Lavandula officinalis: vůně Provence i ve vaší zahradě

Lavandula officinalis: vůně Provence i ve vaší zahradě

Rostliny, vydáno 10. 04. 2010

Bude lákat včelky i čmeláky, pokud si na osluněný záhon nebo do skalky vysadíte dekorativní a aromatickou levanduli, typického posla Středomoří

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...
Levanduli měla v oblibě i léčitelka abatyše Hildegarda, která ji doporučovala, kromě posilujících koupelí, i  při očních chorobách. Středověk si ji vybral jako mocnou bylinu proti těžkému jazyku a ochrnutí údů, dnes bychom s ní asi léčili choroby nervové.

Lavandula officinalis
poprvé

Levandule lékařská, Lavandula officinalis, má svůj latinský základ ve slově mýti se (lavare), protože voňavými květy se již dávno obohacovaly koupele.  To se ostatně nezměnilo do dnes - levandulová silice má dezinfekční účinky, léčící kožní plísně. Postačí čtyři hrstě  květu nebo kvetoucí natě spařit  a po 15 minutách louhování přecedit a vlít do vany ne příliš horké vody. Dezinfekční lázeň navíc uklidní nervy, utiší křeče, pomůže proti migréně a nespavosti.

Levandule dále obsahuje hořčiny, které ji předurčují do čajových směsí při nechutenství, žaludečních katarech, nadýmání. Její vůni využijeme jako přirozenou voňavku mezi prádlo, ochrání i vlněné šatstvo před moly. Hezky se vyjímá i v sušených vazbách, jimž dodá nejen aroma, ale i výraznou modř.
Lavandula officinalis podruhé

Levandule se řadí do čeledi hluchavkovitých. Vytváří plný keřík s úzkými šedozelenými aromatickými listy,  vysoký 30 – 60 cm. V červenci a srpnu vykvétá modrofialovými květy, jež omamně voní hlavně zvečera.

Levanduli vyséváme zjara do vlhké půdy. Další možností  množení je zakořenění řízků nebo dělení trsů. Vyhovuje ji propustná, písčitá půda, středně zásobená živinami. Příliš výživy způsobí nárůst listové hmoty na úkor květů. Rostlině prodloužíme kvetení, pokud včas odřežeme kvetoucí nať. V tomto případě ve slunečných létech vykvete ještě jednou.

Další informace ve článku Nenáročné rostliny i pro ty nejnešikovnější hospodyňky

Jindříška Kodičková
Foto Jindříška Kodičková

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha