Kde se vzala maracuja

Kde se vzala maracuja

Rostliny, vydáno 31. 10. 2012

Možná jste již někdy ochutnali šťavnaté plody zvané maracuja, chutné ovoce které přináší oblast tropického pásma. Plody, které jsou takto označovány, jsou známy i v Evropě, avšak rostlina, která se jimi může při vhodných podmínkách růstu pyšnit, se jmenuje jinak. Bohužel v našem mírném klimatu je dosti problematické docílit toho, aby tyto rostliny plodily.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Vraťme se tedy od plodu zpět k rostlině, už tušíte, o které je řeč? Jedná se o mučenku jedlou (Passiflora edulis). Ano, právě jejím plodem je nám známá maracuja. Mučenky, tyto krásky s trnovou korunou vládnou opravdu nevšedním kouzlem. Mají v sobě cosi éterického. Své pojmenování dostaly s odůvodněním, že jejich květ připomíná Kristovu trnovou korunu.

O jejich pěstování byla mezi zájemci vždy velká poptávka, a tak se díky zájmu o tento exoticky vyhlížející rostlinný skvost  do dnešních dob podařilo vypěstovat dokonce 450 odrůd.

Ačkoli květy mučenky působí křehce, celá rostlina vyžaduje dostatek prostoru a má poměrně složité nároky na pěstování. Je třeba jí připravit poměrně rozměrný květináč a do něj vhodnou oporu. U jednotlivých druhů zaznamenáváme různý stupeň schopnosti snášet mráz, spíše je třeba ale počítat s tím, že budou potřebovat přezimovat v domě.

Existují však i druhy, které snesou celoroční pobyt venku na zahradě, jako například mučenka modrá (Passiflora caerulea), která je relativně mrazuvzdorná, i když s klesající teplotou začíná shazovat listy. K odolným druhům řadíme i Passifloru incarnatu a také mimořádně půvabnou  Incense, která vznikla jejich křížením. Na té jsou fascinující rozčepýřené květy jemné šeříkové barvy.Mučenka révolistá s karmínovým květem je neméně úchvatná. Ta však patří k nejchoulostivějším druhům a nehodí se tudíž pro pěstitele začátečníky, bohužel se jim obvykle nedaří uchovat rostlinu ani přes první zimu. Pěstitelům začátečníkům lze směle doporučit odrůdu Passiflora x violacea s fialovými květy, či mučenku banánovou (Passiflora mollisssima) s převislými nádherně lososově zbarvenými květy.  Její jméno vzniklo díky jejím plodům, které opravdu připomínají tvarem banány. V našem zeměpisném pásmu však nedoufejte, že se těchto plodů na mučence dočkáte, léto je na to u nás příliš krátké. Chutné ovoce však přinášejí v tropickém klimatu i další druhy. Především mučenka jedlá (Passiflora edulis), o které jsme se již výše zmiňovali, neboť právě její plody jsou známé pod názvem maracuja. Pokud se spokojíte s rostlinou, která vám udělá parádu květem, ale plodit nebude, klidně můžete vyzkoušet vysazení semen ze zakoupené maracuji. Je docela dobře možné, že vám při pokojové teplotě vyklíčí. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mgonlinestore.com, visoflora.com, edibletropicalplants.com, sargacal.com, jimmundy.name, slippertalk.com, ebay.com, openphoto.net, georgiavines.com, picasaweb.google.com, mgonline.com, asergeev.com, medplants.blogspot.com, imagejuicy.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha