Kopretina řimbaba – něžný kvítek s velkou silou

Kopretina řimbaba – něžný kvítek s velkou silou

Rostliny, vydáno 23. 06. 2014

Netradiční český název pro jemnou květinu, kterou kopretina zcela jistě je, je možná spíše označením síly jejích léčivých účinků než popis jejího vzhledu. Je to opravdu silná bylina používaná v současnosti v celostní medicíně a rovněž i v minulosti v lidovém léčitelství.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Slabě olistěné lodyhy nesou jednotlivé nejčastěji bílé úbory objevující se na rostlinách od května do července. Kopretiny řimbaby běžně dosahují výšky okolo půl metru, avšak šlechtěním tohoto druhu bylo získáno velké množství odrůd, které mají například plné květy, výšku až 80 cm, anebo naopak nízký vzrůst do 30 cm, jenž se zvlášť dobře hodí do skalek. Velké množství moderních výpěstků má květy v krásných výrazných pastelových barvách a patří k nejhodnotnějším a nejžádanějším trvalkám pro řez květů.

V přírodě rostou kopretiny řimbaby nebo také řimbaby obecné (Pyrethrum parthenium)někdy také (Chryzanthemum  parthenium)na skalních převisech a horských loukách Íránu, Kavkazu a Arménie, kde tvoří spíše husté přízemní trsy. Je to vytrvalá rostlina, která se z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie rozšířila až k nám, kde se běžně pěstuje na zahradách, ale je možné setkat se s ní místy i jako s planě rostoucí bylinou.

Nejlépe prospívá ve středně těžkých živných půdách s obsahem humusu, na slunných stanovištích. Velmi vděčné jsou řimbaby za občasné přihnojení hnojivou zálivku. Plní nejen okrasnou, ale i léčivou funkci, pro kterou se tyto rostliny využívají již celá staletí. Zvláště vhodné jsou pro léčbu migrén, neboť snižují bolest a roztahují cévy. Řimbaba podporuje také žaludeční aktivitu a působí protirevmaticky. Některé z jejich účinků byly opravdu potvrzeny i klinicky, tudíž se nejedná jen o výsledky lidové přírodní léčby, ale je to rostlina, jejíž výluh využívá oficiálně i celostní medicína. Lidové léčitelství uvádí ještě další léčebné účinky jako působení proti závratím, na bolesti zubů, při ušních šelestech, při teplotách nebo žaludečních potížích.

Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať. Výtažek z kopretiny řimbaby ale nesmí užívat těhotné ženy, neboť působí na dělohu. Pozor je třeba dávat i na možnost výskytu zkřížené alergie s jinými hvězdicovitými rostlinami, ke kterým kopretina řimbaba patří. Při přímé konzumaci se občas u citlivých jedinců může vyskytnout vyrážka v okolí úst.

Pro okrasné účely se pěstuje kopretina řimbaba v několika odrůdách od nízkých dvaceticentimetrových až po vysoké, téměř metrové druhy, kdy nízké jsou vhodné pro záhonové výsadby a vysoké druhy k řezu.   


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: theseedbasket.com, ncwildflower.org, gardenstew.com, pflanzenreich.com, zvetki.ru, gobotany.newenglandwild.org, floreznuirsery.blogspot.com, vecchiaerboristeria.it, ccnm.edu, rosemotes.com, flora.nhm-wien.ac.at, marysplantfarm.com, benary.de, herbalextracts.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha