Jak ochránit bramboříky proti škůdcům a chorobám

Jak ochránit bramboříky proti škůdcům a chorobám

Rostliny, vydáno 23. 12. 2016

V zimním období trpí mnohé pokojové rostliny. Často jim chybí přirozené světlo, škodí jim umělé světlo, těžko snášejí průvan při větrání anebo přemíru zálivky. To vadí i bramboříkům, oblíbeným květinám, které si kupujeme zvláště v zimě, neboť toto období je dobou jejich vegetace.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Bramboříky (Cyclameny) mohou být při špatné péči napadeny hned několika druhy škůdců. Vyskytují se na nich třásněnky, svilušky, roztoči a také plíseň šedá. Aby se tyto problémy nevyskytovaly, je třeba dodržet všechny zásady správného pěstování s ohledem na roční období.

Bramboříkům se daří na světlých stanovištích, kde na ně nedopadá přímé slunce, v létě tedy východní či severní okno, v zimě může být i směrem na jih. Důležitá je také přiměřená teplota12–15 °C, přičemž minimum pro pěstování je 10 °C, maximum 18 °C. Při nepříznivé teplotě rostlina strádá a nekvete. Zálivku potřebuje brambořík vydatnou, a to i při nižších teplotách. Zaléváme odstátou vodou do podmisky, protože zaléváním přímo na hlízu hrozí uhnívání poupat a listů. Během tvorby nových listů hnojíme 1x za 14 dní, při kvetení pak 1x za týden přípravkem na kvetoucí pokojové rostliny.

Zakrslost listů způsobují roztoči

Deformaci poupat a zakrslost listů bramboříků způsobují okem sotva viditelní roztoči, jejich velikost je totiž 0,3 mm. Obvykle až při zpozorování podrobném zkoumání deformací na poupatech a listech škůdce odhalíme. Na rubové straně listů se často vyskytují svilušky, které rostlinu vysávají. Vypadají jako malí červení pavoučci. Dají se odstranit buďto mlžením rostlin anebo postřikem, osvědčený je například Omnite.

Malé mušky, velké trápení

V případě, že se na vašich brambořících zabydlely malé 1 mm dlouhé mušky, bude se jednat s největší pravděpodobností o třásněnky. Na květech způsobují nehezké zprvu světlé, později hnědé tečkovité skvrny. Také mírně zkorkovatělá místa na rubové straně listů vás mohou na výskyt třásněnek upozornit. V tomto případě použijte k likvidaci přípravek Mospilan nebo Neudosan.

Napadení plísní šedou

Plíseň šedá (Botrytis cinerea), pokud se včas na rostlině nepodchytí, může být pro bramboříky likvidační. Projevuje se zahnívajícími bázemi květních stvolů, které jsou navíc porostlé šedohnědým povlakem. Důležité je odstranit včas napadené listy. Na ochranu rostliny pak použijeme přípravek Previcur. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: welke.nl, pinterest.com, gardeningknowhow.com, blog.thepinkpagoda.us, hgtv.com, flickr.com, mechantdesign.blogspot.co.at, timberpress.com, waitrosedirect.com, design-milk.com, welke.nl, frokeniknopp.blogspot.com, parfaitimage.com, gartenzauber.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha