Juka – léčivá exotická kráska

Juka – léčivá exotická kráska

Rostliny, vydáno 07. 11. 2012

Juka je u nás s velkou oblibou pěstována již po dlouhou dobu. Oblastí původu asi 40 známých druhů této rostliny je Střední Amerika. U nás jsou známé pouze některé, z nichž nejčastěji je pěstována juka vláknitá (Yucca filamentosa). Tento druh je mrazuvzdorný.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Kromě juky vláknité existuje ještě několik více známých druhů juk. Například: Yucca recurvifolia, Yucca gloriosa, Yucca galia, Yucca batata, Yucca egida, ta vytváří namodralou korunu.

Naši nejznámější juku vláknitou řadíme mezi mrazuvzdorné trvalky, které se nejlépe uplatňují v rabatech. Yucca filamentosa je opravdu velmi pěkná solitérní trvalka. Tyto rostliny tvoří velké, pravidelně uspořádané růžice, složené z tuhých, stálezelených až 75 cm dlouhých listů. Dospělé rostliny mají v letním období velké množství dosti širokých smetanově bílých květů se zvonkovitým okvětím. Květy na stoncích dosahují výšky mezi 120 až 180 cm.

Juky množíme dělením trsů a také kořenovými řízky, které sázíme přímo na záhony. Při pohledu na juky pěstované na zahradě ve větším množství v nás mohou tyto rostliny vyvolat zdání pouště na naší zahradě. Rostlina díky svému velmi půvabnému habitu působí okrasně na zahradě v podstatě po celý rok. Svou typologií růstu spíše připomíná travinu než sukulentní rostlinu. Dařit se jí bude stejně dobře na slunném místě i v polostínu.Je potřeba říct, že juky jsou rostliny poměrně odolné vůči chorobám a nebývají ani výrazně napadány škůdci. Někdy se však stane, že juku zahubí spíše nadměrná péče. Přelití se negativně projeví na vzhledu juky tak, že špičky jejích listů vypadají, jakoby zasychaly. Po zimě se na jukách pěstovaných v exteriéru mohou objevovat různě velké nekrózy, které jsou následkem hodně tuhé zimy. V těchto případech je zapotřebí poškozené listy či jejich části odstranit a uvažovat o tom, zda by si rostlina nezasloužila lepší, chráněné stanoviště.Juka je považována za velmi významnou léčivou rostlinu. Již staří indiánští šamani ji považovali za velmi účinnou léčivku, a proto ji nazývali stromem života. Účinná látka se získává z oddenku a uplatňuje se při léčbě revmatických onemocnění anebo při zánětech kloubů. Doporučována je i pro detoxikaci organismu. Aby však byla kúra účinná, je zapotřebí její dlouhodobé užívání, někdy i 10 týdnů. V Itálii se staly marinované nakládané květy dokonce oblíbenou pochoutkou.

Pokud se jí u vás v zahradě bude dobře dařit, začne vytvářet doslova celé trsy rostlin. A proto neváhejte, a pokud ještě juka nezdobí vaši zahradu, určitě si ji v příští sezóně pořiďte.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: niagaratropicals.blogspot.com, leeannbrady.com, geoscapenursery.com, asergeev.com, 66squarefeet.blogspot.com, bennyskaktus.dk, fitzgerald-nurseries.com,  hungerandthirstforlife.blogspot.com, willowaynurseries.com, pefonp.blogspot.com, wwwrockrose.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha