Mavuň kvete od léta až do zámrazu

Mavuň kvete od léta až do zámrazu

Rostliny, vydáno 10. 10. 2014

O mavuních se říká, že jsou splněnými sny pohodlných až lenivých zahrádkářů. Mavuně jsou totiž naprosto soběstačné rostliny, které nikdy nezklamou a navíc do vaší zahrady ještě přilákají půvabné motýly. Chcete-li mít ve své zahradě trvalky, které rostou spolehlivě a věrně, pořiďte si právě mavuně.

Rostlina dne

Hortenzie

Hortenzie

Tato keříkovitá rostlina má obrovské kulovité květy mnoha barev – růžové, modré, lila, bílé, ale i světle zelené nebo...

Mnohé výhody mavuní

Mavuně poskytují radost nejen díky svým krásným květům a velké odolnosti, dokážou také ozelenit svahy a zídky, růst doslova ve štěrbinách dlažby nebo suchých zídek, nalákat na sebe velké množství různých druhů motýlů a také dlouhozobek svízelových. Semena mavuní s ochmýřenými padáčky dělají z mavuní doslova cestovatelky. Díky nim se totiž semenáčky objeví i na vzdálených místech. Dají se pěstovat nejen na záhonech v zahradě, ale i v květináčích třeba na terase. Vhodné jsou i k řezu do vázy. Vypadají krásně také vysazené kolem schodů.

O mavuních obecně

Centranthus ruber neboli mavuň červená má skvělé schopnosti samovýsevu, což má vliv na to, že v dalším roce se na témže místě můžete setkat ve své zahradě s mnohem větším množstvím rostlin, než které jste tam pěstovali v roce předešlém. Mavuň je věrný přítel zahrádkářů, kteří na svůj pozemek a péči o něj nemají mnoho času. Dáváte-li přednost decentnějším barvám, můžete mavuň pěstovat i v bílé barvě květů s listy sivě modrozelené barvy. Jedná se o varietu ‚ Albus‘. Mavuně patří do čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Jak jinak, když jejich vzdušná poschoďovitá květenství velmi připomínají laty kozlíku lékařského.

K nektaru mavuní dosáhnou jen motýli

Jen motýli se svými dlouhými sosáky a dlouhozobka svízelová dosáhnou díky svým sosákům až na dno jednotlivých květů mavuní, odkud mohou čerpat chutný nektar. Nejčastěji se na mavuních objevují bělásci a babočky. Dlouhozobka je tu hostem z jižní Evropy. Poznáte ji podle popelavě šedého těla a žlutooranžových křídel. Má rovněž nápadný sosák.

O množení se nemusíte starat

Semínka mavuní se samy postarají o to, aby tato rostlina u vás na zahradě pobývala dlouhé roky. Často se zatoulají do mezer a spár, ať už ve zdech nebo v chodnících, neboť jsou velmi drobná a navíc mají podobné ochmýření například jako smetanka lékařská. Semenáčky se tedy mohou objevit i poměrně daleko od původní rostliny. Často se tak stává, že rostliny vytvářejí v zahradách nečekané kombinace, které jsou mnohdy mnohem krásnější, než bychom sami vymysleli. Vzhledem k tomu, že mavuně začínají kvést v červnu a červenci a rozkvétají stále novými květy, mohou naše zahrady zkrášlovat až do pozdního podzimu, kdy je zničí až mráz.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: groen.net, thefloweringgarden.com, galleryhip.com, cascinabollate.org, thymegarden.com, schulbiologiezentrum.info, samen-seeds.de, alongkorn.org, giardininviaggio.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha