Jahodový špenát – znáte ho?

Jahodový špenát – znáte ho?

Rostliny, vydáno 08. 05. 2014

Klasický špenát jsme zvyklí připravovat jako více či méně oblíbený pokrm na nejrůznější způsoby, zatímco špenát jahodový málokdo zná. Podívejme se tedy na něj dnes zblízka a povězme si něco o jeho původu a možnostech využití v kuchyni.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Jahodový špenát vlastně ani špenát není, jedná se o merlík listnatý (Erdbeer-spinat) latinský název Chenopodium foliosum. V přírodních podmínkách se jedná o víceletou rostlinu, vytvářející až 50 cm vysoké keříčky, které jsou velmi dekorativní díky svým červeným plodům.

Stonky má jahodový špenát obrostlé svěže zelenými zubatými lístky. Tyto lístky se dají skvěle využít na přípravu salátů, pomazánek, ale také na maso. Výhodou je, že z nich můžeme připravit i velmi dobrý špenát, který je bez obsahu látek dráždících žlučník, močové cesty a ledviny. Lístky se dají dobře zmrazovat, stejně jako u klasického špenátu.

Vysoké hodnoty vitamínů A, C a K, tělu prospěšná vláknina a mnohé minerální látky a stopové prvky předurčují tento jahodový špenát k tomu, stát se oblíbeným pokrmem osob s dietami a chutným pokrmem pro všechny ty, kteří se snaží udržovat si štíhlou linii.

Jakmile merlík listnatý odkvete, nasadí rostlina velké množství příjemně aromatických červených plodů, které jsou vhodné ke konzumaci jak za syrova, tak zamražené nebo zavařené. Syrové plody lze konzumovat například rozmačkané s cukrem a zalité mlékem, nebo je přidávat jako ozdobu na palačinky se šlehačkou, případně do jogurtů, ovocného želé nebo na dorty, stejně jako velmi oblíbené maliny nebo jahody. Výjimkou není ani jejich zpracování na chutné marmelády a džemy.

Jahodový špenát se dá stejně dobře pěstovat v truhlících na balkoně, v květináčích za oknem i přímo na záhonech v zahradě. Pokud byste však přece jen raději dali přednost klasickému špenátu, inspirujte se v našem článku s názvem „ Špenát nejen pro Pepka námořníka“. Ovšem i mangold se dá zpracovávat podobným způsobem jako špenát, o tom jsme psali již také v našem dřívějším článku s názvem „Znáte mangold?“.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: luirig.altervista.org, pinterest.com, babbler.blog.com, seemnemaailm.ee, flora.crimea.ru, ogrodniczyraj.pl, content.outsidepride.com, plantarium.ru, ic.pics.livejournal.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

21. 09. 2017 Reagovat
Petr Pospíšil: Dobrý den prosím poraďte mě jak a kdy prořezat stromek broskví. Děkuji Petr Pospíšil
03. 04. 2016 Reagovat
Jaroslava: Kde se dá koupit jahodový špenát?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha