Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu

Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu

Rostliny, vydáno 28. 02. 2011

Miluje světlo a teplo, zhruba každý třetí den potřebuje vodu a hnojivo, a může se dožít až pětadvaceti let. Ibišek nepatří mezi zrovna nenáročné rostliny, dokáže hospodyňky pořádně potrápit svým nepochopitelným shazováním právě nasazených květů, ale jeho krása stojí i za tu trochu trápení!

Rostlina dne

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová je víceletá bylina. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu,...

Pokud se budete o ibišek dobře starat, skutečně s vámi může prožít třeba třetinu života. Ke konci, až už bude na dně svých sil, vám možná i nějaká ta slza ukápne, vsaďte se. Ale pěkně popořadě. Odkud se vzal, co nesnáší, a jak jej do tak úctyhodného věku doprovodit?

Tropický král z Asie
Ibišek pochází z tropických částí Asie a po světě najdete až dvě stovky druhů. Základní pravidlo pro jeho pěstování proto zní: ibišek se neobejde bez slunce a vody, díky svému původu je to teplomilná pokojová květina. Pokud je v létě tepleji než 25 stupňů, hodí se čas od času rosit listy. V zimě by neměla teplota v místnosti klesnout pod patnáct stupňů.
Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu

Květ ibišku sice nevydrží nijak dlouho – pouze jeden až čtyři dny, ale když už jednou vykvete, můžete se z jeho velkých a barevně sytých květů těšit několik měsíců, nasazuje je totiž nevídaným tempem. Pokud začnou padat ještě nerozkvetlá poupata, nezoufejte. Ibišek je hodně náročný a každou odchylku od své ideální teploty, množství vody a světla, dá doslova okatě najevo.

Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu
Odolnost není právě jeho silnou stránkou
Suchý vzduch v létě, vedro nebo naopak průvan vydrží jen ty nejsilnější rostlinky. A těch bohužel v této odrůdě příliš není. Ibišek je zároveň výborným hostitelem všech možných škůdců – mšicí, svilušek, mravenců nebo smutnicí. ​
Každý takový nezvaný návštěvník se na velkých květech podepíše, proto ibišek často kontrolujte a dojte-li k napadení škůdci, včas jej začněte léčit pomocí speciálních postřiků. Poradit by vám měli v každém květinářství. Nebojte se škůdce vyfotit a vzít fotku s sebou, nebo rovnou jeden upadnutý list zabalit do tašky. Jen tak dokáže zkušený květinář definovat skutečný problém, který vám pak pomůže vyřešit.
Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu

Pozor na příliš vody, nebojte se stříhání
Pokud jste to s vodou přehnali, začnou postupně žloutnout a vadnout listy. Ibišek nezvládá, pokud má přemokřené kořeny, proto buďte s přílišnou zálivkou opatrní.
Ibišek – exotický krasavec na vašem parapetu

Ibišek je třeba stříhat. I přesto, že každý střih do jeho kmínku a malých větviček budete dělat s těžkým srdcem. Má to smysl – ibišek pak o to více nasadí na květy a odmění se vám svými zářivými barvami.

Martina Gajdošová
Foto: plantcare.com, wallpapers247.com, fwallpapers.net, afewgoodlenses.com, crystalxp.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha