Jak se budí muškáty

Jak se budí muškáty

Rostliny, vydáno 07. 02. 2013

Pelargonie jsou stále velmi oblíbené, a to všechny druhy, barvy a způsoby pěstování. Vypadají totiž kouzelně v nádobách, truhlících i pěstované v závěsných koších anebo jako bohaté balkonové převisy. Je možné si dokonce vypěstovat z pelargonií rovnou celý stromek. Dnes se však zaměříme prozatím na to, jakým způsobem probouzet k životu přezimující převislé pelargonie.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Vyndejte je na světlo a postupně je zalévejte a přihnojujte některými z takzvaných startovacích hnojiv. Pokud pěstujete rostliny v truhlících se zavlažovacími knoty, dočkáte se velice rychle přírůstků rostlin. Dlouhé výhony nesestřihujte, ale veďte je křížem krážem po ose truhlíku. Před vykloněním zabezpečte výhony dřevěnými kolíčky. Podpůrnou drátěnou mřížku u muškátů nedoporučujeme, je statická a s rostlinami se špatně pracuje.

Narůstající výhony mezi sebou opatrně propleťte. Mnoho nových výhonů, které narostou ze základních rostlin, vytvoří později očekávaný a hustý převis. 

Pokud pak v létě zakryjete před sluníčkem dobře vrch truhlíku, nevypije žár rostlinám tolik vody a s hustým nárůstem nepohne ani silnější vítr.

Také mladé, zakořeněné řízky muškátů dáme do tepla. Pokud jste je na podzim nezapíchali přímo do květinových truhlíků, přidělali jste si zbytečně práci. Nyní je tedy nutné je ze sadbovačů přesadit. V truhlíku o délce 50 cm, by mělo být asi tak 10 zakořeněných rostlin. Narůstající výhony zabezpečte opět stejným způsobem, jako u výše popisovaných, starých rostlin.

Do poloviny května se muškáty krásně rozrostou a na balkon již poté dáte předpěstované nakvétající rostliny. Před přenesením ven, je však potřeba rostliny otužit.

Nezapomeňte, že muškáty nesnáší přelití. V létě by jim tedy mohl vadit dlouhotrvající déšť. Ten se na rostlinách později projeví různými plísněmi a houbovými chorobami. Pokud nemáte muškáty na místě, kde budou před prudkými letními dešti chráněny, mějte na paměti, že naši zahraniční sousedé běžně rostliny při dešti přenášejí nebo zakrývají.

Preventivně můžete muškáty také ošetřit přípravky na ochranu rostlin před uvedenými nemocemi.

Nyní zbývá už jen popřát všem milovníkům pelargonií, ať je radost pohledět na jejich výpěstky během nově přicházející vegetační sezóny.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 1 .bp.blogspot.com, related-topics.com, i mg.thrfun.com, myhangingbaskets.com, img203.imageshack.us, 2 .bp.blogspot.com, willneratlanta.com, agardenforthehouse.com, l gardenforthehouse.com, about-garden.com, newplantsandflowers.com, dehner.de, image.gardening.eu, media.snimka.bg, geles.net, g eraniumsonline.com, trentinoplant2.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha