Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?

Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?

Rostliny, vydáno 17. 02. 2011

Pro kaktusy a jiné sukulenty je charakteristický jak jejich atypický a krásný vzhled, tak i jejich přirozené prostředí. Většina z nás si ve spojitosti s kaktusy vybaví poušť nebo vyprahlé planiny podél opuštěné arizonské dálnice – ale nebylo by to krásné, mít kaktusové záhony i na své okrasné zahradě...

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.
Skutečně, není to jen zbožné přání, iluze, či sen. Některé druhy těchto exotických krasavců doopravdy můžete mít na své okrasné zahrádce. Musíte ale očekávat, že kaktusová zahrada bude vyžadovat dostatek péče, času a pravděpodobně také financí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto exotické rostliny zvyklé na trochu teplejší počasí, než obvykle vládne v našich podmínkách, rozhodně si nemůžete dovolit vysadit je někam na skalku a nechat je napospas jejich osudu. Odolnost kaktusů je různá, ojediněle dokážou přečkat teploty, sahající až do -35 ° C. To jsou ale spíše extrémy. Představíme vám však několik nádherných kaktusů, jejichž odolnost a povaha by mohly obstát i na vaší okrasné zahradě!

Opuntia humifusa
Tento působivý kaktus poměrně dobře snáší nízké teploty a vysokou četnost srážek. Opuncií  je ovšem mnoho druhů – jeden krásnější než druhý. Ne všechny by však po výsadbě na zahradu obstály tak, jako Opuntia humifusa, neboli Opuncie poléhavá, či Nopál poléhavýOpuntia humifusa je jedním z neodolnějších kaktusů vůbec. Tento kaktus si jistě na vaší zahradě místěčko najde. Musí to být ale výborně odvodněné místo. Ideální jsou skalky. Zálivka by měla být malá a pouze občasná. Tento kaktus se množí ulomením jejich segmentů nebo přímo listovými řízky. Množení semeny je také možné, ale daleko obtížnější, takže se využívá pouze zřídka. Barva květů může být  žlutá, růžová nebo karmínová. Květy vydrží zhruba 3 - 5 dnů. Na noc se zavírají. Některé plody opuncií  lze konzumovat. Pokud začnete opuncii pěstovat, je dobré myslet na to, že dorůstá do velkých rozměrů, někdy až do výšky do 100cm. Tělo opuncie je článkovité. Každý článek je sploštělý a pokrytý trny.
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Echinocereus

Také druhy rodu Echinocereus (E. coccineus nebo E. triglochidiatus) či zástupci rodu Escobaria (E. missouriensis nebo E. sneedii) jsou otužilé, ale jsou choulostivější k přemokření substrátu než většina druhů opuncií. Pichlavým krasavcům se dobře daří jak na záhonu uprostřed zahrady, tak i na úzkém, oblázky vysypaném pásu u domu. Nejpodstatnější je, aby na zvolené místo dopadal dostatek hřejivých slunečních paprsků. Půda musí být propustná, aby substrát nebyl trvale přemokřen. Druhy choulostivé k přemokření byste měli chránit před vytrvalým deštěm. Oblázkový pás u domu může být schován pod výběžkem střechy, záhon v zahradě ochrání fóliová konstrukce vlastní výroby, instalovaná krátkodobě v případě potřeby.
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Jak tedy kaktusy v zahradě pěstovat?

Mrazuvzdorné kaktusy se pěstují na co nejslunnějším místě s dokonalou drenáží . Záhonky zakládáme tak, že vyhloubíme jeden metr hlubokou jámu, na jejíž dno uložíme hrubší, kamennou drť, asi do výšky půl metru. Pak postupně vrstvíme jemnější drť nebo štěrk a na povrch dáme deset až patnáct centimetrů silnou vrstvu jemnějšího, kyselého říčního písku. Maximální propustnost půdy je nezbytná proto, že v zimě o odolnosti co nejvíce rozhoduje právě půdní vlhkost. Takto připravený záhon bude dokonale propustný, avšak téměř bez živin, takže během celého období vegetace bude nezbytné hnojení. Vysazujeme dvouleté až tříleté otužilé rostliny. Nejvhodnější období výsadby je v dubnu až květnu, když se již nevyskytují mrazy. Zavlažujeme vlažnou dešťovou vodou, a to častěji, ale v menších dávkách. Pokud máme k dispozici pouze tvrdou vodu, upravujeme ji filtrací přes rašelinu nebo přidáním slabé kyseliny, například kyseliny citronové či vinné.
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Z chorob se nejčastěji vyskytují různé plísně a ojediněle i virózy, takzvané mozaiky. Nemocné rostliny napadené plísněmi na těle či kořenech léčíme fungicidy. Na bakteriózy, ale hlavně virózy ještě neznáme účinnou ochranu.  Z drobných škůdců se nejčastěji vyskytují různé mšice a háďátka. Napadené kaktusy postřikujeme povolenými insekticidy. Z větších škůdců jsou významní mravenci, šneci a hlodavci. 
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Velmi nebezpečné mohou být mrazy, zvláště když mají rostliny vlhký substrát, ve kterém se snadněji poškodí kořeny a začínají hnít. Nezapomínejme, že v zimě i mrazuvzdorné kaktusy zamrznou, což je však fyziologický stav, který přežijí, ale jsou křehké. Extrémně nízkými teplotami poškozené rostliny nepřenášíme hned na místa s vyšší teplotou, protože rychlé rozmrazování by znamenalo jejich okamžité uhynutí. Při dodržování správného postupu pěstování by se vám kaktusy měly odvděčit svým osobitým kouzlem exotických zemí.

Text: Lucie Sýkorová
Foto:fhnavajo.communityhost.de, dilbercik.seesaa.net,geoscapenursery.com,cactusi.com,home-and-garden.webshots.com, clippings.gardenweb.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 04. 2011 Reagovat
Ing. Petr Trafina: Dobrý den paní autorko Sýkorová, v článku jste použila zcela bez souhlasu fotografii, na kterou se vztahují autorská práva a která má jasně na zdrojových stránkách autora uvedeného. Bylo by přinejmenším slušné zdroj pod článkem uvést, což se ve vašem případě nestalo. S použitím nemám žádný problém, pokud tuto základní slušnost dodržíte.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha