Mavuň kvete od léta až do zámrazu

Mavuň kvete od léta až do zámrazu

Rostliny, vydáno 10. 10. 2014

O mavuních se říká, že jsou splněnými sny pohodlných až lenivých zahrádkářů. Mavuně jsou totiž naprosto soběstačné rostliny, které nikdy nezklamou a navíc do vaší zahrady ještě přilákají půvabné motýly. Chcete-li mít ve své zahradě trvalky, které rostou spolehlivě a věrně, pořiďte si právě mavuně.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Mnohé výhody mavuní

Mavuně poskytují radost nejen díky svým krásným květům a velké odolnosti, dokážou také ozelenit svahy a zídky, růst doslova ve štěrbinách dlažby nebo suchých zídek, nalákat na sebe velké množství různých druhů motýlů a také dlouhozobek svízelových. Semena mavuní s ochmýřenými padáčky dělají z mavuní doslova cestovatelky. Díky nim se totiž semenáčky objeví i na vzdálených místech. Dají se pěstovat nejen na záhonech v zahradě, ale i v květináčích třeba na terase. Vhodné jsou i k řezu do vázy. Vypadají krásně také vysazené kolem schodů.

O mavuních obecně

Centranthus ruber neboli mavuň červená má skvělé schopnosti samovýsevu, což má vliv na to, že v dalším roce se na témže místě můžete setkat ve své zahradě s mnohem větším množstvím rostlin, než které jste tam pěstovali v roce předešlém. Mavuň je věrný přítel zahrádkářů, kteří na svůj pozemek a péči o něj nemají mnoho času. Dáváte-li přednost decentnějším barvám, můžete mavuň pěstovat i v bílé barvě květů s listy sivě modrozelené barvy. Jedná se o varietu ‚ Albus‘. Mavuně patří do čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Jak jinak, když jejich vzdušná poschoďovitá květenství velmi připomínají laty kozlíku lékařského.

K nektaru mavuní dosáhnou jen motýli

Jen motýli se svými dlouhými sosáky a dlouhozobka svízelová dosáhnou díky svým sosákům až na dno jednotlivých květů mavuní, odkud mohou čerpat chutný nektar. Nejčastěji se na mavuních objevují bělásci a babočky. Dlouhozobka je tu hostem z jižní Evropy. Poznáte ji podle popelavě šedého těla a žlutooranžových křídel. Má rovněž nápadný sosák.

O množení se nemusíte starat

Semínka mavuní se samy postarají o to, aby tato rostlina u vás na zahradě pobývala dlouhé roky. Často se zatoulají do mezer a spár, ať už ve zdech nebo v chodnících, neboť jsou velmi drobná a navíc mají podobné ochmýření například jako smetanka lékařská. Semenáčky se tedy mohou objevit i poměrně daleko od původní rostliny. Často se tak stává, že rostliny vytvářejí v zahradách nečekané kombinace, které jsou mnohdy mnohem krásnější, než bychom sami vymysleli. Vzhledem k tomu, že mavuně začínají kvést v červnu a červenci a rozkvétají stále novými květy, mohou naše zahrady zkrášlovat až do pozdního podzimu, kdy je zničí až mráz.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: groen.net, thefloweringgarden.com, galleryhip.com, cascinabollate.org, thymegarden.com, schulbiologiezentrum.info, samen-seeds.de, alongkorn.org, giardininviaggio.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha