Kopřivy, které nepálí

Kopřivy, které nepálí

Rostliny, vydáno 06. 11. 2012

Kopřiva africká, pochvatec (Coleus) má takovou barevnou pestrost, jako snad žádná jiná květina. Její další předností je to, že se dá pěstovat venku, ale i jako pokojová rostlina. Jedná se vlastně o příbuznou našich hluchavek. Byla vyšlechtěna do tolika nádherně vybarvených odrůd, že určitě nezklame žádného pěstitele, i kdyby trval třeba jen na zeleném zabarvení.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Tato rostlina není nikterak vybíravá, co se týče pěstebních nároků. Pro dokonalé vybarvení jejích listů je důležité pěstovat ji na přímém slunci, ať už je to na okenním parapetu anebo přímo v zahradě. Při nedostatku slunečního svitu by listy vybledly a rostlina by se začala nehezky vytahovat.

Coleus blumei, Coleus fogliame, Coleus amboinicus, Coleus freckles, Coleus Peter’s Wonders, Coleus solenostemnon, Coleus henna, Coleus chocolate mint, Coleus Merlins Magic, Coleus Inky Finger, Coleus Alabama Sunset,  to jsou jen některé ze známých a nejčastěji pěstovaných hybridů. Původní druhy jsou z Indonésie a Afriky. Významná žilnatina listů a pestré olemování jsou charakteristické pro všechny druhy coleusů. Jejich hybridy jsou v nepřeberné škále barev od bílé, žluté, oranžové až po sytě červenou či temně fialovou.


 
Coleusy můžete velmi snadno množit vrcholovými řízky, takže brzy můžete mít na své zahradě nebo za oknem doslova kopřivovou plantáž. Vrcholové řízky zapíchejte na jaře do  vlhkého písku a zakryjte zavařovacími sklenicemi. Po zakořenění a během celého léta kopřivy hojně zalévejte a v období od března do srpna rostliny přihnojujte každé 2 týdny.

Jakmile se na rostlině objeví květní výhon, bude lepší jej vyštípnout. Květy nevypadají nikterak zajímavě a navíc se jejich tvorbou rostlina zbytečně vysiluje. Kvítky jsou pouze drobné, mírně nafialovělé a nedají se považovat ani za mírnou ozdobu rostliny.Na zimu je zapotřebí zálivku kopřivám omezit. Teplota v místnosti, kde se kopřivy pěstují, by neměla klesnout pod 8°C. Následující jaro je dobré rostlinu výrazně seříznout, aby se hezky rozkošatila. Rostliny pěstované venku přes zimu nepřežijí, pokud je nepřenesete na bezmrazé místo.

Okrasné kopřivy jistě přivedou do bytu mnoho zářivých barev, takže by je měly doplňovat jen květináče a obaly ve střízlivých barvách, aby barevnost rostlin pěkně vynikla.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: serenityinthegarden.blogspot.com, infojardin.com, wallpapers.bassq.nl, leserre.it, msucares.com, publicdomainpictures.net, publicdomainpictures.net, willowaynurseries.com, spranklefmdonaldson.blogspot.com, schlegelgreenhouse.com, florifacts.umn.edu, gardening.lohudblogs.com, vintagegardenhome.blogspot.com, parkswholesaleplants.com. blog.oregonlive.com, mrsdietitian.com, loghouseplants.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 12. 2012 Reagovat
Margit: Jsou to skvělé kytiky, bohužel mi teď jedna umírá, tak se snažím sic to jen jde, ji zachránit...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha