Modřence kvetou i bíle

Modřence kvetou i bíle

Rostliny, vydáno 05. 02. 2014

Možná, že u těchto okouzlujících jarních cibulovin není jejich české označení modřence až tak na místě, neboť tyto půvabné květiny už dávno mají své bíle a růžově kvetoucí varianty. Ale většinou jsou nejznámější a rozhodně nejrozšířenější varianty modrých modřenců.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Modřence jsou sice vzrůstem drobné, avšak tento malý nedostatek dokážou plně vynahradit svým pěstitelům velkým počtem svých květů. Jestliže jim vyhovuje stanoviště, budou se šířit velmi rychle a navíc budou vytvářet doslova okouzlující koberce roztomilých květů.
 
Kromě modrých odrůd jsou však již k dostání odrůdy bílé i růžové. K zástupcům bíle kvetoucích odrůd patří například modřenec širokolistý (Muscari botryoides) kultivar ‚Album‘. S růžovými květy se setkáme u odrůdy Muscari Pink Sunrise. K nejkrásnějším odrůdám patří modřenec arménský (Muscari armeniacum), který je oblíbený pro svou kobaltově modrou barvu a olistění téměř celoroční, neboť jeho listy raší už na podzim. Další druh, který má i bílou varietu je modřenec modrý (Muscasri azureum), kvetoucí velmi brzy, obvykle již v únoru. Jeho odrůdu s názvem ‚Mount Hood‘ zase na modrých květech zdobí bílá čepička. Tento druh květe zvlášť vytrvale. Velmi extravagantně vyhlížející květy má botanický druh modřenec chocholatý (Muscari comosum) dorůstající až do výšky 70 cm. Nachází skvělé uplatnění jako řezaná květina.

Za hlavní dobu jejich kvetení je považován začátek jara, tedy březen až duben. Homolky jejich květů na nás často vykukují už zpod sněhové peřiny. V jarním záhoně vypadají modřence zvlášť působivě, pokud vyplňují mezery mezi narcisy a tulipány a starají se tak o květinovou výplň spodního patra.

Modřence mohou také krásně zdobit terasu nebo vstupní schody do domu, například vysazené v pozinkovaných kbelících, nebo kameninových nádobách, případně v keramických květináčích. 

Díky modřencům lze vytvořit na zahradě okouzlující zákoutí. Zvláště působivé jsou ve skupinových výsadbách s bílými nebo červenými tulipány, pomněnkami anebo s hyacinty. Vyzkoušet je můžete i jako podrost menších keřů například meruzalky krvavé, kaliny, vajgélie nebo pámelníku. Pod listnatými stromy a keři se jim totiž daří nejlépe. Skvělý dojem však udělají i jako lemy zahradních cestiček anebo na okrajích záhonů. Často se s nimi setkáme i na skalkách. Jsou to ideální cibuloviny pro zplanění. Jestliže najdou stanoviště, které se jim líbí, velmi ochotně se na něm budou množit ať již dceřinými cibulkami anebo semeny. K druhům, které se množí snad nejlépe ze všech, patří modřenec arménský. Modré odrůdy jsou odrůdami základními, tudíž i vitálnějšími, a tak zplaňují výrazně lépe než modřence bíle nebo růžově kvetoucí.

Výsadbu modřenců je třeba provést na podzim do hloubky asi 10 cm. Výsadba nahusto je zbytečná, neboť tyto cibuloviny se rády rychle množí. Na jaře i po dokvětu jim prospěje přihnojení trochou kompostu.

Modřence se hodí i k řezu a do jarních či velikonočních aranží. Na zahradách je doporučeno pěstovat více druhů modřenců, abyste si tak zajistili delší dobu jejich kvetení a větší pestrost.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bulbsonline.org, greendelicious.nl, landrethseeds.com, botanicus.nu, peternyssen.com, botanus.com, gee-tee.co.uk, crocus.co.uk, vanengelen.com, s113443122.websitehome.co.uk, jardins-sans-secret.com, westlandbol.nl, lh6.googleusercontent.com, picstopin.com, pref.kyoto.jp, dev.johnscheepers.com, youtulip.eu, odla.nu, devrijboom.be, srgc.org.uk, parnitha-np.gr, redbubble.net, tapazovaldoten.altervista.org, longfield-gardens.com, jacques-briant.fr, dobies.co.uk, flowerinfo.org, phytofiles.blogspot.com, wemoss.org, pacificbulbsociety.org, singletrackworld.com, gardensandplants.com, greenjottings.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha