Kopretinovec dřevnatý - dekorativní polokeř

Kopretinovec dřevnatý - dekorativní polokeř

Rostliny, vydáno 09. 08. 2013

Rostliny jsou pro náš život naprosto nezbytné, a to jak ze zdravotního, tak z estetického života. Je to nádherný pocit, který člověka obohatí, když vidí, že jeho péče o rostliny nese ovoce a dělá radost svému pěstiteli. Za naši péči se nám rostliny odvděčí. Pokud jim však dostatečnou péči nevěnujeme, chřadnou, uvadají, napadají je škůdci, probouzejí se choroby. Proto je dobré vědět o rostlinách, které jsme se rozhodli pěstovat, maximum užitečných informací, které nás seznámí s jejich způsobem pěstování, ale také s tím, jak zakročit v případě výskytu některé choroby anebo škůdce na naší oblíbené rostlině.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Tato velmi půvabná a dekorativní rostlina je původem z Kanárských ostrovů. Tam se vyskytuje jako stálezelený polokeř. Hodí se pro pěstování v záhonech i nádobách, lze ji sestřihávat a pěstovat na kmínku, což vypadá velmi efektně. V takovéto podobě je ideální rostlinou pro terasy anebo prostory u vchodu do domu.

Je to velmi otužilá rostlina, takže zvládne i teploty až do 0°C. Květů se u ní dočkáme od května až do října. Aby odkvetlé květy nenarušovaly celkový vzhled rostliny a nezpomalovaly tvorbu nových květů, pravidelně je odstraňujeme. Pokud by se vám nezamlouvalo neustálé odstraňování zvadlých květů, zvolte raději takovou odrůdu kopretinovce, u které nová květenství přerůstají již odkvetlé květy. Je možné provést u celé rostliny radikální sestřih, zprvu se rostlina nejdřív jen zazelená, ale po třech týdnech se opět dočkáte i květů.

Ideální polohou pro tuto půvabnou rostlinu je stanoviště orientované směrem na jih nebo jihozápad. Již při výsadbě kopretinovce myslete na to, abyste předešli přemokření, a tím i nedostatku kyslíku. Vysazujte tedy rostlinu do propustné zeminy se stabilní strukturou. Pokud bude v zemině zastoupen určitý podíl jílu, napomůže to zadržovat živiny a vodu.

Vzhledem k tomu, že rostlina je často pěstovaná na kmínku, kdy může dosáhnout výšky až 1,5 m, má velkou potřebu vody. Pravidelná zálivka je tedy nutností. Vyvarujte se však přelití, které může rostlině způsobit žloutnutí listů. Naopak v důsledku sucha se kopretinovci budou deformovat listy a celkově rostlina zakrní v růstu.

V průběhu vegetace je dobré rostlinu pravidelně jednou týdně přihnojovat kombinovaným hnojivem. Pro přezimování zvolte pro kopretinovce místo s teplotou alespoň 5 °C. Na jaře je nutné rostlinu silně seříznout.

Ze škůdců, kteří se ne rostlině mohou objevit, jsou to zvláště plži a vrtalky. Zejména za vlhkého počasí pravidelně prohlížejte dno nádoby a případné plže sesbírejte. Spolehlivým vodítkem pro odhalení jejich výskytu jsou slizové stopy v okolí rostliny. Většímu množství plžů by se dokonce mohlo podařit zlikvidovat celou vaši rostlinu. Náš tip: těsně kolem nádoby s kopretinovcem vysypte popel z ohniště, plži se přes něj nedostanou.

O výskytu vrtalky na rostlině svědčí patrné světlé klikaté chodbičky na listech. Někdy se vyskytnou i bodové vpichy, jelikož různé druhy much vrtalek kladou do listů vajíčka. Pokud vrtalky napadly pouze jednotlivé listy, ty odstraňte a zlikvidujte. Při větším napadení je bohužel nutné zlikvidovat celou rostlinu. Živnou půdou pro vrtalky je také plevel v nádobě, kde kopretinovce pěstujete, proto plevel pravidelně odstraňujte.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardensandplants.com, esacademic.com, danziger.co.il, luirig.altervista.org, interplant.com.au, g3.no, myflowerfinder.com, gruen-erleben.de, kwiaty-ogrody.pl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha