Jak v zimě pečovat o pokojové rostliny

Jak v zimě pečovat o pokojové rostliny

Rostliny, vydáno 30. 12. 2016

Zima je pro většinu pokojových rostlin obdobím vegetačního klidu a tomu je třeba přizpůsobit péči o ně. Chyby v pěstování mohou mít na některé druhy fatální vliv. Aby se tak nestalo, přinášíme vám několik rad.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Ne za vše mohou škůdci a nemoci

Znáte-li nároky rostlin, víte, že opadávající nebo žloutnoucí listy nemusí být ještě důsledkem onemocnění rostliny nebo jejího napadení škůdci. Znalost základních zásad pěstování obvykle zabrání zbytečným chybám.

Už nákup a přemístění rostliny z obchodu k vám domů, může mít na některé citlivější druhy negativní vliv. To se hlavně týká zimních nákupů. Proto si vždy nechte rostlinu důkladně zabalit a odneste ji domů co nejdříve.

Zimní zálivka

Častou příčinou vadnutí listů, jejich opadávání či žloutnutí může být nedostatek zálivkové vody. Stejné následky má i nedostatečná vzdušná vlhkost. Ale podobné příznaky se objeví i při přelévání, což je nejčastější zimní problém. Při zalévání proto berte v úvahu potřeby jednotlivých rostlin, jejich stanoviště a teplotu v místnosti, vzdušnou vlhkost a světelné podmínky.     

Pozor na nachlazení rostlin průvanem

Pobyt v průvanu může způsobit nachlazení nejen lidí, ale i rostlin. I v dostatečně vytopených, mnohdy i přetopených místnostech mohou trpět pokojové rostliny chladem. Zemina v květináčích je vždy chladnější než vzduch v místnosti, a to zvláště tehdy, je-li vlhká.

Máme-li v oknech jednoduchá skla a rostliny stojí poblíž oken, mohou během dne zažívat velké teplotní rozdíly, což jim nesvědčí. Zvláště rostliny tropického původu, jako jsou toulitka, netík, voskovka, bromélie, krosandra nebo sleziník, jsou choulostivé na chladnou zeminu. Některé rostliny jako například kolumnea reagují na průvan studeného vzduchu dokonce kompletním opadem listů. Proud studeného vzduchu v zimě může mít například u ibišků za následek napadení puklicemi nebo listovými mšicemi.     

Chladná zemina zastavuje příjem výživy

Chladná zemina může u rostlin zastavit příjem výživných látek a tedy i růst. To je zároveň důvod, proč nekvete například chmelníček a další rostliny původem z tropické Afriky. Pepřince ze stejného důvodu stagnují v růstu a na dalších druzích, jako jsou gloxínie, fíkus, žumen nebo guzmánie se začnou objevovat tmavé skvrny na listech.

Jak je to s druhy kvetoucími v zimě?

Uměle přisvětlované květiny můžeme přihnojovat stejně jako v době vegetace. Stejně tak to platí i pro pokojové rostliny kvetoucí v zimním období. Patří k nim řemenatky, toulitky, africké fialky, některé begónie, hvězdníky, gardénie i kamélie.

Velmi důležité je nepřihnojovat na suché kořenové baly. Vždy přihnojujeme pouze na vlhké kořenové baly a jen nižšími koncentracemi hnojiva, ale častěji. Rostliny přestaneme hnojit, jakmile ukončením růstu signalizují, že chtějí prožít období klidu.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bhg.com, goodhousekeeping.com, domainehome.com, hopuseplant411.com, countryliving.com, awareness-time.com, products.proflowers.com, livedan330.com, agardenforthehouse.com, freshome.com, laurenconrad.com, shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 12. 2016 Reagovat
Berta Nesvadbová: A jak se chovat k bramboříkům, už dvakrát se mně je nepodařilo uchovat. Mohu je na jaře zasadit do zahrádky ? Děkuji za odpověď BN
09. 01. 2017 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Dobrý den, pokojový brambořík Vám v zahradě neporoste.Jeho životní cyklus neodpovídá tomu, že by mohl vykvést přes léto. Pro kvetení vyžaduje chlad. V teplejších oblastech ČR roste brambořík evropský, (Cyclamen europaeum), ten naši zimu snese. V přírodě je vzácný a chráněný, ale pěstuje se i v zahradách, měl by jít sehnat. Vysazuje se na skalky, je velmi drobný. Jen upozorňuji že nápadností květů dost zaostává za výraznými kultivary prodávanými v květinářstvích. jeho pěstování se každému nepodaří.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha