Kala: skvost v bytě i na zahradě

Kala: skvost v bytě i na zahradě

Rostliny, vydáno 18. 10. 2011

Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Kala se podobá lilii, ale jde o samostatný rod Kala, který pochází z jižní Afriky, kde roste zcela nevázaně podle potoků v krémově bílé barvě. Křížením vznikly stovky kultivarů. Kala neboli Calla byla poprvé katalogizována v roce 1700, a nesprávně pojmenovaná podle slavného švédského botanika Carola. Později německý botanik Karl Koch tuto chybu našel a vytvořil nový rod Zantedeschia, ale název "kala" se už uchytil a používá se dodnes. Kala je hlíznatá rostlina několika druhů z čeledi áronovité (Araceae), kam patří i kale podobné rostliny jako je antúrie nebo třeba zmijovec.

Ven, nebo dovnitř?
Mnozí lidé si při pěstování kaly představují nádherné svatební kytice z kaly a stále se diví, proč jim rostlina nekvete. Většinou je to tím, že rostlina nedodržuje správný rytmus růstu. Lidé často rostlinu zalévají po dobu celého roku naprosto totožným způsobem a neberou v potaz to, že potřebuje dobu vegetačního klidu. Vše souvisí s jejími domovskými podmínkami, kdy se střídají období sucha a dešťů. Různé druhy kal se liší nejen zbarvením květů, ale také životním cyklem podle toho, zda mají vegetační období v zimě a dobu odpočinku v létě a naopak. Kdo chce pěstovat kaly, musí se předem rozhodnout, jestli chce zimní krásku do bytu, nebo venkovní druh pro letní období. Podmínky pěstování se totiž liší. POZOR: Máte-li doma zvířata nebo malé děti, měli byste vědět, že kala obsahuje několik jedovatých látek, ale nejvýraznější je šťavelan vápenatý, který při dotyku poškozuje pokožku. Příznaky otravy při požití jsou pálení v dutině ústní, otoky, zvracení, žaludeční a střevní katar (křeče).

Bílá klasika do pokoje
Do skupiny pokojových kal patří bílá kala Zantedeschia aethiopica a její odrůdy či někteří kříženci. Je to poměrně robustní rostlina (listy i s řapíky jsou dlouhé i více než 100 cm) s nádherně vonícími, 10–20 cm velkými „květy“. Domovinou rostliny jsou bažinaté oblasti jižní Afriky, kde se pravidelně střídají období dešťů připadající na náš podzim a zimu a období sucha (naše jaro a léto). Tento svůj životní cyklus si rostlina zachovává i u nás. Proto je obdobím jejího růstu a kvetení v našich podmínkách zima, na léto rostlina zatahuje a přežívají podzemní dužnaté oddenky. Zůstane vlastně pouze srdíčko rostliny, respektive jen pár zelených lístků. Rostlinu pak lze umístit i do exteriéru zahrady. V létě je třeba rostlinu zalévat pouze mírně, ideální je pro hydroponické pěstování.

Barevné odrůdy do zahrady
Hlíznaté kaly jsou v poslední době vyšlechtěnou pozoruhodnou novinkou. Oproti dříve známým bílým odenkovitým kalám Zantedeschia aethiopica mají odlišný způsob pěstování. Shodný mají jen pěkný tvar květů a listy, které jsou však u hlíznatých kal dekorativnější a mnohdy s bělavými či růžovými skvrnami a mramorováním. Barevné hybridy vznikly křížením druhů Zantedeschia albomaculata, rehmanii a pentlandii původem z jižní Afriky. Jsou ideální pro řez květů vzhledem ke své trvanlivosti - vydrží zaručeně 14 dní, ale pěkným olistěním a květy jsou i působivou zahradní a kbelíkovou rostlinou. Dosahují výšky 50 až 70 cm. Barevná škála je již velmi pestrá a to od bílé, přes různé odstíny žluté, oranžové, růžové, červené až po téměř černou. Některé jsou zajímavě dvoubarevné, například ´Black Eyed Beauty´ je žlutá s výrazným temně purpurovým okem v jícnu.

Letní kaly na záhoně
Letní kaly vysazujeme do země až koncem května,  nakupujeme velké hlízy, protože kaly kvetou až ze vzrostlých hlíz. Lze je také předpěstovat nebo alespoň nechat narašit v domácích podmínkách, pak pokvetou mnohem dříve. Hlízy na předpěstování necháme v pokojové teplotě volně nebo mírně zasypané pískem. Každý den vlhčíme rozprašovačem. Během května narašené hlízy (dvoucentimetrové klíčky) zasadíme na zahradu do hloubky cca 5 cm pod zem do hnízd po 5-10 hlízách. Nepodceňujte substrát, měl by být propustný a dobře vyhnojený. Kaly musíte především v parném létě pravidelně zalévat, aby nedošlo k úplnému vyschnutí substrátu. Pokud je chcete okopat, musíte velmi opatrně, protože jsou hlízy i vlásečnicové kořínky velmi mělké. Okopávejte raději jen mezi řádky, jinak stačí vytahovat případné plevele. Během léta začnou kaly nakvétat, pak pravidelně přihnojujte tekutými hnojivy pro podporu květu i listu.

Kaly ve venkovních nádobách
Velký efekt poskytnou i kaly v květináčích na terase či na balkonu. Hlízy vysazujeme březnu, nejpozději v dubnu. Kala špatně snáší těsnou nádobu. Z nenápadné hlízy vyrůstá celý trs půlmetrových listů. Pokud je květináč malý, je možné, že kala nevykvete. Jakmile se objeví zelené listy, začněte je rosit, jinak začnou jejich konečky osychat a rostlina bude nevzhledná. Může to zdržet i kvetení. Jakmile se objeví první listy, začněte přihnojovat minerálními hnojivy. Na začátku sezóny potřebuje kala hlavně dusíkatá a při kvetení fosfátová a draselná hnojiva. Doba kvetení kaly není dlouhá, asi jeden měsíc. Květ se zpravidla objeví pouze na jednom výhonku, při dobrém zacházení na dvou.

 

Zimní spánek a množení
Po odkvetení zálivku ihned omezíme. Listy musí uvadnout samy. Vyjměte hlízu, očistěte ji od starých suchých listů a vložte do chladničky, zasypte suchým pískem nebo suchou rašelinou. Hlízy je lépe opatrně lámat. Někdy se při přesazování samy rozlamují a jejich kusy zůstávají v půdě. Po období klidu (pokud se půda znovu používá) vyrůstají malé kaly na nejméně očekávaných místech. Malý kousek hlízy s jedním výhonkem pokvete další rok znovu, pokud se s ním bude dobře zacházet. Nejlepším způsobem rozmnožování je dělení hlíz, které vytvářejí spoustu oček, které jednoduše odlomíte. Odlomenou část i matečnou hlízu zamažte rozdrceným dřevěným uhlím. Možný je ale také výsev ze semínek. Takto lze také vypěstovat i nevšední barevné kultivary, ale počítejte, že takto vypěstované rostlinky pokvetou nejdříve za tři roky.

TIP
Víte, co jste si koupili?
Internetové diskuse začínajících pěstitelů kal vypovídají o tom, že mnoho z nich nemá ujasněno, jaký druh těchto krásek vlastně pěstuje. Od toho se odvíjejí problémy s péčí o ně. Zdůrazňujeme tedy, že kala vám bude prospívat doma i venku jen tehdy, když budete vědět, zda máte zimní nebo letní druh. Pak už je jejich pěstování v podstatě velmi jednoduché, u venkovních kal do značné míry kopíruje pěstování u nás dobře známých jiřin.

Text: Gabriela Koulová
Foto: beginner-gardening.com, topflowerswallpaper.blogspot.com, CC-BY-SA, davesgarden.com, en.cvetq.info, flora.coa.gov.tw, flowerspictures.org, thegreenedition.com, floerstory.blogspot.com, dallas.about.com, tbrfloraldesign.co.uk, poeticshutterbug.blogspot.com, allmyweddingflowers.blogspot.com, walterreeves.com, nativeinthecity.blogspot.com, triffidz.co.uk, freetiiupixflwrs.cwahi.net, uk-gardens.co.uk, flowerswallpaper.info, maddiechannel.blogspot.com, flowersbulbs.com, photoforum.ru, etsy.com, etsy.com, desiphotography.com, flowerpictures.us, allthingsplants.com, emilysplants.com, perennialpassion.blogspot.com, newenglander.smugmug.com, 7minutemiles.com, flowermuse.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 04. 2018 Reagovat
Gabina: Dobry vecer mam dotaz.. ma rada kala hodne vody. A co se stane kdyz ji presadim do kvetinace kterej nema diru ze spoda..a kdy ji muzu presadit kdyz tedka kvete.. zatim dekuju
13. 09. 2015 Reagovat
josef reichmann: Manželka dostala darem kvetoucí kaly.Přes zimu jsme hlízy uložily podle návodu,ale na jaře nám vyrostly pěkné,vysoké listy bohužel bez květů.To to se opakovalo i letos.Kala nám nekvetě.
04. 06. 2015 Reagovat
Katka: Dobrý den ted v květnu jsem dostala žlutou kalu byla krásně velká a hustá,ale najednou mi začali žloutnout listy,lámou se stonky a od spoda uhnívá má už jen pár listů a květ žádný.Moc prosím o radu dá se ještě tato rostlina zachránit?Nerada bych o ní přišla.Předem moc děkuji za odpověd.
13. 05. 2014 Reagovat
martina: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,dostala jsem kalu (hlizy) od známé říkala ,že jí má na zahradě v zemi a na zimu jí vůbec nevykopává a každý rok kvete.Nevíte náhodou co je to za druh ?A jestli může byt opravdu přes zimu v záhoně .Děkuji za odpověd
22. 03. 2014 Reagovat
Monika: Dobrý den, hodně jsem četla, ze se má kala dát na zimu do chladna. Dostala sem ji na začátku února, mám ji v pokoji a teď na konci března je celá povadlá. Bohužel nevím přesný druh, na cedulce co byla v květináči bylo jen calla. Mám ji dát ještě teď do chladna, aby se vzpamatovala nebo už ji mám nechat na okně, kde celou dobu byla. Děkuji za odpověď.
06. 10. 2013 Reagovat
Iva: Pěstuji Kalu již několik let.Dřív jsem květy odstřihla,ale letos jsem to neudělala a ponechala odkvést v nádobě.Vytvořilo se spoustu semen.Ráda bych se pokusila o vypěstování ze semen,ale vůbec nemohu nikde zjistit jak na to.Kdy je zasadit,jak o ně pečovat,do jakého substrátu a také zdali mám oddělit semena anebo nechat v útvaru.Zatím jsem jen odstřihla z listů a mám je v suchu na misce.Co s nimi dál.Prosím poraďte.Děkuji Iva
18. 09. 2013 Reagovat
Petr: Koupil jsem si Kalla Zantedeschia v Kauflandu v květu koncem srpna, více informací z obchodu nemám. Jak mohu zjistit, zda jde o letní či zimní druh? Váš článek je dobrý. Děkuji za info!
07. 09. 2015 Reagovat
Jarmila: Zdravim, syn mi přivezl cibule barevnýkall z Holanska bez popisu. Nevim co snima v září nám dělat. Prosim o radu.
30. 07. 2013 Reagovat
Tereza: Dobrý den, teď v červenci jsem dostala nakvetlou kalu darem. V popisku stojí pouze Zantedeschia - Calla. Pokuď je teď nakvetlá, jedná se tedy o letní druh a období vegetačního klidu bude mít v zimě pokud jsem to dobře pochopila? Má cca 30 cm vysoké listy a 10cm velké růžovo-fialové květy.
23. 06. 2013 Reagovat
Peggy: Pozdravujem a zaroven dakujem za rady ako pestovat kaly,mam velmi rada tieto kvety.len sa bojim ci ich dobre uskladnym na oddych cez zimne obdobie.ci mozu prezimovat v kotolni ,a v com by bolo dobre DAKUJEM
22. 12. 2012 Reagovat
Monika: Dobrý den, dostala jsem v květnu v supermarketu kupovanou Zantedeschiu. Postupně však uvadaly listy, až nemá žádný. Jakou chybu jsem udělala? Květinu jsem zalévala (nepřelévala). Je nějaká možnost vzkříšení z hlíz nebo je květina již mrtvá? Děkuji za odpověď
06. 11. 2012 Reagovat
Judita: Děkuji za článek o kalách. V marketu, kde kaly prodávali, nebyli prodavači schopní mi říct, o který druh kaly vlastně jde, zda pokojovou rostlinu, či venkovní. Díky článku mám jasno jak v pěstování těchto rostlin, tak i uchovávání přes zimu :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha