Křivatce, květy prvního sluníčka

Křivatce, květy prvního sluníčka

Rostliny, vydáno 22. 02. 2012

Jen co opadne mráz a sníh začne odkrývat kousky země, vyrazí ke sluníčku první rostlinky z cibulek. Vedle bílých sněženek a bledulí nebo modrých ladoněk mezi ně patří i jasně žluté méně známé křivatce.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

V Evropě, Asii a severní Africe je křivatců (Gagea) rozptýlených na devadesát druhů, sedm z nich se vyskytuje i u nás, mimo jiné pouze v některých českých lokalitách se vyskytující křivatec český, zákonem chráněný silně ohrožený druh. Stejně jako křivatec luční, rolní, nizoučký vstřícnolistý dává přednost sušším výslunným stráním. Naproti tomu poměrně hojně rostoucí křivatec žlutý si libuje v zamokřené půdě a křivatec nejmenší má rád přistíněná vlhká místa v listnatých lesích.

Žlutá záplava
Naprostá většina křivatců kvete žlutě, jen vzácně se objevují í bílé druhy, například křivatec řecký. Tomu by se ale u nás nedařilo, je to rostlina suchých vápenitých skalnatých strání pobřeží Středozemního moře od kontinentálního Řecka přes Egejské ostrovy až po Turecko. Naše křivatce se liší výškou vzrůstu, pokud se jim někde daří, vytvářejí všechny odnožováním podzemních cibulek jasně žluté rozlehlé skvrny na posledním jarním sněhu i v dosud nevzrostlých travnatých plochách.

Kam na zahrádku
Nejčastěji se jako zahradní druh pěstuje křivatec žlutý, kterému se dobře daří na slunci i v polostínu a snese i vlhký jarní trávník. Právě v něm je vedle ladoněk a krokusů výrazný svými na až 30 cm vysokých stoncích vykvétajícími liliovitými květy. Cibulky se vysazují na podzim, pak je můžete ponechat několik let v půdě, budou se rozmnožovat a vytvoří krásný jarní porost třeba pod stromy a keři. Suchomilné druhy jsou ozdobou jarní skalky, cibulkám ale musíte zajistit dobrou drenáž, aby v zemi neuhnily.

Odpolední spáči
Lodyhy s těžkými hvězdicovitými květy mají svůj pravidelný denní řád. Odpoledne na sluníčku začnou ochabovat a poléhají, to ale neznamená, že se rostlině daří špatně. Odpočívá tak až do dalšího rána, kdy se začne napřimovat a během dopoledne se květy opět vzpřímené rozevřou vstříc slunci. Vydrží kvést dva až tři týdny, takže se nedejte jejich odpočinkem zmást a rozhodně je hned nestřihejte.

Zajděte k sousedům
Přestože drobné cibulky křivatců se v nabídce zahradnických firem příliš často neobjevují, v našich venkovských zahradách je najdete často. Protože se rozrůstají bujně, určitě vám soused pár cibulek ochotně poskytne. Z přírody si můžete odnést jedině křivatec žlutý, ale raději to nedělejte – záměna s vzácnými druhy je pro laika snadná a jistě nechcete přírodu poškodit.

Text: Gabriela Koulová
Foto: home.fotocommunity.de, flower.onego.ru, luontoportti.com, actaplantarum.org, raakkila.com, users.sch.gr, treknature.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha