Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Rostliny, vydáno 19. 06. 2018

Rozhodli jste se tak jako každoročně vyzdobit si balkonové nebo okenní truhlíky a nádoby záplavou krásných letniček? Přestože máte v tomto směru již své zkušenosti, nedaří se vám vypěstovat kvetoucí nádheru, na kterou jste zvyklí? Na vině tomu může být některý z následujících faktorů!

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Pěstební nádoby

Pěstitelé, kteří používají samozavlažovací truhlíky, nejsou nuceni neustále myslet na pravidelnou zálivku svých rostlin. Rostliny mají zásobu vody neustále k dispozici. Voda do zeminy vzlíná přes tkaninové knoty, případně skrz otvory v přepážce mezi substrátem a oddělenou částí dna truhlíku. Navíc jsou samozavlažovací truhlíky opatřeny otvorem pro odtok přebytečné vody. Ten musí být přítomen, jinak by přebytečná voda mohla způsobit uhynutí rostlin. Nádoba by měla být dobře drenážovaná. Keramické nádoby bez odtokových otvorů by se měly používat pouze jako dekorační, ne jako funkční. Pamatujte rovněž na to, že tmavý povrch či tmavá barva truhlíku a nádob může v parném létě zvyšovat odpar vody, a to dosti značně.

Správný způsob výsadby

Způsob výsadby květin do nádob je velmi důležitý. Dbáme při něm na to, aby byly rostliny vysazeny do hloubky po kořenový krček, to je rozhraní stonků a kořenů. Rostliny musí v půdě dobře držet. Zeminu na nich mírně přitlačíme a případně doplníme další. 

Letničkám zakoupeným v květináčích i se zeminou nejprve jemně rozvolníme kořeny. Zbavíme je odkvetlých květů a listů, které byly mechanicky poškozeny. Po výsadbě rostliny dobře zalijeme, i když se nám zdá zemina vlhká. V prvních týdnech po výsadbě se neobejdou bez zálivky ani rostliny vysazené v samozavlažovacích truhlících. Půda v nich ještě nemá vytvořené póry, kterými bude později vzlínat nahoru ke kořínkům rostlin.  

 

Půda a výživa

Do nádob pro letničky je třeba zvolit vhodný substrát. Substráty, které jsou k dostání, se liší svým složením. Je to proto, aby vyhovovaly nárokům dané skupiny rostlin. Ve většině případů jsou substráty dezinfikovány propařením. To přispívá k udržení rostlin v dobré kondici.  

Hnojiva využíváme u letniček v truhlících hlavně ta, která zajistí bohatost kvetení. Klademe důraz na vyváženost živin v půdě. Rychle rostoucí letničky jsou zvlášť náročné na draslík a dusík. Pro rychlý růst a bohaté kvetení je důležitý také fosfor. Vyberete-li hnojiva tekutá, krystalická nebo granulovaná, každé z nich má své výhody. Vždy však dodržujte návod doporučený výrobcem a uvedený na obalu, abyste v dobré víře podpořit růst a kvetení u rostlin hnojení nepřehnali. Špatně naředěné roztoky hnojiv by je v letních vedrech snadno spálily.   

Péče o rostliny

V průběhu vegetace je většina letniček poměrně nenáročná na péči. A ta spočívá v odpovídající zálivce, pravidelném přihnojování, odstraňování poškozených částí a odkvetlých květů. Dobré je nezapomínat ani na preventivní péči proti původcům chorob a škůdcům. 

Se zahnívajícími nebo s napadenými rostlinami se ihned rozlučte

Stává se, že přes veškerou péči, kterou rostlinám věnujeme, neodpovídají květiny našim představám. Došlo-li ke změně barvy listů, ty zežloutly a květiny navíc špatně rostou, může být příčinou nedostatečná činnost kořenů. Těm se buďto nedostává některých živin nebo jsou napadeny půdními houbami. Zdravým květinám postačí přihnojení. Jestliže ale zahnívají, jsou nemocné anebo napadené škůdci, je třeba je z truhlíku odstranit. Nakazily by další dosud zdravé rostliny. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com, Profimedia.com

 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

20. 06. 2018 Reagovat
Jordánová Ilona: Velice dobře napsané rady a návody na osazení balkonových truhlíků. Mohli by jste poradit, jaké kytky vysadit a kterým se bude dařit na různých stranách, jako jih-východ - západ a pod.Já mám jihozápad a odpolední prudké sluníčko některým moc nesvědčí. Děkuji za rady.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha