Macešky se usmívají celý rok

Macešky se usmívají celý rok

Rostliny, vydáno 15. 04. 2011

Pro stále přibývající nové druhy u nás dříve neznámých květin občas zapomínáme na ty, které do našich zahrádek a oken dříve neodmyslitelně patřily. Maceška zahradní je typickou ukázkou, přitom svými pestrými květy umí doslova rozzářit každý kout v okrasné zahradě.

Rostlina dne

Katalpa

Katalpa

Jako soliter v zahradě je katalpa až úchvatně krásná. Roste relativně pomalu, takže se nemusíte bát, že vám brzy zastíní...

Přitom byla doba, kdy pestrobarevné macešky neboli violky byly zahradníky téměř tak oblíbené jako sama královna květin, růže. Příroda poskytla ke šlechtění v nejrůznějších koutech světa kolem 500 druhů této rostlinky. I u nás jich roste několik, ano, patří k nim i jedna z prvních jarních kytiček trhaných pro ozdobu a vůni pokojů – violka vonná neboli fialka (Viola odorata). Od jara do pozdního léta pak rozkvétají další druhy, v lukách a polích violka rolní (Viola arvensis) a violka trojbarevná (Viola tricolor), ve vlhkých hájích Violka bahenní (Viola palustris), ve stínu vzrostlých stromů pak violka psí (Viola caina) a violka chlumní (Viola connina).  Jejich květy jsou drobné, barvy přecházejí od bílé přes žlutou ke světle modré a fialové.

Velcí pestří motýli
Křížením přírodních druhů byla na počátku 19. století v Anglii vyšlechtěna maceška zahradní (Viola x wittrockiana) a právě ta pak v nesčetných podobách odrůd a variet ovládla okrasné zahrady. Její květ si uchoval pět křídlatě uspořádaných lístků, ovšem jejich velikost a četnost barev se od těch přírodních velice vzdálila. Zůstal ovšem častý znak – tmavší skvrna uprostřed spodních lístků, která právě vyvolává dojem, jako by se na nás kvítek se sametových povrchem usmíval. Bílá, žlutá, karmínová, oranžová, cihlová, světle modrá, fialová a temně hnědá až inkoustově černá, to vše buď v poutavé ploše jednoho tónu, s čárkovitým žíháním, tmavou skvrnou nebo dokonce v několikabarevném provedení – málokterá květina může v četnosti barev maceškám konkurovat.

Macešky se usmívají celý rok

Drobné kvítky na dlouhé měsíce

Macešky se usmívají celý rok

Kromě velkokvěté macešky zahradní si v posledních letech získala oblibu i maceška růžkatá (Viola cornuta), opět v mnoha odrůdách. Její kvítky jsou menší, keříčky nižší, jen asi 15 cm vysoké. Zejména v nádobách, ať už na oknech, na schodišti nebo uprostřed trávníku ovšem oceníte bohatství květů a jejich vytrvalost. Když první květnový až červnový výkvět budete stříhat, zmohutnělé keříky vykvetou ještě jednou začátkem září a vydrží až do prvních mrazů.

Macešky se usmívají celý rok

Stále pestrý záhon i truhlík

Macešky se usmívají celý rok

Šlechtitelé macešek pro nás vypěstovali nejen nádheru pestrobarevnou, ale také postupně rozkvétající. Macešky jsou dvouletky – přirozený výsev probíhá po dozrání prvních semen v červnu a červenci. Tyto rostlinky poprvé vykvetou drobnějšími květy ještě týž rok v září a říjnu a v mírném počasí nebo na dobře chráněném místě vlastně pokvetou celou zimu. Na jaře v dubnu a květnu pak nasadí do plného velkého květu a po něm odumírají – mezitím však cyklus vlastně může začít znova. Abychom to my amatérští zahradníci měli ještě snazší, existují hybridní druhy, které rozkvétají na podzim a některé kvetou statečně i na sněhu, protože jsou mrazuvzdorné. Jiné druhy jsou pak naopak rané a vykvétají už začátkem března. Milovníci macešek si tedy přijdou na své po celý rok. Navíc pestrý záhonek nebo truhlík nebude nikdy nudný – jak budete postupně likvidovat a dosazovat další rostlinky, můžete střídat jejich barvy. Macešky si ovšem žádají dobrou půdu – pokud tedy takto obměňujete sazenice v nádobě, je třeba při nové výsadbě přidat dobře propustný substrát. Nenechte ho nikdy úplně vyschnout, ale také nepřemokřete – maceškám by rychle uhnily kořínky. 

Macešky se usmívají celý rok

TIP: Barvy a zeleň
Macešky jsou vyšlechtěné dokonce i převislé, ty dobře využijete právě třeba pro truhlíky na okenních parapetech. Pestré barvy ovšem poměrně vzdorují kombinacím s jinými rostlinami, které prostě přehluší. Elegantně ale působí, když v truhlíku prostřídáte pestré vzpřímené keříky macešekrostlinami s bohatým zeleným olistěním – barvínkem, popencem, vrbinou nebo i břečťanem.

Macešky se usmívají celý rok

Text: Gabriela Koulová
Foto: my.opera.com, ankesgartenparadies.blogspot.com, synovaction.com, buga-2009.de, eppan.com, fotocommunity.it, fotos.sc


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 04. 2015 Reagovat
Patricie: Macešky jsou moc krásné květiny. Sama je pěstuji.
25. 01. 2013 Reagovat
Marie Mužíková: dobrý den prosím kde bych si mohla tyto macešky objednat?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha