Jak pěstovat blahovičník v interiéru

Jak pěstovat blahovičník v interiéru

Rostliny, vydáno 29. 09. 2017

Hovoříme-li o blahovičníku, máme na mysli rostlinu latinského jména eukalyptus. Jedná se o rostlinu dosahující značné výšky v poměrně krátkém čase. V interiéru nám dokáže osvěžit vzduch, neboť jeho listy velmi příjemně voní. Při doteku kolem sebe šíří příjemné typické aroma.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Z hlediska pěstování v interiéru jej řadíme k velkým hrnkovým rostlinám. Při nákupu dbáme na to, aby rostlina, kterou jsme si vybrali, měla svěží modrozelené listy. Pokud mají listy zbarvení do hněda, byla rostlina umístěna na příliš tmavém místě.

Na pěstování je eukalyptus jednoduchý a poskytneme-li mu vhodné podmínky, dožije se mnoha let. Ideálním obdobím pro nákup nové rostliny je duben až červen.

Něco o původu rostlin

Blahovičníky pocházejí z Austrálie. Přezdívá se jim „horečnaté stromy“. Víte, jak tato přezdívka vznikla? Blahovičníky mají schopnost vysušovat bažinatou půdu, kde se líhnou velká kvanta komárů. Vysušením těchto půd dochází k likvidaci velkého množství komářích larev, které by po proměně na dospělce mohly přenášet nebezpečnou horečnatou nemoc – malárii.

Ve volné přírodě, v místě svého původu dorůstají blahovičníky až několika desítek metrů. Milují teplo a vlhko.

Rychlý růst

Jestliže jste si v době nákupu pořídili asi metr vysokou rostlinu, počítejte s tím, že za následující vegetační období je schopna tato rostlina vyrůst do dvojnásobné výšky. To je také důvod k tomu, proč eukalyptus umisťujeme v interiéru na místě, kde se může plně rozvinout. V letním období je možné jej přemístit na terasu anebo na zahradu.

Řezem lze snadno korigovat velikost rostlin i jejich tvar. Je možné ho provádět v kterékoli roční době. Pokud se rozroste příliš, je dobré eukalyptus umístit například do zimní zahrady. Pak bude ale vyžadovat přesazení do opravdu velké nádoby.

V pokojovém prostředí nekvete

Pro tyto rostliny neexistují vysloveně maximální nebo minimální teploty, které je třeba dodržovat při jejím pěstování. Pamatujte, že při pěstování na světlém místě v průběhu zimy rostlina snese také větší chlad.

Nikdy nedopusťte, aby zemina v květináči vyschla. Případné nasazené květy by ihned odpadly a listy se začaly scvrkávat. V letním období jedenkrát týdně rostlinu přihnojujte.

S příchodem jara je dobré rostliny přesadit do nové půdy. Ideální je směs květinářské zeminy s jemnou rašelinou. Při přesazování opatrně zakraťte kořeny, abyste omezili bujný růst rostliny. Nevysazujte rostlinu nikdy do menšího květináče, než je ten o průměru 20 až 25 cm.

Pozor na napadení červci nebo sviluškami

Nevhodné místo anebo špatná péče pro rostlinu mohou znamenat vyšší riziko napadení škůdci. Pokud se na spodní straně listů objeví roztoči, s největší pravděpodobností se jedná o svilušky. Sviluškami napadenou rostlinu ihned izolujte od ostatních, aby se napadení nerozšířilo i na ně.

V rozmezí osmi dnů ji 2 x postříkejte speciálním přípravkem proti roztočům. Na spodní straně listů se však mohou usídlit i červci, kteří pobývají jakoby v malých chomáčcích vaty. Na ty vezměte tu skutečnou vatu namočenou v lihu a setřete je z listů.

Opadávají-li eukalyptu listy, je to známka toho, že stojí na tmavém místě a je málo zaléván. Rostlinu tedy postavte na světlé místo a častěji a pravidelně zalévejte.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 10. 2017 Reagovat
Marcel: Doma se toho dá pěstovat opravdu hodně - já propadnul kouzlu hydroponie a myslím, že v tom je budoucnost pro každou domácnost. Něco na začátek je fakn shrnuté zde https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/vysel-e-book-revolucni-hydroponie/

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha