Irské zvonky nejen na svátek svatého Patrika

Irské zvonky nejen na svátek svatého Patrika

Rostliny, vydáno 17. 03. 2015

Molučenka, širokokalich, irské zvonky, to všechno jsou různé názvy pro tutéž rostlinu. Jedná se o vzpřímeně rostoucí letničku, která je vhodná jak k řezu, tak k sušení. Její květy jsou bílé malé a zcela nenápadné. Jsou však obklopeny výraznými zelenými zvonovitými kalichy, které rostlinu dělají tak zajímavou.

Rostlina dne

Hrachor vonný

Hrachor vonný

Hrachor vonný je jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžové a červenavé až fialové.

Země původu

Pro dobrý růst je dobré zajistit jí slunné stanoviště a propustnou lehkou půdu. Snese i polostín. Zcela nevhodné jsou pro její pěstování přemáčené jílovité půdy. Rostlina je původem z Turecka, Sýrie a Kavkazu.

Květomluva

V květomluvě symbolizují irské zvonky štěstí. A snad právě proto a rozhodně také pro svou svěže zelenou barvu jsou oblíbenou rostlinou při oslavách svátku svatého Patrika, který připadá každoročně na 17. března. Jsou to rostliny, které jak věří Irové, vám pomohou přinést štěstí do vašeho domova. Irské nevěsty si je s velkou oblibou nechávají přidat do svatebních kytic. Irské zvonky rovněž zajímavě voní.

Výsev

Pod krytem v pařeništi nebo ve skleníku můžeme začít s výsevem v polovině dubna nebo provést přímý výsev do půdy až na začátku května. Rostliny kvetou v červenci až srpnu. Vytvářejí trsy se stvoly vysokými až 1 metr a širokými okolo 30 cm. Jakmile patřičně vyrostou, je dobré je svázat a připevnit k opoře, aby se trsy rostlin nerozpadaly. Přesazujete-li rostliny ze skleníku nebo pařeniště, dodržujte rozestupy 40 cm.

Využití

Stonky jsou obaleny nádherně zelenými zvonkovými listeny, které mají po vysušení slámový odstín. K sušení rostlin se využívá glycerinový roztok. Květiny jsou hojně využívány do nejrůznějších typů aranžmá, od svatebních kytic až po techniku Ikebana. Řezané vydrží ve vodě 10 dnů. Než je využijete k dekoračním účelům, zbavte je malých lístků vyrůstajících mezi kalichy.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: osborneseed.com, etsy.com, suttons.co.uk, flickr.comgardenblog.projo.com, bridalguide.com, stylemepretty.com, feedly.com, bhg.com, fleurdeviehouston.com, bloomfieldfloral.com, housetohome.co.uk, alowcountrywedding.blogspot.com, designbyaubrey.blogspot.com, alavishaffair.com, sevensistersflorist.com, m.lonny.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha