Mochyně židovská jako dekorace z podzimní zahrady

Mochyně židovská jako dekorace z podzimní zahrady

Rostliny, vydáno 21. 09. 2012

Pro svou do daleka zářící sytě oranžovou barvu získaly mochyně označení lampionky. Podzim jejich krásu každoročně doslova rozsvítí. Ozdobí nejen zahradu či vázu, ale velmi působivě vyhlížejí i ve vesele pojatém podzimním aranžmá. Je velmi oblíbená a vhodná i k sušení.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Na zahradě se nabízejí oranžově zbarvené lampionky mochyně židovské. Mají velikou výhodu v tom, že vydrží dlouhodobě s krásným zabarvením. Pokud je utrhnete a budete sušit v době, kdy jsou již dostatečně vybarvené, při sušení nevyblednou. Ohnivě oranžová barva je pro plody mochyně (Physalis alkekengi) typická. Jakmile se koncem září její lampionky začínají ve venkovských zahradách ve velkém rozsvěcet, je to neklamná známka toho, že léto je pryč a svou vládu již předalo podzimu.

Pochází z jižní Evropy a západní Asie. Dorůstá výšky mezi 40 až 60 cm. Patří do skupiny skromných a odolných trvalek, jimž se daří i v polostínu a v každé mírné zahradní půdě. Existuje i velmi podobná varianta mochyně varieta franchetti původem z Japonska, Koreje a severní Číny, která je ve všech svých částech výrazně mohutnější a dorůstá výšky mezi 80 a 100 cm.Někteří zahradníci považují mochyni židovskou za okrasu, jiní za plevel. Patří do čeledi lilkovitých. Rozrůstá se velmi rychle svými podzemními oddenky, a pokud není soustavně udržována na jednom místě, snadno se roztáhne do širokého okolí a je schopna prorůstat i trávník. Může se tedy velmi snadno stát pohromou malých zanedbávaných zahrádek, které může zcela zaplevelit. Vhodná je tedy její výsadba do ohraničených prostor. Má ráda spíše slunná místa.
 
Čím méně zajímavé jsou její malé bílé hvězdicovité květy, tím větší pozornost vzbuzují její nadmuté barevné obaly semen. Ty vznikají ze zelených květních kalichů. Tyto se při dozrávání nafouknou a celé zoranžoví.Roztomilé lampionky rostou na lodyhách této víceleté rostliny někdy až do výšky pasu a jsou vlastně takovým ochranným pouzdrem pro kulovitou bobuli, která je uvnitř. Jedná se o jedlý plod oranžové barvy, který se velice často používá k dekoraci míchaných nápojů anebo zákusků či dortů.

Mochyně židovská nejvíce vynikne ve velkých přírodních zahradách. Hodí se do společnosti silně rostoucích kapradin a do prostor, kde nemůže ohrožovat rostliny v sousedství.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: online-utility.org, flora.sa.gov.au, crocus.co.uk, sifalibitki.net, botanicalgarden.ubc.ca, toancientofdays.blogspot.com, visoflora.com, tl.bestpicturesof.com, kalipso-busybee.blogspot.com, beijumnieuws.blogspot.com, hortus-in-urbe.blogspot.com, hotdog.hu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha