Jiřinky, královny podzimu

Jiřinky, královny podzimu

Rostliny, vydáno 30. 10. 2012

Jiřinky mají výsadní postavení mezi hlíznatými rostlinami a právem. Rozmanitost jejich nádherných květů nenechá nikoho na pochybách, že si toto postavení opravdu zaslouží. K nejoblíbenějším podzimním květinám patří už desítky let. Jiřinky vnášejí na zahradu barevné akcenty až do prvních mrazíků.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

První jiřinky se v Evropě objevily na konci 18. Století. Již tehdy byly považovány za poklad, který byl dovezen z Ameriky. Své jméno jiřinky dostaly podle švédského botanika Dahleho, a to v roce 1791. Ne však na dlouho. Brzy na to se musely vzdát svého jména proto, že stejné pojmenování již nesl jistý jihoamerický keř. Dahlie byla přejmenována na  Georginu, tedy česky Jiřinu. Mnohem, mnohem později se jiřinky vrátily ke svému původnímu názvu, avšak české pojmenování jim zůstalo a sluší jim dodnes.
 
Původní mexické jiřinky se o pár let později staly předky těch jiřinek, které pěstujeme dnes na našich zahradách. Putovaly západní částí Evropy přes Madrid, Francii a Německo. Jejich semena byla křížena, a tak vznikaly neuvěřitelně pestré a různorodé druhy. A to je důvod proč i dnes si můžeme vybírat z nepřeberné škály jiřinek a hledat mezi nimi tu, která našemu oku lahodí nejvíce.


 
Jiřinky mohou mít zářivě žlutou, temperamentní oranžovou, jemně lososovou, ohnivě červenou i nevinně bílou barvu. Jejich květy mohou být malé kouličky, jednoduchá sluníčka i obří květy. V záhonech i ve vázách z nich lze vytvářet nádherná seskupení a vazby. Záhony osázené poutavými jiřinkovými kompozicemi vytvoří dojem a atmosféru staré selské zahrady. Jiřinky budou zkrátka vždy okouzlující.

I jediný květ vám poslouží k vytvoření zajímavé stolní dekorace. Květ vložte do skleněného pohárku na nožce, napusťte vodou, položte na tácek či podšálek a dekoraci proložte ubrouskem stejné barvy nebo alespoň podobného odstínu. Pokud vše sladíte do jednotné barvy, znásobíte tak celkový dojem.Pěstování jiřinek sice vyžaduje trošku více péče, musejí se na podzim před prvními mrazíky vykopat, aby jejich hlízy nezmrzly a na jaře opět zasadit, ale i přes trochu této námahy jejich pěstování stojí za to.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: blogs.yahoo.co.jp, esacademic.com, en.bestpicturesof.com, picstopin.com, newdawnsinhagedagbok.blogspot.com, duanrevig.com, pic2fly.com, keptar.niif.hu, tec-search.net,  blog.daum.net, dic.academic.ru, myhanhflower.com, theneumeyers.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha