Klanopraška miluje kyselé půdy

Klanopraška miluje kyselé půdy

Rostliny, vydáno 26. 10. 2018

Pro své vlastnosti podobné ženšenu je klanopraška čínská (Schizandra chinensis) známá hlavně v Číně, a to již po mnoho staletí. Nejvíce účinných látek obsahují její plody. Aby se klanoprašce dobře dařilo, že třeba zajistit jí zejména kyselou půdu a polostinné stanoviště.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Bez opory se neobejde

V Asii, v oblasti svého původu roste schizandra jako liána v listnatých lesích. Tam dokáže šplhat až do korun vysokých stromů. U nás ji pěstujeme na oporách, po kterých může šplhat. Je tedy vhodná i k výsadbě u pergol, starých stromů, nebo plotů, které chceme trochu ozelenit. Můžeme jí vytvořit ale vlastní dřevěnou oporu nebo natáhnout kovová lanka, po nichž se bude vinout. Za příznivých podmínek u nás dorůstá do výšky okolo tří metrů. 

Výsadba a pěstování 

Pro výsadbu rostlin připravíme jámu o velikosti 50 x 50 cm o hluboce rovněž 50 cm a rostlinu v ní usazenou zasypeme směsí rašeliny s kompostem nebo rašeliny s rozleželým hnojem. V kyselé propustné půdě na polostinném stanovišti se jí bude dařit nejlépe. Snese i slunce. To pak dříve rozkvétá. Hrozí pak ale jisté nebezpečí, kdy květy mohou být poškozeny jarními mrazíky. 

Řez a přihnojování 

Po opadu listů v průběhu podzimu provádíme zmlazení starších rostlin klanoprašky. Mladé rostliny ořezávat nepotřebují. V průběhu března a dubna je vhodné rostliny přihnojit hnojivem na jehličnany. V polovině srpna začnou na rostlině dozrávat plody, které jsou velmi podobné bobulím červeného rybízu. 

Užitečná a zdraví prospěšná rostlina 

Schizandra je řazena mezi rostliny s povzbuzujícím účinkem podobně jako ženšen. Ačkoli listy obsahují rovněž účinné látky, sbírají se jen plody, neboť v nich je účinných látek větší procento. 

Rostlina je ceněna pro látky působící proti únavě a stresu. Navíc dokážou zlepšit ostrost zraku i dýchání a celkově povzbudit organismus. Plody je možné užívat v čerstvém stavu, ale dají se i sušit. Často se přidávají do čajových směsí. 

Dají se z nich vyrábět také léčivé sirupy. Po dobu 3 týdnů je můžeme louhovat v lihu a pak užívat ráno a v poledne ve formě kapek. Kapeme si obvykle 10–15 kapek pro povzbuzení organismu. Z téhož důvodu ale vynecháváme večerní dávku. 

Vzhledem k tomu, jak nám může být schizandra nápomocná, se jistě vyplatí vyzkoušet její pěstování i na vlastní zahradě.      

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha