Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět

Kozlík lékařský a co byste o něm měli vědět

Rostliny, vydáno 17. 08. 2017

Každý, kdo sleduje pravidelně oblíbený seriál Vraždy v Midsomeru, ví, že Valeriana, tedy kozlík je ve větší koncentraci smrtelně účinkující jed. Ovšem v malém množství je naopak velmi účinnou léčivkou, která nás může zbavit mnoha neduhů. Nepochybujeme o tom, že naši čtenáři po přečtení dnešního článku budou vědět, jak kozlík lékařský využít v tom nejlepším slova smyslu.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Kozlík lékařský – účinný antioxidant

Lidově je často označován jako baldrián. Někdy o něm uslyšíme jako o kočičím kořenu či kozlíčku, ve všech případech se však jedná o kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis). Kočičí kořen se mu říká kvůli obsahu kyseliny valerové, díky níž je velmi přitažlivý pro kočky. Ty je třeba před jeho požitím chránit, ale také chránit rostlinu před kočkami, mohly by ji znehodnotit.

K léčebnému účelu slouží jeho kořeny včetně oddenků, nadzemní části se nevyužívají. Kromě sedativních účinků je kozlík lékařský velmi účinným antioxidantem, užitečnou bylinou preventivně působící proti chorobným procesům v lidském organismu. Antioxidanty jsou pro náš organismus ideální cestou, jak vyplavit volné radikály z těla.

Jak poznáme kozlík lékařský

U nás se kozlíku daří nejlépe na lesních mýtinách a ve vlhčích loukách, na březích řek a u zdí.

Rostlinné silice dodávají kozlíku zcela specifický zápach. Chocholy květů kozlíku mají nejčastěji růžovou barvu, ale mohou být i bílé nebo karmínové. Hojně k sobě lákají motýly svou sladkou vůní. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 60 cm až dvěma metry.

Historické zmínky o kozlíku

První zmínky z historie se o kozlíku lékařském dochovaly z 11. století. Od 16. století byl již nazýván všelékem a používán také jako parfém. V poslední době se využívá rovněž k přípravě ručně vyráběných přírodních mýdel. 

Léčebné účinky valeriány

Proti depresi a úzkosti, pro lepší spánek i dokonalé uklidnění, na odbourání stresu i proti předčasnému probouzení, na uklidnění žaludečních neuróz, ale i proti menstruačním bolestem, ve všech těchto případech se dá kozlík lékařský naordinovat.

Nejúčinnější formou při podávání kozlíku je lihová tinktura. Ze sušeného drceného oddenku se připravuje nálev či o něco účinnější odvar. V čaji anebo i v nálevu se může kozlík kombinovat například s levandulí, meduňkou, chmelem nebo mučenkou. 

Dlouhodobé užívání bez závislosti

Skvělou zprávou je, že i když kozlík užíváte pravidelně, nevytvoříte si na něj závislost. Samostatně by se valeriána neměla užívat déle než 3 týdny. Po týdnu pauzy je možné v případě potřeby v léčbě pokračovat.

Pro účely uklidnění před spaním, lze podávat kozlík například po dobu 3 dnů. A následující 3 dny pak udělat pauzu. Kozlík přímo spaní nenavodí, ale pomůže organismu se natolik zklidnit, že spánek pak přichází mnohem dříve. 

POZOR! Užívání kozlíku v těhotenství se nedoporučuje. Účinky kozlíku by mohly poškodit srdce dítěte.

Jak se projevuje předávkování

Při užívání běžných dávek doporučených například lékárníkem není třeba se obávat, že by se člověk kozlíkem předávkoval. Ovšem je třeba znát vedlejší účinky při předávkování, k němuž by mohlo dojít například v interakci s již užívanými léky na spaní. V takovém případě by se měla osoba vždy poradit s lékařem o tom, zda je vhodné, aby užívala ještě kozlík.

Při předávkování je možné, že se objeví například bolesti hlavy, sucho v ústech, nespavost, žaludeční obtíže, poruchy srdeční činnosti, ranní ospalost anebo živé sny. Při opravdu silném předávkování by se mohly projevit příznaky otravy. K těm patří pokles tělesné teploty, poruchy svalového tonu, potíže při chůzi.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

17. 08. 2017 Reagovat
kir51: Na titulní fotografii není zobrazen kozlík lékařský ale sadec konopáč (Eupatorium cannabinum).
17. 08. 2017 Reagovat
Zdeněk Běhak: Zdá se mi, že dvě fotografie z fotogalerie nezobrazují kozlík, ale tavolník.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha