Krása sezonních výsadeb

Krása sezonních výsadeb

Rostliny, vydáno 20. 01. 2016

Sezónní výsadby u nás mají již dlouhou tradici, ačkoliv během několika desetiletí prodělaly období úpadku i slávy. Tyto výsadby mají určitá specifika, která je předurčují pro použití především na exponovaných místech. Do skupiny sezonních výsadeb řadíme především letničky, dvouletky a cibuloviny, které se v záhonech každý rok obměňují, jak je tomu například v případě tulipánů.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Důvodem, proč někteří investoři od těchto výsadeb upouštění je právě jejich sezonní charakter, který je spojen s nutností výměny po několika měsících a tím pádem i s vyššími náklady na pořízení rostlinného materiálu i na práci.

Letničky vysazujeme po 21. květnu a ve výsadbách je po druhé polovině září vyměňujeme za jarní cibuloviny a dvouletky. Právě tento neustále se opakující koloběh zapříčinil, že někteří investoři tyto pestré výsadby raději vyměnili za trvalé vegetační prvky, v nichž převládají dřeviny nebo trvalky. Přesto mají sezonní výsadby v zahradní architektuře své místo.

Intenzivní nakvétání, úžasně bohatá barevná škála kultivarů, možnost tvorby ornamentálních záhonů a v případě macešek násada květů i v době, kdy příroda sní svůj zimní sen. Tyto a další vlastnosti u žádné jiné skupiny rostlin prostě nenajdeme.

Exkurze do historie

Dvouletky a letničky byly hojně používány již před několika staletími. S jejich pomocí zahradní architekti vytvářeli každý rok nové osazovací plány ornamentálních záhonů, které pak tvořily nedílnou součást lázeňských promenád a zámeckých parků. Pestré barvy zdobily světové výstavy a staly se také předmětem sběratelství.

Ve dvacátém století většina druhů prodělala etapu šlechtitelství, jehož výsledkem je neuvěřitelně bohatá nabídka kultivarů. Ty se liší nejen barvou květů, ale také jejich tvarem, zbarvením listů, dobou nakvétání, velikostí a mnoha jinými vlastnostmi.

Jistě jste se také setkali s tím, že macešky mnozí zahrádkáři považují pouze za rostlinu hodnou pro výzdobu hrobů. Toto zahrádkářské klišé vzniklo nejspíš v druhé polovině dvacátého století, kdy se macešky k tomuto účelu opravdu hojně používaly, přesto dnes zažívají zlatou éru. Rozhodně si ale zaslouží mírnou rehabilitaci, hodí se totiž pro výsadbu do nádob na balkonu či terase, skvěle se doplňují ve výsadbách s jarními cibulovinami, kterým vytvoří pestrou podsadbu a navíc je rádi používají i floristé, kteří s jejich pomocí vytváří zajímavé jarní a podzimní dekorace. Věděli jste, že je gurmáni používají pro zdobení pokrmů?

Sezonní výsadby v praxi

Pomocí letniček, dvouletek a cibulovin lze vytvořit celoročně atraktivní výsadbu plnou barev. Letničky se sází po posledních mrazech. Již v době výsadby na záhon většina druhů nakvétá, ale hlavní období květu nastává v červnu a pokračuje někdy až do zámrazu. Agrotechnický termín pro výměnu letniček za dvouletky, například za macešky, nastává po 21. září.

Dvouletky se často kombinují s jarními cibulovinami, které na jaře vytvoří hlavní efekt. Zmiňované macešky se tedy často podsazují například většími odrůdami tulipánů nebo narcisů, které pak v květnu nahradí nová výsadba letniček.

Všeobecně platí, že se tyto sezonní výsadby hodí především na exponovaná místa, kde vyniknou jejich exkluzivní barvy. Zajímavé období zažívají také letničky, u nichž teď do popředí vystupují druhy vhodné pro přímý výsev, které není nutné předpěstovat. Tyto letničkové záhony mají své místo i ve veřejném sektoru, protože výrazným způsobem snižují pořizovací náklady a navíc poměrně spolehlivě a dlouho kvetou. I na své zahradě tak můžete vyzkoušet přímý výsev letničkové louky nebo směsi na sušení.

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha