Koniklece nejsou jen fialové

Koniklece nejsou jen fialové

Rostliny, vydáno 15. 03. 2013

Řadí se k velmi oblíbeným rostlinám pěstovaným nejčastěji na skalkách. Pro své nápadné květy a snad ještě nápadnější ochmýřené plody jsou tyto rostliny svým způsobem výjimečné a to má možná hlavní zásluhu na jejich oblíbenosti. Huňatý příbuzný sasanek se u nás objevil původně jako návštěvník ze stepí východní Evropy.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Původní světle fialová barva květů dostávala díky šlechtitelům další a další odstány, a tak se dnes již mohou pěstovat koniklece nejen fialové, ale i bílé, růžové, modré a také temně fialové.

Koniklece si nejprve našly své uplatnění na skalkách.  Ve druhé polovině 20. století, pěstitelé vypěstovali nové statnější odrůdy barevných konikleců. Ty již mohou ozdobit kterýkoli typ záhonu.

Všechny typy mají společné požadavky na půdní podmínky, vyžadují sušší a slunečné umístění, docela dobře se jim ale bude dařit i v polostínu.  Polední sluneční paprsky mnohým odrůdám nesvědčí, a tak je dobré, pokud můžeme rostliny chránit výsadbou a tudíž stínem některých vyšších rostlin.

Lehká písčitá půda obohacená o obsah vápna bude pro koniklece to pravé životní prostředí. Zejména u starších rostlin je nebezpečné přesazování, jelikož by se na novém místě nemusely již uchytit, protože často dojde k porušení jejich kuželovitého kořenového systému.

Koniklece se nejčastěji množí výsevem dozrálých semen anebo v zimě provedením řízkování kořenů. To však není spolehlivá metoda množení.

Pulsatila slavica Reuss je druhem s nápadným olistěním a velikými modro-fialovými květy. Listy jsou nápadně široké a velmi podobné listům ostrožky.

Pulsatila vernalis se pyšní velkými vzpřímenými uvnitř bílými květy, na vnější straně jemně fialovými a chlupatými. Dorůstá výšky obvykle 10 – 15 cm. V půdě nemá ráda vápník a velmi dobře se množí výsevem.

Pulsatila vulgaris je ještě vyšší, dosahuje vzrůstu mezi 20 až 25 cm. Kvete časně – v březnu až dubnu. Její květy jsou fialové. Koniklec Weisser Schwan je odrůdou s bílými květy.

Pokud se jako pěstitelé rozhodnete pro kteroukoli barevnou variantu, jsme přesvědčeni, že koniklece příjemně oživí vaši skalku nebo záhon s jarními rostlinami svými opravdu půvabnými květy a posléze i zajímavými ochmýřenými plody. Takže pokud ještě ve své sbírce skalniček tuto rostlinu nemáte, určitě si ji pořiďte. Vydrží vám spoustu let.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tirlinghomeopathy.co.uk, summerhillgardencentre.co.uk, cdn.c.photoshelter.com, alpine-seeds.com, herbosophy.com.au, wildflowersofshimane.web.fc2.com, ottawahort.org, srgc.org.uk, luontoportti.com, fullspectrumgardens.com, wildgingerfarm.com, dancingoaks.com, alpinegardensociety.net, m7.i.pbase.com, api.ning.com, 3.bp.blogspot.com, loghouseplants.com, wildflowerswest.org, 4.bp.blogspot.com, seemnemaailm.ee


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha