Lanýže rostou i v Česku, jejich sběr je však zakázán a pokutován

Lanýže rostou i v Česku, jejich sběr je však zakázán a pokutován

Rostliny, vydáno 14. 08. 2017

Houbařská sezona už začala. Někteří milovníci sběru hub se již dočkali svých prvních letošních plných košíků, jiní se teprve na své úlovky čekají. Různých druhů hub po celém světě je takové množství, že je ani pravověrný mykolog nemůže znát všechny. Ovšem ty, které patří k těm nehodnotnějším a za které se platí, a to královsky, těch je málo. Ano, uhádli jste, dnes bude řeč o lanýžích.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Jak lanýže vypadají

Pokud jste ještě neviděli lanýže na vlastní oči, nezoufejte, jednak je nás většina a jednak je vzhledově předčí lecjaká pěkná muchomůrka červená. Lanýže totiž vypadají podobně jako zašpiněné brambory. Tedy ty bílé lanýže.

Lanýže černé patřící do skupiny letních lanýžů jsou tmavě hnědé a mají silně vrásčitý povrch. To, že jsou cítit vlhkým zahnívajícím listím, by se dalo pochopit, rostou přece v listnatých lesích a své podhoubí spojují s kořeny stromů. Ale ony prý jsou zároveň cítit dokonce medem, česnekem a potem!   

Italský vodní pes – mistr v hledání lanýžů

Jsou ale i lidé, kteří se sběrem lanýžů v zahraničí živí. Nejčastěji s pomocí čtyřnohého psího pomocníka. Přeborníkem je italský vodní pes, který je šlechtěn právě kvůli sběru hub. A pokud jste v houbaření dobří, můžete snadno zbohatnout.

Sběr je však náročný, už díky tomu, že vycvičit speciálního psa na jejich vyhledávání není právě levná záležitost. V Itálii se sběru lanýžů věnují celé generace majitelů speciálně trénovaných psů.

Nalezený lanýž nesmí být psem nijak znehodnocen. Lanýž se přenáší velmi opatrně z místa nálezu ve speciálním váčku v mošně a následně se čistí k tomu určeným štětečkem. Kilo bílých lanýžů, které jsou mnohonásobně dražší než ty černé, pořídíte klidně i za 100 tisíc korun. Cena stoupá i s velikostí lanýže. Po kaviáru jsou lanýže druhou nejdražší pochoutkou gurmánů. 

Bělolanýž obecný (Choiromyces meandriformis)

Je možné je nalézt i částečně na povrchu, neboť si je dokážou pod zemí vyhledat divočáci a vyhrabat je. Lanýže jsou pro divočáky obrovskou pochoutkou.

Podoba těchto bělolanýžů u nás není zdaleka taková jako u lanýžů, které je možné nalézt ve Francii a Itálii. Zde nalezené velké exempláře končí nejčastěji na dražbách. Lanýže se doporučuje neloupat, jen umýt opatrně kartáčkem pod vodou.

Lanýž rekordman

Tuber Magnatum Pico čili bílý zimní lanýž o váze 1,5 kg byl nalezen v roce 2007 v Toskánsku v Itálii. Dostal se na dražbu, kde se jeho celková cena vyšplhala až na neuvěřitelných 330 tisíc amerických dolarů. Právem je nazýván lanýžem století.

Lanýže v Česku jsou zakázány zákonem

Jejich sezona začíná na konci července a začátku srpna. Lanýže letní jsou hnědé až černé s vrásčitým povrchem, zatímco lanýže zimní jsou bílé s poměrně hladkým povrchem. Ceněné jsou pro svou naprosto jedinečnou chuť, která není podobná či zaměnitelná s ničím jiným.

Aroma lanýžů je rovněž nezaměnitelné. A protože v době své nejvyšší zralosti je jejich aroma nejsilnější, cvičení psi nebo prasata je bez zaváhání najdou. Vyskytují se obvykle v hloubce okolo 30 cm pod povrchem půdy. Ke svému zdárnému vývinu potřebují lanýže žít v symbióze s kořeny některých stromů. Nejčastěji se jedná o stromy listnaté – duby, buky, habry, lísky, topoly a z jehličnanů o smrky.

 Pokud se vám poštěstí a najdete lanýže u nás, můžete si jej pouze vyfotit, ale nikoli sbírat. Lanýže jsou u nás přísně chráněny zákonem a jejich sběr je pokutován vysokými částkami, a to až desítkami tisíc korun. Povolen je v Česku pouze sběr lanýžů výhradně pro vědecké účely. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha