Kontryhel – výtečný společník v zahradě

Kontryhel – výtečný společník v zahradě

Rostliny, vydáno 09. 09. 2013

Kontryhel je oblíbeným a vítaným společníkem v zahradách právě proto, že dokáže dlouhou dobu velmi bohatě kvést, roste i na místech, která bychom sami těžko osazovali, a navíc tím vším se nám odmění za takřka nulovou péči.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Největší pozornosti se dosud těší kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Řadíme ho na zahradách mezi ty nejspolehlivější trvalky. Těžko uvěřit, že je to příbuzný růží a jahodníku. Jeho původním místem výskytu je Kavkaz, roste přirozeně ale i na dalších místech, například v Turecku nebo v Karpatech. Svůj rodový název Alchemilla získal ve středověku, kdy tehdejší alchymisté sbírali z jeho listů takzvanou nebeskou rosu, která jim měla pomoci nalézt kámen mudrců. Po ránu či po dešti na listech kontryhele ulpívají kapičky rosy či vody a rostliny se pak třpytí, jako by byly poseté perlami. Tento jev dal vzniknout jejich lidovému pojmenování perlová bylina, deštníček anebo rosička. 

Kontryhel je skvělou doplňkovou rostlinou do všech zahrad, skvěle vypadá v moderní zahradě, stejně tak i v přírodních volně působících zahradách. Na kontryhelu oceníme kromě jemného vzhledu, jeho drobounké kvítky dohromady splývající v bohatě nadýchané žlutavé obláčky, vypadající z dálky jako oblaka pylu. Celkový vzrůst rostlin vytváří doslova rostlinné bochníky o výšce okolo 40 cm. Vždy je lepší sesadit několik rostlin dohromady. Zpočátku listy kontryhele vypadají spíše jako složené zelené harmoničky, postupně, jak dorůstají, narovnávají se až je nakonec dobře patrný jejich dlanitý tvar s velmi výraznou žilnatinou. Čepele listů jsou silně zoubkaté a navíc je pokrývá chlupatá vrstvička, jemná jako samet, na které se velmi dobře zadržují zmíněné kapky rosy.

Svým neotřelým půvabem a díky své svěže citronově zelené barvě obohacují zahradu v průběhu června a července svými květy, jejich listy zůstávají svěže zelené ještě dlouho poté. Květenství se zabarvují medovým odstínem a postupně klesají k zemi. Kontryhel se množí oddenky ale rovněž i samovýsevem, je tedy dobré jeho růst na zahradě kontrolovat. Budeme-li ho pěstovat v řádcích, dodáme mu uhlazený rámec, dobře vyplní také světlejší prostory pod stromy anebo může jemně přepadávat přes okraje záhonů. Doslova okouzlující podobu mají záhony trvalek, kde kontryhel plní funkci zkušeného společníka. Dokáže totiž naprosto nevtíravým způsobem podtrhnout jejich krásu a půvab. Jeho zeleň se velmi dobře snese s pestrými barvami jako je oranžová, červená, fialová nebo růžová či purpurová. Kouzelné záhony s kontryhelem vytvoříte v kombinaci s černuchou damašskou (Nigella damascena), půvabně podtrhne krásu keřových růží, bude dobrým společníkem levandule francouzské (Levandula stoechas), pivoněk (Paeonia)anebo stračkám (Delphinium), vysokým druhům šalvějí (Salviae), bohyškám (Hosta), pryšcům (Euphorbia)anebo třeba čistce (Stachys). 

Text: zuzana Bohdalová
Foto: a4dibbleplants.co.nz, plantandgardens.com, mooseyscountrygarden.com, plantes-shopping.fr, pflanzenpartner.de, loghouseplants.com, schulbiologiezentrum.info, ruhr-uni-bochum.de, hgtv.com, aberdeengardening.co.uk, customgardendesigns.com, gardenstew.com, original-garden.ru, tobybuckland.com, lindabatesherbalmedicine.com, plant-alchemy.com, crocus.co.uk, missouribotanicalgarden.org, curlewcountry.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha