Macešky se usmívají celý rok

Macešky se usmívají celý rok

Rostliny, vydáno 15. 04. 2011

Pro stále přibývající nové druhy u nás dříve neznámých květin občas zapomínáme na ty, které do našich zahrádek a oken dříve neodmyslitelně patřily. Maceška zahradní je typickou ukázkou, přitom svými pestrými květy umí doslova rozzářit každý kout v okrasné zahradě.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Přitom byla doba, kdy pestrobarevné macešky neboli violky byly zahradníky téměř tak oblíbené jako sama královna květin, růže. Příroda poskytla ke šlechtění v nejrůznějších koutech světa kolem 500 druhů této rostlinky. I u nás jich roste několik, ano, patří k nim i jedna z prvních jarních kytiček trhaných pro ozdobu a vůni pokojů – violka vonná neboli fialka (Viola odorata). Od jara do pozdního léta pak rozkvétají další druhy, v lukách a polích violka rolní (Viola arvensis) a violka trojbarevná (Viola tricolor), ve vlhkých hájích Violka bahenní (Viola palustris), ve stínu vzrostlých stromů pak violka psí (Viola caina) a violka chlumní (Viola connina).  Jejich květy jsou drobné, barvy přecházejí od bílé přes žlutou ke světle modré a fialové.

Velcí pestří motýli
Křížením přírodních druhů byla na počátku 19. století v Anglii vyšlechtěna maceška zahradní (Viola x wittrockiana) a právě ta pak v nesčetných podobách odrůd a variet ovládla okrasné zahrady. Její květ si uchoval pět křídlatě uspořádaných lístků, ovšem jejich velikost a četnost barev se od těch přírodních velice vzdálila. Zůstal ovšem častý znak – tmavší skvrna uprostřed spodních lístků, která právě vyvolává dojem, jako by se na nás kvítek se sametových povrchem usmíval. Bílá, žlutá, karmínová, oranžová, cihlová, světle modrá, fialová a temně hnědá až inkoustově černá, to vše buď v poutavé ploše jednoho tónu, s čárkovitým žíháním, tmavou skvrnou nebo dokonce v několikabarevném provedení – málokterá květina může v četnosti barev maceškám konkurovat.

Macešky se usmívají celý rok

Drobné kvítky na dlouhé měsíce

Macešky se usmívají celý rok

Kromě velkokvěté macešky zahradní si v posledních letech získala oblibu i maceška růžkatá (Viola cornuta), opět v mnoha odrůdách. Její kvítky jsou menší, keříčky nižší, jen asi 15 cm vysoké. Zejména v nádobách, ať už na oknech, na schodišti nebo uprostřed trávníku ovšem oceníte bohatství květů a jejich vytrvalost. Když první květnový až červnový výkvět budete stříhat, zmohutnělé keříky vykvetou ještě jednou začátkem září a vydrží až do prvních mrazů.

Macešky se usmívají celý rok

Stále pestrý záhon i truhlík

Macešky se usmívají celý rok

Šlechtitelé macešek pro nás vypěstovali nejen nádheru pestrobarevnou, ale také postupně rozkvétající. Macešky jsou dvouletky – přirozený výsev probíhá po dozrání prvních semen v červnu a červenci. Tyto rostlinky poprvé vykvetou drobnějšími květy ještě týž rok v září a říjnu a v mírném počasí nebo na dobře chráněném místě vlastně pokvetou celou zimu. Na jaře v dubnu a květnu pak nasadí do plného velkého květu a po něm odumírají – mezitím však cyklus vlastně může začít znova. Abychom to my amatérští zahradníci měli ještě snazší, existují hybridní druhy, které rozkvétají na podzim a některé kvetou statečně i na sněhu, protože jsou mrazuvzdorné. Jiné druhy jsou pak naopak rané a vykvétají už začátkem března. Milovníci macešek si tedy přijdou na své po celý rok. Navíc pestrý záhonek nebo truhlík nebude nikdy nudný – jak budete postupně likvidovat a dosazovat další rostlinky, můžete střídat jejich barvy. Macešky si ovšem žádají dobrou půdu – pokud tedy takto obměňujete sazenice v nádobě, je třeba při nové výsadbě přidat dobře propustný substrát. Nenechte ho nikdy úplně vyschnout, ale také nepřemokřete – maceškám by rychle uhnily kořínky. 

Macešky se usmívají celý rok

TIP: Barvy a zeleň
Macešky jsou vyšlechtěné dokonce i převislé, ty dobře využijete právě třeba pro truhlíky na okenních parapetech. Pestré barvy ovšem poměrně vzdorují kombinacím s jinými rostlinami, které prostě přehluší. Elegantně ale působí, když v truhlíku prostřídáte pestré vzpřímené keříky macešekrostlinami s bohatým zeleným olistěním – barvínkem, popencem, vrbinou nebo i břečťanem.

Macešky se usmívají celý rok

Text: Gabriela Koulová
Foto: my.opera.com, ankesgartenparadies.blogspot.com, synovaction.com, buga-2009.de, eppan.com, fotocommunity.it, fotos.sc


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 04. 2015 Reagovat
Patricie: Macešky jsou moc krásné květiny. Sama je pěstuji.
25. 01. 2013 Reagovat
Marie Mužíková: dobrý den prosím kde bych si mohla tyto macešky objednat?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha