Kostival lékařský vyléčí akné i karpální tunel. A co ještě?

Kostival lékařský vyléčí akné i karpální tunel. A co ještě?

Rostliny, vydáno 24. 05. 2016

Kostival lékařský má tolik hojivých a ozdravných možností, že se možná po přečtení článku vydáte hned na jeho sběr. Podívejte se ale nejprve, které části z kostivalu se sbírají a na co zabírají. A pak už vzhůru na něj, do lesa, k rybníku nebo na louku.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Svůj největší léčivý poklad ukrývá kostival v zemi, neboť hlavní léčivé účinky nám poskytuje jeho kořen. Pomocí kostivalu můžeme léčit artritidu, vředy, ekzémy, hemeroidy, podlitiny, bolesti zad, poruchy prokrvení, výrony, lupy a dokonce i syndrom karpálního tunelu.

Vzhledem k vysokému obsahu alantoinu, dermatologicky ceněné látky podporující růst nových buněk, má kostival schopnost podporovat imunitu působí navíc i dezinfekčně. Proto je často využíván k léčbě kožních chorob.

Statná vysoká bylina

Podle dosaženého stáří a místy výskytu se výška kostivalu lékařského (Symphytum officinale) pohybuje mezi 40 až 100 cm na výšku. Z paždí jeho listů vyrůstají temně růžové až fialové květy. Výjimečně mohou mít i bílou barvu. Tyto rostliny kotví v půdě silný kůlovitý kořen. Stonek i listy jsou ochlupené. Kostival kvete od dubna až do září.  Jednotlivé květy na jeho vijanech rozkvétají postupně a posléze postupně opadávají.

Výskyt a sběr

Mnohým z nás vyrůstá kostival i na zahradě, zvláště tam, kde to je blízko k vodě. Tyto léčivky totiž milují vlhké až mokré lokality. Vyskytují se často také na zaplavovaných loukách a polích, ve vlhkých lesích nebo na březích rybníků a v příkopech.

Pro léčebné účely se sbírá nejčastěji kořen, ale ani listy a nať nezůstanou bez užitku ležet. Kořen dlouhý někdy až 30 cm je řepovitě ztloustlý, má černý povrch, ovšem uvnitř je bílý. Neměl by se vnitřně užívat příliš často, spíše jeho zevní využití je významné a oprávněné. Kořen kostivalu můžeme skladovat stejně jako mrkev, a to čerstvý v písku na chladném místě anebo je můžeme sušit. Dá se i nastrouhat a poté zmrazit.

Léčivé účinky kostivalu

Nejjednodušším způsobem aplikace kostivalu je přiložit na poraněné či bolestivé místo list kostivalu anebo z něj vymačkat šťávu. Dalším způsobem aplikace této léčivky je položit na postižené místo gázu a na ni naklást strouhaný kořen kostivalu. Kostivalové masti se používají pro dílčí zahojení a také na hemeroidy.

Na obklady proti akné nebo ekzémům využijeme 1 lžíci kostivalové nati přelité šálkem vody, kterou jsme poté nechali asi 10 minut louhovat. Do nálevu pak namáčíme gázu a tu přikládáme na obličej a další postižená místa.

Pro léčbu karpálního tunelu, artritidy a při špatném prokrvení okrajových částí těla se skvěle osvědčila kostivalová mast společně s feferonkovou mastí. Také maminky po porodu mohou používat na zhojení hráze kostival v sedacích koupelích ve směsi s měsíčkem lékařským a květem řebříčku.

Na výrony a pohmožděniny se nejlépe přikládá na gázu uložený tvarohový obklad, v němž je vmícháno asi 20–30 kapek kostivalové tinktury. Nemáme-li tinkturu, využijeme místo ní kaši z nastrouhaného kořene anebo z listů, také přimíchanou do chladivého tvarohu. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com
    


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha