Kalistemon neboli štětkovec - exotická okrasná rostlina

Kalistemon neboli štětkovec - exotická okrasná rostlina

Rostliny, vydáno 16. 05. 2012

Některé květiny jsou opravdu nádherné, ale názvy, které jsme jim dali, jejich nádheru nikterak nezdůrazňují spíše naopak. A právě kalistemon patří k těmto květinám. Jeho nádherná květenství netradičního tvaru bohužel dala vzniknout českému názvu štětkovec, i když ani angličtina, němčina a francouzština ho nepočastovala jiným názvem. V těchto zemích získal pojmenování podle štětky na lahve: Bottlebrush, Zilinderputzer a rince-bouteille.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Původem je tato krásná exotická rostlina z Austrálie. Jedná se o oblíbenou okrasnou rostlinu subtropických parků.  Snese pokles teplot až k nule ale není mrazuvzdorná, takže v našich podmínkách ji lze pěstovat v nádobách, které na zimu přesuneme do místnosti anebo do zimní zahrady

Tvarem růstu je to jednoznačně keř, avšak starší rostliny v teplých krajích pěstovány neustále venku mohou dosahovat klidně výšky až 3 metry.  Kalistemon nádherně vypadá pěstovaný jako bonsai.  Ale to už je spíše záležitost pro specialisty.
 
Květy této kouzelné rostliny jsou štětkovitá květenství obvykle červené barvy.  Je prošlechtěn do několika odrůd.  Dnes je možné nalézt již tyto rostliny i v jiných barvách, například jemně žluté anebo sytější fialové.  Ve středozemí kvete v období mezi červnem a srpnem.  V našich podmínkách rozkvétá obvykle v pozdním létě.  Pokud jej pěstujeme v nádobě, rostlinu dáváme ven až po květnových mrazících. Vyžaduje kyselou zeminu, takže se štětkovci zavděčíte rašelinovým substrátem.  Množit lze odtrženými řízky s větevním kroužkem, takzvanou patkou v lednu až únoru anebo v průběhu léta.

Plody těchto rostlin jsou dřevnaté tobolky, které zůstávají na keřích po mnoho let. Zajímavostí je, že v buši, kde vznikají často požáry, se podle plodů určuje doba posledního požáru.  V Austrálii, zemi původu této rostliny, často vznikající požáry umožňují puknutí tobolek a tím pádem i výsev nových rostlin.

V našich zeměpisných šířkách se s kalistemonem, jinak nazývaným nitkokvět citronový (Callistemon citrinus) setkáme nejčastěji v zimních zahradách anebo jako s přenosnými případně pokojovými rostlinami.

Pokud chcete mít ve své sbírce opravdu exotickou rostlinu, zvolte právě kalistemon, jistě bude přitahovat na sebe pozornost a vy se budete moci pyšnit jeho krásou klidně i po celý rok, pokud vlastníte například zimní zahradu.

Mohlo by vás zajímat:

Mandevila – exotická novinka, která ovládne váš balkon


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: cepolina.com, anya.blogsome.com, potato-rock.com, fashionablegardener.com, daniel-danielphotography.blogspot.com, florafinder.com, peacockhorticulturalnursery.com, dangergarden.blogspot.com, guardian.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha