Jaké rostliny do zahradního jezírka?

Jaké rostliny do zahradního jezírka?

Rostliny, vydáno 14. 05. 2012

Voda patří k nejkrásnějším a k nejproměnlivějším prvkům zahrady. Ačkoli její zavedení do zahrady a realizace následného zahradního jezírka je jednou z nejnáročnějších akcí, pouští se do ní stále více zahradních nadšenců. Vodní prvek v zahradě působí jako šperk a vodní rostliny dodají celému prostoru nevšední a tajemnou krásu.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Vodní prvek v zahradě nemusí být pouze jezírko nebo potůček s tůňkami, ale i studna s pumpou a například žulová koryta s vodou.  Jezírka jsou obvykle obložena většími kameny a osázena vhodnými trvalkami, trávami a kapradinami.

Mezi výhody vodní zahrady patří to, že pokud je dobře založena a vybudována, obejdeme se v ní bez chemie, jelikož čistící funkci plně zastoupí vhodné druhy vodních a bahenních rostlin.

Novou vodní nádrž osazujeme až na závěr, ale myslet na rostliny musíme již při stavbě samotné. Rozdílně hluboké stupně nám umožní pěstovat širokou škálu vodních rostlin. Některé totiž koření v hloubce a jiné potřebují mít kořeny 20 nebo 5 cm pod vodou. Některé naopak preferují pouze trvale mokrou půdu.

Například lekníny, zdobí hladinu, ale koření na dně. Je jich vyšlechtěno velké množství druhů včetně  miniaturních kultivarů. Listy leknínu by měly pokrývat hladinu maximálně z poloviny. Aby v zimě nepomrzly, mělo by mít jezírko nebo nádrž hloubku alespoň 40 cm, většině leknínů ale svědčí hloubka 50-60 cm.

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie

Stejně jako lekníny, lze pěstovat stulík malý, žlutě kvetoucí, dále pak orobinec menší, kalatku dvouklasou, plavín, vodoklas vodní, lakušník vodní, řezan pilolistý či kotvici plovoucí. I kvůli těmto rostlinám je dobré mít jezírko hluboké alespoň půlmetrovou hloubku.

Při březích jezírka působí velmi pěkně vlhkomilné půdopokryvné trvalky, okrasné trávy a kapradiny. Tyto rostliny vytvoří přirozený přechod od vody k ostatním částem zahrady.  Výběr rostlin vhodných pro břehy jezírka je opravdu obrovský. Pokud splníme jejich požadavky na kyselost či zásaditost vody a půdy, jistě splní naše požadavky na okrasnou funkci. Břehy jezírka můžeme zkrášlit třeba rákosem obecným, kosatcem žlutým anebo elegantním puškvorcem. Chybu neuděláte ani s ďáblíkem bahenním s originálním tvarem květu

Břehy potůčků můžeme osadit například vrbinou penízkovou, pomněnkou zakrslou či trsnatou, bíle kvetoucím bahníčkem vzplývavým. Břehy může lemovat žlutě kvetoucí mechovec a řada dalších druhů a také nejrůznější mechy a vlhkomilné trávy.  Na kamenech pod proudící vodou i pod vodopádem budou jako doma pramenička (Fontinalis antipyretika) a některé druhy zelených játrovek neboli porostnic  patřích mezi mechorosty.

Mějme zkrátka na paměti, že vodní plocha zrcadlící okolí, jezírka s krásou kvetoucích leknínů, potůček či nejrůznější fontánky, kaskády a chrliče jsou v zahradě zdrojem nekonečné radosti.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha