli jinde u opory, umístěte ji hned při výsadbě na správné místo, neboť později již nebude možné rostlinu přesadit. Hrachory vytvářejí kůlovité kořeny a ty se obvykle nedaří bez poškození vyjmout z půdy. 
  
Pro hrachor zvolte pokud možno vždy slunné místo. Snese však i mírný stín. Rostliny nejsou vázány na určitý typ půdy, a tak se pěstují poměrně snadno. Počítejte s tím, že mohou dorůst až do výšky okolo 2 metrů a budou potřebovat oporu, například mříž nebo napnuté dráty, případně volně stojící dekorační prvek ve svém okolí. Při dostatečně husté výsadbě mohou hrachory vytvořit na opoře dokonce i celou kvetoucí stěnu.

Hrachory je možné pěstovat nejen ve volné půdě, ale i v nádobách anebo je nechat viset z okenních truhlíků. Záleží jen na vás, jaký způsob pěstování zvolíte. Jako opěry pro ně mohou sloužit ploty, treláže, pergoly, ale můžete pro ně vytvořit i nejrůznější speciální konstrukce například týpí z bambusových tyček anebo je nechat pnout po vrbových plůtcích či jiných konstrukcích. Můžete vyzkoušet i takovou možnost, že květináč či truhlík s hrachorem postavíte ke keři a rostlina si pak do něj sama začne vplétat své výhony, jakmile rozkvete, naskytne se vám doslova nevídaná podívaná plná okouzlujících barevných kombinací.

Hrachory jsou květiny vhodné i k řezu a zvláště šlechtěné odrůdy v mnoha nejrůznějších barvách, s třepenitými nebo jinobarevnými okraji jsou tak okouzlující, že si z nich nechávají i nevěsty aranžovat svatební kytice.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, fineartamerica.com, countryliving.com, swallowtailgardenseeds.com, clausdalby.dk, pictureworldbd.com, edenbrothers.com, workingforcarrots.com, hgtv.com, users.monash.rdu.au, dep7.lovez.it, ajaůake.blogspot.com, vestnik-cvetovoda.ru, scenicreflections.com,  resinose.com, sweet-peas.com, shop.wildatheart.com, flowwerpicture.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha