Lobelky – záplava barev a květů

Lobelky – záplava barev a květů

Rostliny, vydáno 08. 06. 2015

Lobelky, zvláště ty drobné, patří k jedněm z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Kvetou tak bohatě, že zeleň jejich listů pod záplavou květů naprosto zaniká. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách. Pěstovat na zahradě však můžeme i lobelky vysokých odrůd, které výborně doplní trvalkové záhony anebo výsadbu rostlin okrasných listem.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Rod lobelek dostal jméno podle vlámského botanika Matthiase de L’Obel.

Drobná lobelka (Lobelia erinus) je nepravá letnička s bohatě rozvětvenými asi 10 cm vysokými trsy a podlouhlými zubatými lístky. Souměrné květy s třemi většími spodními cípy a dvěma menšími horními bohatě rozkvétají po celé léto. Rozhodně nejznámější je drobná modře kvetoucí lobelka pěstovaná s velkou oblibou v závěsných koších a nádobách Lobelia erinus. 

Atraktivní převislé rostliny jsou k dostání v bílé, růžové, lila i v modré barvě ze série Cascade jsou určeny pro pěstování v nádobách. Některé druhy drobných lobelek jsou vhodné i k plošným výsadbám, ale celkově pěstitelé dávají přednost jejich pěstování v truhlících anebo v závěsných nádobách.
 
Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch substrátu, jelikož jejich semínka jsou velmi jemná. Později je přepichujeme v trsech po více rostlinách. Rostliny vyžadují slunce a živnou půdu a v horkých letních dnech zvýšenou zálivku. Kvetou od června do zámrazu.

Krásná bílá odrůda je „Bílý palác“, šeříkově kvetoucí „Riviera Lilac“, tmavě modrá „Crystal Palace“, blankytně modrá „Riviera Sky Blue“, růžová s bílým očkem „Riviera Rose“. Mezi vzpřímené odrůdy patří azurově modrá „Cambrige Blue“, chrpově modrá „Kaiser Wilhelm“ anebo bíle kvetoucí  „Schneeball“. Jako příklad převislých odrůd uveďme alespoň odrůdu „Hamburgia“, „Saphir“ anebo  Pendula“.

Co se týče vysokých odrůd lobelek, které jsou vhodné pro výsadbu do záhonů anebo ke zkrášlení okrajů vodních ploch. Existuje také několik odrůd a jedna zajímavější než druhá: červená – vysoká – Cardinalis Asheilman, modrofialová  –  vysoká – Lobelia Siphilitica, červený květ a tmavě červená stopka - speciosa-Fan Scarlet-rote-rot-bluehende lobelia, tmavě růžová – vysoká  -Lobelia-monet-moment. Tyto vysoké lobelky dorůstají výšky mezi 80 až 100 cm.

Například Lobelia fulgens kvetoucí šarlatově červenými květy od června do září má velmi zajímavé nejen květy, ale i listy. Ty přecházejí z tmavě zelené barvy až do červené. Rostliny tohoto druhu dosahují výšky mezi 45 až 90 cm.

Lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis) je trvalka s přímým vzrůstem dosahující výšky mezi 60 až 90 cm. Zeleň jejích střídavých kopinatých listů přechází až do bronzového odstínu, kvete jasně šarlatovými květy sdruženými v hroznovitých květenstvích.

Vsadíte-li letos anebo v kterémkoli následujícím roce na osazení košů, nádob anebo záhonů právě výše jmenovanými druhy lobelek, nebudete jistě v žádném případě zklamaní, ale naopak sklidíte obdiv za tuto krásnou výsadbu nejen mezi svými blízkými, ale i u ostatních pěstitelů. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: riversidenurseryva.com, greengirlygarden.blogspot.com, finegardening.com, aliexpress.com, gardenfeaden.blogspot.com, flowerpicturenet.com, flori-cultura.ro, shoaibnzm2.blogspot.com, eagleplants.com, thompson-morgan.com, fdwallpapers.com, countrymilegardens.com, delawarewildflowers.org,cowellsgc.co.uk, aprairiehaven.com, habitas.org.uk, navigatorevarietale.it, pictokon.net, selectaworld.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha