Liány se schopností architekta

Liány se schopností architekta

Rostliny, vydáno 15. 07. 2016

Popínavé rostliny představují velmi rozmanitou skupinu rostlin a poskytují takřka nepřeberné množství variant využití. Některé fungují jako vegetační kryt, který může s úspěchem nahradit trávník, zakryjí nevzhledná místa anebo rozčlení prostor rozsáhlé zahrady. Nesmíme zapomenout ani na jejich skvělou službu u pergol, kde vytváří příjemný stín. Cenné jsou však především na malých plochách, kam se větší dřeviny nevejdou.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Jakmile popínavky obrostou pergolu nebo dřevěnou besídku, potěšení z posezení už nikdo neodolá. Na výběr je opravdu široká škála liánovitých rostlin, které se rekrutují z nejrůznějších koutů světa. Proto se také výrazně odlišují nároky, způsobem pěstování a rovněž možností využití. Ať už na jejich třídění pohlédneme z jakéhokoli úhlu, vždy nás nejvíc uchvátí bohatě kvetoucí.  

Liány ozdobné květem

Mezi těmi, které vyžadují oporu, aby se mohly kolem ní ovíjet, řadíme hrachor vonný (Lathyrus odoratus), svlačec trojbarvý (Convolvus tricolor), povijnice nachová (Ipomoea purpurea), černooká Zuzana (Thunbergia alata). Tyto rostliny jsou nenáročné a rychle rostoucí. Obvykle vyžadují slunné stanoviště, dostatečnou zálivku a občasné přihnojení. Velmi snadno si je můžete namnožit semeny. 

Pestrá skupina plaménků

K nejoblíbenější skupině dřevin s okrasným květem patří plaménky. Pěstují se nejen velkokvěté kultivary, ale i původní botanické druhy. Například plamének plotní, který zakryje všechna nevzhledná místa. I když krásou květů zrovna neoplývá, může posloužit jako skvělá protihluková clona. Plamének horní pochází z Asie a roste také docela bujně a kvete již v květnu.

Pro stinná místa anebo pro větší skalky je skvělý plamének alpský anebo Clematis  macropetala.  Z velkokvětých ušlechtilých kultivarů lze doporučit například plamének Jackmanův, který se pěstuje nejčastěji. Jeho květy jsou temně fialové, vyskytují se ve velkém množství a rozkvétají postupně již od července do září. Při jižní stěně pěstované potřebují mít přikrytý kořenový bal, neboť nesnášejí úpal. Jsou světlomilné a vysazují se do živné půdy, která má mírně zásaditou reakci. Vyžadují každoroční řez nízko nad zemí v období vegetačního klidu. K rostlinám se doporučuje nahrnout vrstvu listí, jako ochranu před mrazem.

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha