Lichořeřišnice – zázračná letnička

Lichořeřišnice – zázračná letnička

Rostliny, vydáno 21. 08. 2018

Pěkně kvete, dobře vypadá v truhlících i jako popínavka pnoucí se okolo opory. Nadto je univerzální léčivou bylinou, jejíž části jsou jedlé. Dají se s ní ochutit bylinné octy, polévky i saláty. Lichořeřišnice je zkrátka zázračná letnička.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Lichořeřišnice začínají kvést v červnu a kvetou až do prvních mrazíků. Vesměs se jedná o jednoleté rostliny, některé jejich odrůdy jsou ale vytrvalé. Velmi zajímavě vypadá jejich plod, který má tvar trojpouzdré ledvinovité tobolky.

 Jedlé jsou všechny části rostliny

Z lichořeřišnice můžeme využít jak čerstvé listy, z nichž se dá připravit zajímavě chutnající salát, tak drcená semena, vhodná do nejrůznějších paštik, kde jejich štiplavá chuť nevadí. Přímo za pochoutku se považují nerozkvetlá poupata lichořeřišnic, která se používají v kuchyni jako náhrada kaparů. Zavařují se a následně používají do zeleninových čalamád, do rizota atd. 

Chuťově se lichořeřišnice podobá chuti ředkviček nebo řeřichy, která je mírně štiplavá. Má jedlé květy, kterými si můžeme ozdobit ovocné či zeleninové saláty, špenátovou nebo hrachovou polévku, případně zákusek nebo letní nápoj. 

Lichořeřišnice jako vynikající lék

V lichořeřišnici získáte rovněž vynikající lék na léčbu zánětů dýchacího ústrojí a močových cest. Šťáva vymačkaná z listů a semen se doporučuje ke konzumaci jak při onemocnění horních dýchacích cest, tak při zánětech v oblasti močových cest. Léčí rovněž gynekologické potíže a ekzémy. Bylinné čípky vyrobené z lichořeřišnice léčí záněty pochvy a poševní výtoky. Pokud mají ženy nepravidelnou menstruaci, může jim pomoci lichořeřišnice nasekaná do koupele. 

Dá se říct, že lichořeřišnice je univerzálně působící bylinka pozitivním vlivem na krevní oběh, cévy a působí také antibioticky. Taková bylina se dá pak v kuchyni nenásilně využívat jednak k léčbě, ale i k prevenci. Víte, že lichořeřišnice působí účinně proti veškerým 46 kmenům stafylokokových bakterií? 

Spařenou lichořeřišnici využijte v koupeli při bolestech svalů a také jako úlevu od migrén. Tinkturu z lichořeřišnice se doporučuje aplikovat při vzniklých oparech, akné nebo na lišeje. 

Jak připravit bylinné čípky
Pro výrobu čípků si musíte opatřit nejprve formu, kterou lze zakoupit v lékárně. Formu dezinfikujte před použitím 70% lihem. Jako základ bylinných čípků poslouží bambucké nebo kakaové máslo. 20 g másla se rozpustí a do něj se vmíchá 1 ml silice z lichořeřišnice anebo 1 polévková lžíce lichořeřišnicové tinktury. Použijete-li tinkturu, musíte nechat odpařit líh. Hmota, která vznikne, se nalije do forem a v lednici nechá ztuhnout. Ztuhlé čípky je třeba uskladnit v čisté krabičce a opět uložit do lednice.     

Pomocník proti vypadávání vlasů
Odedávna se kromě kopřiv a březové vody používala také lichořeřišnice proti vypadávání vlasů a rovněž na podporu jejich růstu. 

Dochucovadlo v kuchyni
Z lichořeřišnice, podobně jako z tymiánu, estragonu, libečku, jalovce či máty si můžeme vyrobit vynikající bylinný ocet. Hodí se pro dochucování polévek, omáček nebo salátů a majonéz. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha