Kaktusy, které vás potěší a nezraní

Kaktusy, které vás potěší a nezraní

Rostliny, vydáno 25. 11. 2013

Zdaleka vždy nemusí být pravda to, že kaktusy jsou rostlinami vhodnými pro pěstování zanícenými nadšenci. Ne vždy také platí, že kaktusy jsou příliš ostnaté a navíc pomalu rostou. Jsou případy, kdy opak je pravdou.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Existují druhy, jejichž ostny jsou takřka neznatelné anebo se proměnily v pouhá vlákna a navíc tyto kaktusy rostou poměrně čile.  Jejich nejznámějším představitelem je zcela určitě vánoční kaktus (Schlumbergera).

Naopak takový Rhipsalis cassutha je známý jen pro málokoho a navíc by ho mnozí za kaktus nejspíš ani neoznačili. Ten totiž vytváří bohaté trsy, které se podobají spíše travinám než kaktusům. Jeho velkou předností kromě neobvyklého celkového vzhledu je i to, že květe právě v zimním období, kdy ostatní kaktusy procházejí obdobím vegetačního klidu. Kvítky má velmi droboučké, které zaujmou díky nezvyklé podobnosti s květy sněženek nebo bledulí. Velmi netradiční vzhled má i jeho příbuzný Rhipsalis baccifera s. shaferi s růžovými korálky zdobícími dlouhá vlákna kaktusu.

Kaktusy odrůd Epiphyllum nazývané pro jejich vzhled listovými kaktusy, mají květy podobající se spíše orchidejím. Jejich květy dosahují v průměru až 30 centimetrů a září v mnoha odstínech růžové, žluté, červené a fialové, jsou však k vidění i v čistě bílé podobě. Podle odrůd se u nich poupat dočkáme v období mezi dubnem až zářím. Jejich bujné kvetení je vhodné v době nasazování poupat podpořit přihnojováním. Tyto druhy kaktusů si rozhodně na rozdíl od těch běžných nepotrpí na celodenní slunce. Rozdíl je značný i v období zimního klidu. V tomto období jim nesvědčí příliš chladná místa, jako ideální se pro ně ukazují být prostory, kde se teplota pohybuje v rozmezí mezi 10 až 15 °C.

Zemina by jim neměla zcela vyschnout ani v zimě. S nástupem jejich růstového období, tedy na jaře, bychom jim měli dodávat již vydatnější zálivku. Co se hnojiva týče, vhodné jsou běžné přípravky pro hnojení pokojových rostlin, nikoli speciální směsi určené pouze kaktusům. Po dvou až třech letech je vhodné Epiphyllum přesadit.

Jak vidíte, pěstování beztrnných odrůd kaktusů není žádná věda a ta minimální péče, kterou jim budete muset poskytnout, se vám jistě bohatě vrátí v podobě bohaté násady květů, které tyto okouzlující kaktusy tak rády vytvářejí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: plantsarethestrangestpeople.blogspot.com, srgc.org.uk, plantoftheweek.org, flickr.com, helpfulgardener.com, trekearth.com, photo-dictionary.com, gradinamea.ro, learn2grow.com, pkm.dk, freethoughtblogs.com,public.fotki.com,floradania.dk, diegruenewelt.de, rschoi.com.ne.kr, weheartit.com, plantjdx.com, tbg.org.tw, forum.orchideen-forum.de, forumogorodnicze.info, gapphotos.com, comofas.com, orchidsandtropicals.com, edendeifiori.it, flowerpictures.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha